Jedynie prawda jest ciekawa


Kaliningrad w Centrum Sztuki Współczesnej

05.12.2011

Stołeczne Centrum Sztuki Współczesnej otwiera dziś wystawę poświęconą Kaliningradowi. Opowiadając o specyfice miasta, biorący w niej udział artyści zastanawiają się nad problemem tożsamości, wielokulturowości i pamięci.

"Enklawa" to multidyscyplinarny projekt, prezentujący prace poświęcone Kaliningradowi. Oddalone o niecałe 300 kilometrów od Warszawy miasto jest terytorium o statusie graniczącej z Polską i Litwą eksklawy rosyjskiej. - Chcemy skrócić ten dystans - powiedział na konferencji prasowej członek kapituły kuratorskiej ekspozycji, Stach Szabłowski. Wystawa obejmuje zarówno prace malarskie, jak i fotografie oraz instalacje wideo.

- Enklawa to nie tylko termin natury politycznej czy geograficznej. To również słowo określające pewien stan ducha. To rodzaj wykluczenia, izolacja, stanie z boku w niedookreśloności – mówi kurator Ewa Gorządek. - Oznacza samotność i odseparowanie, ale też azyl. Jednak również z politycznego punktu widzenia Kaliningrad jest miastem niezwykłym, będącym nie-unijną wyspą na terytorium zjednoczonej Europy.

Kaliningrad jest historycznym miastem niemieckim położonym na pograniczu rosyjsko-litewskim. - To miasto, które jest egzemplifikacją biografii i losów właściwie całej części Europy, do której należy: zmiany granic, języka, wojny, przechodzenia z ręki do ręki - oceniła Gorządek. - To miasto, które powstało na miejscu innego miasta, nieistniejącego już Koenigsbergu. Miasto, które zostało zburzone w trakcie II wojny światowej i odbudowane jako inne, okazało się emblematyczne dla Europy Środkowej, zmieniając stale swoją tożsamość i przynależność - przekonywała.

Autorzy wystawy, która powstała we współpracy warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej i kaliningradzkiego oddziału Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej, zwracają uwagę na przeszłość miasta, jednak opowiadają również o jego przyszłości. Terytorium, wielokulturowość, tożsamość, pamięć i przyszłość to główne zagadnienia poruszane w ramach ekspozycji. Autorzy prac zwracają uwagę na możliwość nowego odczytania doświadczenia miasta i wpisanie go w nową, współczesną interpretację.

Na wystawie swoje obrazy Kaliningradu prezentują m.in.: Evgeny Umansky, Artur Malewski, Danil Akimov, Karolina Breguła, Dimitri Bulatov, Alexey Chebykin, Ryszard Górecki i Mikołaj Grospierre.

W dniach 5-6 grudnia w ramach projektu "Enklawa" odbędzie się w CSW polsko-rosyjska konferencja - Nie zobaczę więcej.

PiKa, PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook