Jedynie prawda jest ciekawa


IPN zaprasza na przegląd filmów dotyczący zbrodni katyńskiej

03.04.2017

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza w kwietniu na "Echa Katynia" - 8. przegląd filmów dotyczący zbrodni katyńskiej. Wśród propozycji jest film "The Officer's Wife" Piotra Uzarowicza, wnuka oficera zamordowanego przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (Twerze).

Przegląd organizowany jest w związku z mijającą w tym roku 77. rocznicą zbrodni katyńskiej, w wyniku której wiosną 1940 r. zginęło ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej. 

"To szczególne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad zbrodnią katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni" - podkreśla IPN. 

Filmy będą prezentowane w kilkunastu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku. Inicjatywa ma charakter edukacyjny, a wstęp na filmowe projekcje będzie bezpłatny. Projekcjom - jak co roku - mają towarzyszyć prelekcje historyczne, dyskusje z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy, producentów filmowych, a także krewnych ofiar NKWD. Ideą przeglądu, jak wskazuje sam tytuł cyklu "Echa Katynia", jest prezentowanie produkcji wychodzących poza problematykę zbrodni katyńskiej. Mord ten - jak przypomina IPN - poprzedzało zamordowanie co najmniej 110 tys. Polaków w ramach tzw. Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-1938. 

"Następstw zbrodni katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu drugiej wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposoby, jakimi posługiwali się ich oprawcy, często przypominały ten z Katynia" - dodaje Instytut. 

Wśród tegorocznych propozycji znajdzie się amerykański film "The Officer's Wife" ("Żona oficera") w reżyserii Piotra Uzarowicza, wnuka oficera zamordowanego w Kalininie (obecnie to Twer), który o losach dziadka dowiedział się jako dorosły mężczyzna i wyruszył z kamerą w poszukiwaniu śladów polskich oficerów. Widzowie zobaczą również najnowszą produkcję Arkadiusza Gołębiewskiego, stworzoną na specjalne zamówienie IPN. Jego film "Polska szuka bohaterów" opowiada o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce, a postacią, wokół której będzie toczyć się narracja filmu, jest Danuta Siedzikówna, "Inka".

Atrakcją przeglądu może okazać się film "Katyń - historia wciąż żywa", w którym jego autor podróżnik Michał Pater przedstawi złożoność historii o zbrodni katyńskiej i proces jej zakłamywania. Przez wiele lat sowiecka Rosja wypierała się odpowiedzialności za mord, obarczając nim III Rzeszę Niemiecką. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy trafili do sieci obozów utworzonych przez szefa NKWD Ławrientija Berię. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. 

Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni. W tym samym czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego, przeprowadzonej również przez władze w Moskwie.


wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook