Jedynie prawda jest ciekawa


IX Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego

27.05.2013

W Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana od piątku przez trzy dni będzie można posłuchać muzyki jazzowej w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy. Festiwal rozpocznie się paradą nowoorleańską, która przejdzie ulicami miasta.

"Podczas festiwalu pojawią się dwa elementy, które przybliżą klimat Nowego Orleanu w Częstochowie. W trakcie piątkowej parady, kilkunastu muzyków przejdzie ulicami miasta, żeby zaprezentować jazz tradycyjny, jazzu będzie można posłuchać także w sobotę w Alejach Najświętszej Marii Panny" - powiedział dyrektor Filharmonii Częstochowskiej oraz dyrektor imprezy Ireneusz Kozera.

Wystąpią m.in. Jazz Band Ball Orchestra, Janusz Szrom&Tador Swingtet, Marching Band - Leliwa Jazz Band, Blues Fellows Swingin' Band&Ewa Konarzewska, The Warsaw Dixielanders, Sebastian Buscher Quartet&Irena Gałązka. "Będzie można posłuchać kilkunastu zespołów z Polski, na scenie pojawi się także skład holendersko-niemiecki skład - Sebastian Buscher Quartet oraz Brytyjczyk Neil Wilde" - dodał Kozera.

W programie znalazł się także koncert w wykonaniu zespołu Five O'Clock Orchestra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej. Zagrają wspólnie "Suitę Nowoorleańską" - kompozycję autorstwa Tadeusza Ehrhardta-Orgielewskiego i Eugeniusza Marszałka.

Imprezie towarzyszyć będzie finał organizowanego od 2003 roku konkursu - "Swingujący Kruk". Jest on przeznaczony dla solistów instrumentalistów i wokalistów, uprawiających tradycyjne style jazzu. Wiek uczestników nie może przekraczać 30 lat. Laureat - zdobywca "Swingującego Kruka" zaprezentuje swój talent i umiejętności podczas jednego z koncertów. "W tym roku wpłynęło 17 zgłoszeń, do ostatecznego przesłuchania zakwalifikowano osiem. Spośród nich zostanie wyłoniony Swingujący Kruk" - powiedział Kozera.

IX Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa potrwa od piątku do niedzieli. Programowi festiwalu została poświęcona w poniedziałek konferencja prasowa w Częstochowie.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2002 roku i spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem częstochowskich melomanów. Jego pomysłodawcą jest zespół Five O'Clock Orchestra - dwukrotny zdobywca prestiżowej "Złotej Tarki" (2001, 2002). Festiwal jest imprezą cykliczną.

Organizatorem festiwalu są Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana oraz Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego.

mc, pap
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook