Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Karski na scenie Teatru Polskiego

26.11.2012

Jan Kraski będzie bohaterem sztuki wystawionej na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Przedstawienie na podstawie powieści Yannicka Haenela wyreżyserował Francuz Arthur Nauzciel.

"Jan Karski. (Moje nazwisko jest fikcją)" według powieści Yannicka Haenela, w adaptacji i reżyserii francuskiego artysty Arthura Nauzyciela, będzie można zobaczyć dwukrotnie - 30 listopada i 1 grudnia - w Teatrze Polskim w Warszawie.
Spektakl pt. "Jan Karski (Moje nazwisko jest fikcją)", oparty na bestsellerowej we Francji książce Yannicka Haenela, miał premierę 6 lipca ub.r. podczas trwającego festiwalu teatralnego w Awinionie. Owacyjnie przyjęte przez widzów przedstawienie spotkało się też z pochlebnymi recenzjami krytyków.
Już wtedy francuski aktor i reżyser Arthur Nauzyciel mówił, że chciałby pokazać ten spektakl w Polsce, na jednej z dużych warszawskich scen. Do Warszawy ze spektaklem zaprosił Nauzyciela dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn.
"Ten spektakl ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ umacnia proces dialogu między społeczeństwem francuskim i polskim. Oczywiście nasze społeczeństwa mają podobne cele, znają się, ale - niewystarczająco. W relacjach Polaków i Francuzów jest tyle sztampy i rutyny, że warto wystawiać takie przedstawienia, by rozmawiać o przeszłości, żeby zrozumieć się jeszcze lepiej" - zauważył na poniedziałkowej konferencji prasowej Seweryn.
Reżyser przedstawienia Arthur Nauzyciel przyznał, że od młodości prześladuje go tragiczna historia jego rodziny. "Jestem potomkiem Polaków, Żydów, zmuszonych do wyjazdu do Francji" - tłumaczył.
"Mój stosunek do Polski był zawsze bardzo złożony. Kiedy zająłem się teatrem poczułem, że ta dziedzina sztuki może mi pomóc poradzić sobie z bolesnymi sprawami w moim życiu" - opowiadał. Nauzyciel zwrócił uwagę, że spektakl jest hołdem dla Jana Karskiego, dla jego niebywałej prawości, ale także - próbą uwiecznienia historii i sprawy, której nie chciano wysłuchać, nie chciano dać jej wiary.
"We Francji spektakl odbił się szerokim echem, dzięki swej treści, ale też dzięki poruszającej formie artystycznej. Fakt, że rok później możemy pokazywać to przedstawienie w Warszawie, kilkaset metrów od miejsca, w którym usytuowane było getto, ma dla nas wielkie znaczenie symboliczne" - przyznał Nauzyciel.
W spektaklu wykorzystane zostaną także prace wideo Mirosława Bałki. "Uważam go za jednego z największych współczesnych artystów. Udaje się mu połączyć radykalne idee i głęboką wrażliwość" - uznał reżyser.
Spektakl "Jan Karski. (Moje nazwisko jest fikcją)" opowiada o milczeniu Jana Karskiego przez 40 lat, o bierności aliantów, opuszczeniu europejskich Żydów i radykalnej eksterminacji tego narodu.
Tak, jak książka francuskiego pisarza pt. "Jan Karski", spektakl składa się z trzech części. Pierwsza jest zapisem wypowiedzi Jana Karskiego, pochodzących z "Shoah" Lanzmanna. W drugiej części spektaklu głosowi niewidocznej lektorki, czytającej wspomnienia kuriera, towarzyszy film wideo, oparty na mapie warszawskiego getta. Trzecia część to monolog Karskiego, literacka fikcja.
Artyści uczestniczący w spektaklu pochodzą z Francji, Belgii, Polski, Szwajcarii, Austrii i Stanów Zjednoczonych. W spektaklu występują: Alexandra Gilbert, Arthur Nauzyciel i Laurent Poitrenaux. W polskiej wersji przedstawienia głosu użycza Grażyna Barszczewska.
Arthur Nauzyciel (ur. 1967) jest reżyserem teatralnym i aktorem, dyrektorem Narodowego Centrum Dramatycznego w Orleanie. Wystawiał swoje przedstawienia w teatrach we Francji i za granicą, regularnie pracuje w USA. Przodkowie reżysera wyemigrowali z Polski do Francji. Jego dziadek i stryj byli więźniami obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Organizatorzy pokazów w Warszawie to Instytut Francuski w Polsce, Teatr Polski w Warszawie i Centre Dramatique National d'Orl,ans.

ansa/PAP

[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook