Jedynie prawda jest ciekawa


IX Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego

27.05.2013

W Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana od piątku przez trzy dni będzie można posłuchać muzyki jazzowej w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy. Festiwal rozpocznie się paradą nowoorleańską, która przejdzie ulicami miasta.

"Podczas festiwalu pojawią się dwa elementy, które przybliżą klimat Nowego Orleanu w Częstochowie. W trakcie piątkowej parady, kilkunastu muzyków przejdzie ulicami miasta, żeby zaprezentować jazz tradycyjny, jazzu będzie można posłuchać także w sobotę w Alejach Najświętszej Marii Panny" - powiedział dyrektor Filharmonii Częstochowskiej oraz dyrektor imprezy Ireneusz Kozera.

Wystąpią m.in. Jazz Band Ball Orchestra, Janusz Szrom&Tador Swingtet, Marching Band - Leliwa Jazz Band, Blues Fellows Swingin' Band&Ewa Konarzewska, The Warsaw Dixielanders, Sebastian Buscher Quartet&Irena Gałązka. "Będzie można posłuchać kilkunastu zespołów z Polski, na scenie pojawi się także skład holendersko-niemiecki skład - Sebastian Buscher Quartet oraz Brytyjczyk Neil Wilde" - dodał Kozera.

W programie znalazł się także koncert w wykonaniu zespołu Five O'Clock Orchestra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej. Zagrają wspólnie "Suitę Nowoorleańską" - kompozycję autorstwa Tadeusza Ehrhardta-Orgielewskiego i Eugeniusza Marszałka.

Imprezie towarzyszyć będzie finał organizowanego od 2003 roku konkursu - "Swingujący Kruk". Jest on przeznaczony dla solistów instrumentalistów i wokalistów, uprawiających tradycyjne style jazzu. Wiek uczestników nie może przekraczać 30 lat. Laureat - zdobywca "Swingującego Kruka" zaprezentuje swój talent i umiejętności podczas jednego z koncertów. "W tym roku wpłynęło 17 zgłoszeń, do ostatecznego przesłuchania zakwalifikowano osiem. Spośród nich zostanie wyłoniony Swingujący Kruk" - powiedział Kozera.

IX Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa potrwa od piątku do niedzieli. Programowi festiwalu została poświęcona w poniedziałek konferencja prasowa w Częstochowie.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2002 roku i spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem częstochowskich melomanów. Jego pomysłodawcą jest zespół Five O'Clock Orchestra - dwukrotny zdobywca prestiżowej "Złotej Tarki" (2001, 2002). Festiwal jest imprezą cykliczną.

Organizatorem festiwalu są Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana oraz Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego.

mc, pap
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook