Jedynie prawda jest ciekawa


Jest podpis ws. budowy Muzeum Historii Polski

29.01.2016

Muzeum Historii Polski będzie miało swoją siedzibę na warszawskiej Cytadeli i zostanie otwarte w listopadzie 2018 r. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Warszawie dyrektor MHP Robert Kostro i prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński.

Umowa została podpisana w siedzibie resortu kultury, w obecności wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Otwarcie Muzeum Historii Polski w nowej siedzibie, usytuowanej na terenie Cytadeli Warszawskiej, planowane jest na 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

"Mamy dziś dobry dzień dla historii Polski, a także dla naszego ministerstwa, ale przede wszystkim dla polskiego społeczeństwa. To etap, który wieńczy bardzo ciężką pracę, polegającą na dostosowaniu dotychczasowego projektu Muzeum Wojska Polskiego na potrzeby Muzeum Historii Polski. Dziś podpisujemy umowę o projekcie zastępczym, przebudowie koncepcji budynku, stworzonej dla innych potrzeb. Teraz będzie projektowany dla Muzeum Historii Polski" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas ceremonii podpisania umowy między pracownią WXCA a Muzeum. 

Budynek zostanie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA - to jej projekt w 2009 r. zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku Muzeum Wojska Polskiego, które także mieścić się będzie w gmachu Cytadeli. Teraz pracownia dostosuje swój projekt także do potrzeb Muzeum Historii Polski. 

Jak informuje na swojej stronie internetowej Muzeum Historii Polski, przyszły gmach będzie miał ok. 40 tys. metrów kw. powierzchni, z czego 28 tys. przeznaczone zostanie dla Muzeum Historii Polski. 12 tys. metrów kw. zajmie Muzeum Wojska Polskiego. 

"Powstanie park muzealny w warszawskiej Cytadeli - Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i dwa muzea, które już w tej chwili istnieją, Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu. To będzie przestrzeń otwarta dla warszawiaków, dla całego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że przyciągnie liczne wycieczki, turystów z całej Polski. Będzie to bardzo przyjazna przestrzeń; przestrzeń zielona, parking będzie schowany pod ziemią, będą także przestrzenie wystawiennicze pod gołym niebem czy wiatami. Myślę, że to będzie piękna realizacja" - zapowiedział wicepremier Gliński. 

"Już prawie 10 lat walczymy o miejsce i pieniądze na muzeum. W tej chwili możemy wreszcie przystąpić do pracy. Dziś to nie my musimy poganiać naszego ministra, a sami jesteśmy przez niego poganiani. To dla nas zmiana na lepsze" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 

Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, stąd pomysł umieszczenia Muzeum w Cytadeli. 

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. w Krzyżowej zaprezentowano wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. MHP zorganizowało też "Smoleńskie portrety" - ekspozycję w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.

kk/PAP

[fot. stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook