Jedynie prawda jest ciekawa


Jest podpis ws. budowy Muzeum Historii Polski

29.01.2016

Muzeum Historii Polski będzie miało swoją siedzibę na warszawskiej Cytadeli i zostanie otwarte w listopadzie 2018 r. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Warszawie dyrektor MHP Robert Kostro i prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński.

Umowa została podpisana w siedzibie resortu kultury, w obecności wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Otwarcie Muzeum Historii Polski w nowej siedzibie, usytuowanej na terenie Cytadeli Warszawskiej, planowane jest na 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

"Mamy dziś dobry dzień dla historii Polski, a także dla naszego ministerstwa, ale przede wszystkim dla polskiego społeczeństwa. To etap, który wieńczy bardzo ciężką pracę, polegającą na dostosowaniu dotychczasowego projektu Muzeum Wojska Polskiego na potrzeby Muzeum Historii Polski. Dziś podpisujemy umowę o projekcie zastępczym, przebudowie koncepcji budynku, stworzonej dla innych potrzeb. Teraz będzie projektowany dla Muzeum Historii Polski" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas ceremonii podpisania umowy między pracownią WXCA a Muzeum. 

Budynek zostanie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA - to jej projekt w 2009 r. zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku Muzeum Wojska Polskiego, które także mieścić się będzie w gmachu Cytadeli. Teraz pracownia dostosuje swój projekt także do potrzeb Muzeum Historii Polski. 

Jak informuje na swojej stronie internetowej Muzeum Historii Polski, przyszły gmach będzie miał ok. 40 tys. metrów kw. powierzchni, z czego 28 tys. przeznaczone zostanie dla Muzeum Historii Polski. 12 tys. metrów kw. zajmie Muzeum Wojska Polskiego. 

"Powstanie park muzealny w warszawskiej Cytadeli - Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i dwa muzea, które już w tej chwili istnieją, Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu. To będzie przestrzeń otwarta dla warszawiaków, dla całego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że przyciągnie liczne wycieczki, turystów z całej Polski. Będzie to bardzo przyjazna przestrzeń; przestrzeń zielona, parking będzie schowany pod ziemią, będą także przestrzenie wystawiennicze pod gołym niebem czy wiatami. Myślę, że to będzie piękna realizacja" - zapowiedział wicepremier Gliński. 

"Już prawie 10 lat walczymy o miejsce i pieniądze na muzeum. W tej chwili możemy wreszcie przystąpić do pracy. Dziś to nie my musimy poganiać naszego ministra, a sami jesteśmy przez niego poganiani. To dla nas zmiana na lepsze" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 

Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, stąd pomysł umieszczenia Muzeum w Cytadeli. 

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. w Krzyżowej zaprezentowano wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. MHP zorganizowało też "Smoleńskie portrety" - ekspozycję w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.

kk/PAP

[fot. stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook