Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaliningrad w Centrum Sztuki Współczesnej

05.12.2011

Stołeczne Centrum Sztuki Współczesnej otwiera dziś wystawę poświęconą Kaliningradowi. Opowiadając o specyfice miasta, biorący w niej udział artyści zastanawiają się nad problemem tożsamości, wielokulturowości i pamięci.

"Enklawa" to multidyscyplinarny projekt, prezentujący prace poświęcone Kaliningradowi. Oddalone o niecałe 300 kilometrów od Warszawy miasto jest terytorium o statusie graniczącej z Polską i Litwą eksklawy rosyjskiej. - Chcemy skrócić ten dystans - powiedział na konferencji prasowej członek kapituły kuratorskiej ekspozycji, Stach Szabłowski. Wystawa obejmuje zarówno prace malarskie, jak i fotografie oraz instalacje wideo.

- Enklawa to nie tylko termin natury politycznej czy geograficznej. To również słowo określające pewien stan ducha. To rodzaj wykluczenia, izolacja, stanie z boku w niedookreśloności – mówi kurator Ewa Gorządek. - Oznacza samotność i odseparowanie, ale też azyl. Jednak również z politycznego punktu widzenia Kaliningrad jest miastem niezwykłym, będącym nie-unijną wyspą na terytorium zjednoczonej Europy.

Kaliningrad jest historycznym miastem niemieckim położonym na pograniczu rosyjsko-litewskim. - To miasto, które jest egzemplifikacją biografii i losów właściwie całej części Europy, do której należy: zmiany granic, języka, wojny, przechodzenia z ręki do ręki - oceniła Gorządek. - To miasto, które powstało na miejscu innego miasta, nieistniejącego już Koenigsbergu. Miasto, które zostało zburzone w trakcie II wojny światowej i odbudowane jako inne, okazało się emblematyczne dla Europy Środkowej, zmieniając stale swoją tożsamość i przynależność - przekonywała.

Autorzy wystawy, która powstała we współpracy warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej i kaliningradzkiego oddziału Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej, zwracają uwagę na przeszłość miasta, jednak opowiadają również o jego przyszłości. Terytorium, wielokulturowość, tożsamość, pamięć i przyszłość to główne zagadnienia poruszane w ramach ekspozycji. Autorzy prac zwracają uwagę na możliwość nowego odczytania doświadczenia miasta i wpisanie go w nową, współczesną interpretację.

Na wystawie swoje obrazy Kaliningradu prezentują m.in.: Evgeny Umansky, Artur Malewski, Danil Akimov, Karolina Breguła, Dimitri Bulatov, Alexey Chebykin, Ryszard Górecki i Mikołaj Grospierre.

W dniach 5-6 grudnia w ramach projektu "Enklawa" odbędzie się w CSW polsko-rosyjska konferencja - Nie zobaczę więcej.

PiKa, PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. hahsfjhgjudk 19.01.2017

  Rafał Wieczyński wyreżyseruje film o rodzinie Ulmów

  Historię rodzin Ulmów i Goldmanów z Markowej (Podkarpackie) zekranizuje Rafał Wieczyński, twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Ulmowie ukrywali podczas okupacji Żydów, za co zostali - wraz z dziećmi - zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.

 2. PomnikSienkiewiczawOkrzei 18.01.2017

  Odnaleziono nieznaną powieść matki Sienkiewicza

  Ekspert twierdzi, że publikacja "bije na głowę" debiut Elizy Orzeszkowej.

 3. jglksjdhnhygffsz 17.01.2017

  Rusza konkurs literacki "Śląski Shakespeare"

  Rusza kolejna, szósta edycja adresowanego do młodych twórców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich - ogłosiła we wtorek organizująca to wydarzenie Biblioteka Śląska w Katowicach.

 4. moscow-1935113960720 15.01.2017

  Audioprzewodnik po Moskwie śladami represji wobec Polaków

  Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem zbrodni stalinowskich, opracowało spacer po Moskwie śladami represji wobec polskiej ludności w ZSRR. Audioprzewodnik w aplikacji izi.TRAVEL opowiada o dziewięciu takich obiektach w rosyjskiej stolicy.

 5. IMG0170-4t56eac897m800x7ce68a14 14.01.2017

  Remont Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

  Remont Wieży Zegarowej i odtworzenie Ogrodu Dolnego są wśród planów nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysława Mrozowskiego. "Z Zamkiem jestem związany od blisko 30 lat, poświęciłem mu najwięcej czasu i emocji" - mówi.

 6. drukiulotneSI 10.01.2017

  Druki ulotne jako źródła do badań dziejów Polski

  „Dzięki tym trzem niepozornym pudłom nasza wyobraźnia historyczna o tym, co się działo między 1913 a 1924 rokiem będzie pełniejsza”.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-09-o-151037 09.01.2017

  Pośmiertny awans gen. "Gryfa"?

  Szef MON wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertny awansu na stopień generała dywizji dla gen. bryg. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf.

 8. mid-epa05706530 09.01.2017

  Meryl Streep kontra Trump

  Aktorka wykorzystała galę rozdania Złotych Globów do krytyki prezydenta-elekta.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook