Jedynie prawda jest ciekawa


Jazzowa młodzież w Krakowie

01.12.2012

Muzycy z pięciu krajów środkowoeuropejskich wezmą udział w zaczynającym się w sobotę w Krakowie 36. międzynarodowym festiwalu Jazz Juniors. Zagrają jazzmani z Polski, Bułgarii, Czech, Słowacji i Mołdawii.

Tradycyjnym elementem corocznego święta będzie konkurs na najlepszą formację jazzową. Jak poinformował dyrektor artystyczny przedsięwzięcia Paweł Kaczmarczyk, program tegorocznego święta jest oryginalny i urozmaicony - świadczą o tym choćby nazwy określające poszczególne dni festiwalu. I tak pierwszy dzień imprezy organizatorzy określili Prologiem, drugi - Inwazją Młodego Jazzu, trzeci - Jazz Showcase, czwarty - Jazz Folk i piąty - Europejską Muzyką Improwizowaną.

Podczas Prologu w sobotę w klubie Cieplarnia wystąpi Napiórkowski/Kubiszyn/Konrad Trio, które zaprezentuje utwory z płyty "KonKubiNap". Koncert tej grupy zapoczątkuje festiwal.

Niedzielna Inwazja Młodego Jazzu będzie polegała na konkursowej rywalizacji muzyków poniżej 33. roku życia. Siedem spośród 27 chętnych młodych formacji zakwalifikowało się do 36. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors. W klubie Piec Art powalczą ze sobą takie formacje: Sound Quality Quartet, Freeo bez Trio, Lichtański Sound Lab, Łukowski/Ciechocki/Waldowski Trio, Uluru, USG, NSI. - Na laureatów festiwalowego konkursu czekają nagrody finansowe, statuetki i dyplomy. Nagrodą specjalną będzie˙profesjonalna sesja nagraniowa w Raven Studio - mamy nadzieję, że okaże się ona pierwszym krokiem w stronę wielkiej muzycznej kariery - powiedział Kaczmarczyk.

W niedzielę wystąpią także laureaci konkursu 35. Jazz Juniors - grupa PeGaPoFo w składzie: Mateusz Gawęda, Sławek Pezda, Dawid Fortuna, Piotr Południak.

Główną atrakcją poniedziałkowego Jazz Showcase będzie koncert laureatów 36. edycji Jazz Juniors. Odbędzie się on w studiu Radia Kraków i będzie retransmitowany.

W czasie wtorkowego Jazz Folk wystąpi mołdawsko-słowackie Pacora Trio. W repertuarze grupy, poza jazzowymi dźwiękami, znajdują się kompozycje łączące muzykę poważną z dźwiękami słowackiego i mołdawskiego folku. Jak twierdzą członkowie Pacory "interesujące jest to, co powstaje z połączenia i˙inspiracji różnymi stylami muzyki". Trio zagra w klubie Żaczek.

Również we wtorek zagra bułgarskie Theodossi Spassov Trio. Zespół łączy bułgarską muzykę ludową z jazzem i muzyką pop. Lider zespołu, Spassov, gra na flecie kaval - drewnianym instrumencie używanym dawniej przez pasterzy. Wraz z Sofijskim Żeńskim Chórem Radia Bułgarskiego Spassov nagrał płytę "Mistery of Bulgarian Voices", która zdobyła Nagrodę Grammy. W 1996 r. flecista otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Akademii Sztuki w Paryżu. W 1997 r. został Muzykiem Roku w Bułgarii. Jego trio wystąpi w Centrum Kultury Rotunda

Festiwal zakończy w środę Europejska Muzyka Improwizowana. Krakowianie i turyści posłuchają słowackiego AMC Trio złożonego z Stanislava Cvancigera, Petera Adamkovica i Martina Marincaka. Muzycy rozpoczęli stałą współpracę w 1993 r., kiedy wspólnie zwyciężyli konkurs Jazz Juniors w Krakowie. AMC Trio w swoich utworach łączy jazz z muzyką popularną i ludową. Po tej grupie na scenę wyjdzie czeskie trio w składzie: David Doruzka, Tomas Liska i Martin Novak. Obu grup będzie można posłuchać w Centrum Kultury Rotunda.

Każdy dzień święta młodych muzyków zakończą jam sessions, które - jak zaznaczył Kaczmarczyk – mają integrować jazzmanów.

Festiwal Jazz Juniors i organizowany w jego ramach Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors odbywają się od 1976 r. W imprezach tych biorą udział młode formacje jazzowe z Europy.

PAP, rch

[Fot. jazzjuniors.pl / Paweł Rzepecki]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook