Jedynie prawda jest ciekawa


Artystyczny jubileusz Romana Kłosowskiego

21.03.2013

Rolą Krappa świętować będzie 60-lecie pracy artystycznej Roman Kłosowski. Jubileuszowy spektakl w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy oparty jest na czterech sztukach Samuela Becketta: "Akt bez słów", "Komedia", "Ostatnia taśma Krappa", "Oddech".

Obok Romana Kłosowskiego w spektaklu w reżyserii Krzysztofa Prusa wystąpią gorzowskie aktorki i aktorzy: Beata Chorążykiewicz, Anna Łaniewska, Jarosław Książek i Leszek Perłowski. Scenografię do przestawienia przygotował Marek Mikulski.

Po spektaklu odbędzie się benefis głównego bohatera wieczoru. Jubilat otrzyma kwiaty, odbierze gratulacje i życzenia oraz będzie dzielił się z publicznością refleksjami ze swej bogatej kariery zawodowej.

Przez ostatnie 10 lat Roman Kłosowski jest związany z gorzowską sceną. Na jej deskach po raz trzeci będzie świętował kolejną rocznicę pracy artystycznej. Wcześniej uczcił 50. premierą sztuki "Rewizor" w reż. Teresy Kotlarczyk, a w 55. rocznicę wcielił się w rolę Arnolda Needhama w "Bez seksu proszę" w reż. Jana Tomaszewicza.

Po premierze spektakl pn. "Akt bez słów - Komedia - Ostatnia taśma Krappa - Oddech" będzie grany w Gorzowie do 24 marca. Później zespół wyruszy z nim w turnee po kraju. Będzie to wędrówka po miejscach ważnych w życiu Romana Kłosowskiego.

"Pierwszym jej punktem będzie Szczecin, gdzie rozpoczynał przygodę z teatrem, potem zawitamy do Łodzi, gdzie Roman Kłosowski był dyrektorem Teatru Powszechnego, a z niej udamy się do warszawskiego Teatru Syrena, w którym przez wiele lat grał na scenie nasz szacowny jubilat. Spektakl zostanie także wystawiony w rodzinnym mieście aktora - Białej Podlaskiej" - powiedział dyrektor gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz.

27 marca Roman Kłosowski otrzyma z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Roman Kłosowski urodził się 1929 roku w Białej Podlaskiej. W 1953 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły teatralnej w Warszawie, a sześć lat później wydział reżyserski tej uczelni. W swoim dorobku ma wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych.

W latach 1955-1976 Kłosowski pracował w teatrach warszawskich: Dramatycznym, Ludowym, Nowym. Od roku 1976 do 1981 był dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi. Następnie wrócił do Warszawy i w latach 1981-1998 pracował w Teatrze Syrena.

W latach 70. minionego wieku stał się gwiazdą telewizji za sprawą roli niezapomnianego technika budowlanego Romana Maliniaka w serialu Telewizji Polskiej "Czterdziestolatek".

PAP, lz

[fot: filmweb.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook