Jedynie prawda jest ciekawa


Kasa Stefczyka wspiera remont Bazyliki Mariackiej!

03.06.2016

Potrzeba aż dziewięciu milionów złotych, aby pomóc Bazylice Mariackiej, największemu ceglanemu kościołowi na świecie i jednemu z najcenniejszych skarbów architektury sakralnej w Europie.

Dzięki szerokiej inicjatywie społecznej, której mecenasem została Kasa Stefczyka, w dzieło remontowania świątyni włączyć się mogą nie wszyscy, którym leży na sercu los świątyni i Kościoła. 

Pomysł akcji pomocowej  nawiązuje do historii słynnego gdańskiego kościoła. Do czasu zniszczenia Bazyliki w czasie II wojny światowej, sklepienie świątyni zdobiły złocone gwiazdy a dziś w tym miejscu pozostały jedynie puste miejsca. Aby przy wrócić dawną świetność, na sklepienie powrócą przepięknie wykonane gwiazdy wotywne, które upiększą świątynie i jednocześnie staną się ofiarnymi cegiełkami, które pozwolą na dalszą renowację zabytku. Gwiazdy będą fundowali mieszkańcy regionu, firmy i instytucje. Cała akcja zorganizowana jest z bardzo dużym rozmachem, a mecenat nad nią objęła mecenat Kasa Stefczyka, udowadniając po raz kolejny, że dla instytucji opartej na polskim kapitale bardzo ważne jest społeczne zaangażowanie i troska o dzieła Kościoła. 

Na rozpoczynającej akcję konferencji prasowej ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, nie ukrywał, że liczy na hojność darczyńców: - Wierzymy, że wspólna troska o Bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by Bazylika piękniała – mówił prałat i przypominał, że całe pokolenia gdańszczan nie tylko budowały, ale również troszczyły się o  tą największą na świecie ceglaną świątynię. Po zniszczeniach II Wojny Światowej ogromnym wysiłkiem odbudowywano Bazylikę Mariacką jako symbol miasta. Było to możliwe dzięki ogromnej wierze i ofiarności wielu pokoleń mieszkańców.

- Bazylika jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem Gdańska, bez odwiedzenia którego trudno wyobrazić sobie pobyt w Trójmieście. Przybywają do niej turyści i wierni z Polski i całego świata. Dziś świątynia nosząca dumny tytuł „Korony Gdańska” potrzebuje naszej pomocy – dodał Krzysztof Zwara, jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki Mariackiej. 

Ten wyjątkowy projekt wspiera Kasa Stefczyka. Jak podkreślał Mirosław Dembiński, wiceprezes lidera sektora polskich kas kredytowych, uczestnictwo w takim przedsięwzięciu jest powodem do radości i dumy: - Bazylika Mariacka to perła architektury sakralnej, ale przede wszystkim mocno bijące serce naszej katolickiej wspólnoty. Kasa Stefczyka powstała na fundamentach samopomocy, współdziałania w duchu chrześcijańskiej jedności. Od lat wspieramy dzieła ważne dla Polaków – mówił wiceprezes Kasy Stefczyka.

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook