Jedynie prawda jest ciekawa


Kasa Stefczyka wspiera remont Bazyliki Mariackiej!

03.06.2016

Potrzeba aż dziewięciu milionów złotych, aby pomóc Bazylice Mariackiej, największemu ceglanemu kościołowi na świecie i jednemu z najcenniejszych skarbów architektury sakralnej w Europie.

Dzięki szerokiej inicjatywie społecznej, której mecenasem została Kasa Stefczyka, w dzieło remontowania świątyni włączyć się mogą nie wszyscy, którym leży na sercu los świątyni i Kościoła. 

Pomysł akcji pomocowej  nawiązuje do historii słynnego gdańskiego kościoła. Do czasu zniszczenia Bazyliki w czasie II wojny światowej, sklepienie świątyni zdobiły złocone gwiazdy a dziś w tym miejscu pozostały jedynie puste miejsca. Aby przy wrócić dawną świetność, na sklepienie powrócą przepięknie wykonane gwiazdy wotywne, które upiększą świątynie i jednocześnie staną się ofiarnymi cegiełkami, które pozwolą na dalszą renowację zabytku. Gwiazdy będą fundowali mieszkańcy regionu, firmy i instytucje. Cała akcja zorganizowana jest z bardzo dużym rozmachem, a mecenat nad nią objęła mecenat Kasa Stefczyka, udowadniając po raz kolejny, że dla instytucji opartej na polskim kapitale bardzo ważne jest społeczne zaangażowanie i troska o dzieła Kościoła. 

Na rozpoczynającej akcję konferencji prasowej ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, nie ukrywał, że liczy na hojność darczyńców: - Wierzymy, że wspólna troska o Bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by Bazylika piękniała – mówił prałat i przypominał, że całe pokolenia gdańszczan nie tylko budowały, ale również troszczyły się o  tą największą na świecie ceglaną świątynię. Po zniszczeniach II Wojny Światowej ogromnym wysiłkiem odbudowywano Bazylikę Mariacką jako symbol miasta. Było to możliwe dzięki ogromnej wierze i ofiarności wielu pokoleń mieszkańców.

- Bazylika jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem Gdańska, bez odwiedzenia którego trudno wyobrazić sobie pobyt w Trójmieście. Przybywają do niej turyści i wierni z Polski i całego świata. Dziś świątynia nosząca dumny tytuł „Korony Gdańska” potrzebuje naszej pomocy – dodał Krzysztof Zwara, jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki Mariackiej. 

Ten wyjątkowy projekt wspiera Kasa Stefczyka. Jak podkreślał Mirosław Dembiński, wiceprezes lidera sektora polskich kas kredytowych, uczestnictwo w takim przedsięwzięciu jest powodem do radości i dumy: - Bazylika Mariacka to perła architektury sakralnej, ale przede wszystkim mocno bijące serce naszej katolickiej wspólnoty. Kasa Stefczyka powstała na fundamentach samopomocy, współdziałania w duchu chrześcijańskiej jedności. Od lat wspieramy dzieła ważne dla Polaków – mówił wiceprezes Kasy Stefczyka.

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook