Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaliningrad w Centrum Sztuki Współczesnej

05.12.2011

Stołeczne Centrum Sztuki Współczesnej otwiera dziś wystawę poświęconą Kaliningradowi. Opowiadając o specyfice miasta, biorący w niej udział artyści zastanawiają się nad problemem tożsamości, wielokulturowości i pamięci.

"Enklawa" to multidyscyplinarny projekt, prezentujący prace poświęcone Kaliningradowi. Oddalone o niecałe 300 kilometrów od Warszawy miasto jest terytorium o statusie graniczącej z Polską i Litwą eksklawy rosyjskiej. - Chcemy skrócić ten dystans - powiedział na konferencji prasowej członek kapituły kuratorskiej ekspozycji, Stach Szabłowski. Wystawa obejmuje zarówno prace malarskie, jak i fotografie oraz instalacje wideo.

- Enklawa to nie tylko termin natury politycznej czy geograficznej. To również słowo określające pewien stan ducha. To rodzaj wykluczenia, izolacja, stanie z boku w niedookreśloności – mówi kurator Ewa Gorządek. - Oznacza samotność i odseparowanie, ale też azyl. Jednak również z politycznego punktu widzenia Kaliningrad jest miastem niezwykłym, będącym nie-unijną wyspą na terytorium zjednoczonej Europy.

Kaliningrad jest historycznym miastem niemieckim położonym na pograniczu rosyjsko-litewskim. - To miasto, które jest egzemplifikacją biografii i losów właściwie całej części Europy, do której należy: zmiany granic, języka, wojny, przechodzenia z ręki do ręki - oceniła Gorządek. - To miasto, które powstało na miejscu innego miasta, nieistniejącego już Koenigsbergu. Miasto, które zostało zburzone w trakcie II wojny światowej i odbudowane jako inne, okazało się emblematyczne dla Europy Środkowej, zmieniając stale swoją tożsamość i przynależność - przekonywała.

Autorzy wystawy, która powstała we współpracy warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej i kaliningradzkiego oddziału Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej, zwracają uwagę na przeszłość miasta, jednak opowiadają również o jego przyszłości. Terytorium, wielokulturowość, tożsamość, pamięć i przyszłość to główne zagadnienia poruszane w ramach ekspozycji. Autorzy prac zwracają uwagę na możliwość nowego odczytania doświadczenia miasta i wpisanie go w nową, współczesną interpretację.

Na wystawie swoje obrazy Kaliningradu prezentują m.in.: Evgeny Umansky, Artur Malewski, Danil Akimov, Karolina Breguła, Dimitri Bulatov, Alexey Chebykin, Ryszard Górecki i Mikołaj Grospierre.

W dniach 5-6 grudnia w ramach projektu "Enklawa" odbędzie się w CSW polsko-rosyjska konferencja - Nie zobaczę więcej.

PiKa, PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Wolyń-konferencja-Kasa-Stefczyka 28.10.2016

  Kasa Stefczyka wspiera „Wołyń”

  Krytycy filmowi i dziennikarze, którzy mieli okazję oglądać film nie mają wątpliwości, że to wielkie dzieło i bardzo potrzebna produkcja.

 2. dokument-wiezi 27.10.2016

  Polski dokument z szansą na Oscara

  Nominacje do nagrody zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017 r. Oprócz "Więzi" na shortliście znalazło się 9 innych dokumentów.

 3. kutlru 25.10.2016

  Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

  27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

 4. mid-16a20235 23.10.2016

  Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

  Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

 5. plakat6FCHG2016 22.10.2016

  Odpal projekt „Festiwal Chrześcijańskie Granie”

  Festiwal jest okazją do przekrojowego spojrzenia na talenty chrześcijańskiej sceny muzycznej i zaprezentowania ich szerokiej publiczności.

 6. lllllll 21.10.2016

  Lorenc: Nasza historia zaczyna się budzić

  Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmów takich jak "Historia Roja", "Smoleńsk" czy "Wołyń".

 7. MPWplakat 19.10.2016

  „Ciekawa czy wielka – o historii w filmie”

  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na dyskusję o sposobach przedstawienia historii w filmach.

 8. jacekkk 18.10.2016

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

  Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook