Jedynie prawda jest ciekawa


Interesująca książka o polityce zagranicznej

27.09.2012

"Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne". Taki tytuł nosi opracowanie dotyczące polityki zagranicznej naszego kraju. Na portalu Stefczyk.info fragmenty książki.

Polska w grze międzynarodowej - lektura na czas hańby

"Realizm" w stosunkach z Rosją po raz kolejny zwrócił Polskę ku cmentarzom. Warto sięgnąć w tym haniebnym dla polskiego rządu czasie po znakomite opracowanie "Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne".

Prezentujemy fragment publikacji. Głos zabiera dr J. Kloczkowski:

"Póki położenie Polski na arenie międzynarodowej jest względnie stabilne, zaś gra, w której bierzemy udział, odbywa się według w miarę cywilizowanych reguł, łatwo ukryć w propagandowej papce miałkość naszej dyskusji o polityce zagranicznej  i przede wszystkim nieprzygotowanie rządzących i struktur państwa do radzenia sobie z problemami. Gdy ktoś w tej grze mówi „sprawdzam”, wtedy niedomagania te zostają zwykle błyskawicznie obnażone. Dość wspomnieć najbardziej znaczące przypadki z ostatnich miesięcy – fiasko polityki „jednania się” z Rosją gdy przyszło do śledztwa w sprawie smoleńskiej i niezdolność rządu do powstrzymania drogą dyplomatyczną budowy gazociągu Nordstream w wariancie zagrażającym naszym planom rozwoju portu w Świnoujściu i poprawy bezpieczeństwa energetycznego RP – niepowodzenia tym bardziej spektakularne, że ujawniające się w czasie, gdy propaganda sukcesu przekonuje nas o doskonałych relacjach z Berlinem i coraz lepszych z Moskwą.

Uznanie, że to tylko wypadki przy pracy, a nie wyraz stanu państwa i jakości znacznej części klasy politycznej, stanowiłoby niestety niczym nieuzasadniony przejaw optymizmu. Nieroztropne byłoby również przekonanie, że w najbliższych miesiącach i latach podobnych testów na skuteczność polskiej polityki zagranicznej nie będzie. Polska z gry międzynarodowej nie może się bowiem wypisać, a skoro tak, to musi nauczyć się skuteczniej w niej uczestniczyć."

--

Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne, red. Jacek Kloczkowski, Kraków 2010.

Książkę w specjalnej, promocyjnej cenie można nabyć w Księgarni Ludzi Myślących.

lw

[Fot. Materiały promocyjne]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook