Jedynie prawda jest ciekawa


Kaliningrad w Centrum Sztuki Współczesnej

05.12.2011

Stołeczne Centrum Sztuki Współczesnej otwiera dziś wystawę poświęconą Kaliningradowi. Opowiadając o specyfice miasta, biorący w niej udział artyści zastanawiają się nad problemem tożsamości, wielokulturowości i pamięci.

"Enklawa" to multidyscyplinarny projekt, prezentujący prace poświęcone Kaliningradowi. Oddalone o niecałe 300 kilometrów od Warszawy miasto jest terytorium o statusie graniczącej z Polską i Litwą eksklawy rosyjskiej. - Chcemy skrócić ten dystans - powiedział na konferencji prasowej członek kapituły kuratorskiej ekspozycji, Stach Szabłowski. Wystawa obejmuje zarówno prace malarskie, jak i fotografie oraz instalacje wideo.

- Enklawa to nie tylko termin natury politycznej czy geograficznej. To również słowo określające pewien stan ducha. To rodzaj wykluczenia, izolacja, stanie z boku w niedookreśloności – mówi kurator Ewa Gorządek. - Oznacza samotność i odseparowanie, ale też azyl. Jednak również z politycznego punktu widzenia Kaliningrad jest miastem niezwykłym, będącym nie-unijną wyspą na terytorium zjednoczonej Europy.

Kaliningrad jest historycznym miastem niemieckim położonym na pograniczu rosyjsko-litewskim. - To miasto, które jest egzemplifikacją biografii i losów właściwie całej części Europy, do której należy: zmiany granic, języka, wojny, przechodzenia z ręki do ręki - oceniła Gorządek. - To miasto, które powstało na miejscu innego miasta, nieistniejącego już Koenigsbergu. Miasto, które zostało zburzone w trakcie II wojny światowej i odbudowane jako inne, okazało się emblematyczne dla Europy Środkowej, zmieniając stale swoją tożsamość i przynależność - przekonywała.

Autorzy wystawy, która powstała we współpracy warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej i kaliningradzkiego oddziału Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej, zwracają uwagę na przeszłość miasta, jednak opowiadają również o jego przyszłości. Terytorium, wielokulturowość, tożsamość, pamięć i przyszłość to główne zagadnienia poruszane w ramach ekspozycji. Autorzy prac zwracają uwagę na możliwość nowego odczytania doświadczenia miasta i wpisanie go w nową, współczesną interpretację.

Na wystawie swoje obrazy Kaliningradu prezentują m.in.: Evgeny Umansky, Artur Malewski, Danil Akimov, Karolina Breguła, Dimitri Bulatov, Alexey Chebykin, Ryszard Górecki i Mikołaj Grospierre.

W dniach 5-6 grudnia w ramach projektu "Enklawa" odbędzie się w CSW polsko-rosyjska konferencja - Nie zobaczę więcej.

PiKa, PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook