Jedynie prawda jest ciekawa

Impresjoniści w Lublinie

01.10.2016

Obrazy impresjonistów francuskich - m.in. Claude'a Moneta, Augusta Renoira, Eugene'a Boudina - można oglądać od soboty w muzeum na Zamku w Lublinie.

 Na wystawie pt. "Malarze Normandii. Monet, Renoir, Corot i inni" prezentowanych jest 79 różnych dzieł malarskich.

Obrazy pokazywane na wystawie pochodzą z kolekcji "Malarstwo w Normandii", stworzonej w 1992 r. z inicjatywy Rady Regionu Dolnej Normandii i przy wsparciu partnerów prywatnych. Liczy ona ponad 100 dzieł malarskich różnych artystów, powstałych pod koniec XIX i na początku XX w. Zgromadzone są w niej oryginalne ówczesne pejzaże Normandii (kraina w północnej Francji), gdzie powstał impresjonizm.

Dyrektor kolekcji Alain Tapi, podkreślił, że pejzaż w XIX w. był największym symbolem modernizmu w malarstwie. "Stało się tak z jednego prostego powodu. Zmieniający się pejzaż może stać się zwierciadłem duszy każdego z nas. Dzieje się tak w +dialogu+ bardzo osobistym malarza, ale też tego, który obraz ogląda" - powiedział.

Kurator wystawy w Muzeum Lubelskim Magdalena Norkowska powiedziała, że na wystawie ukazana została pewna "droga artystyczna", jaką przechodzili artyści od początku XIX w. i jak następowały zmiany w sztuce. "Artyści musieli wyjść z pracowni, musieli zmienić sposób malowania. Zachwycili się pejzażem, zaczęły powstawać impresje. Następnie zachwycili się kolorem, ten kolor stał się dla nich bardzo ważny" - zaznaczyła.

Jak tłumaczy Alan Tapi, - w specjalnie wydanym folderze z okazji wystawy w Lublinie - na przełomie XVIII i XIX w. świat sztuki zdominowany był przez akademickie malarstwo rodzajowe i historyczne, a kształcenie artystyczne młodych twórców polegało m.in. na perfekcyjnym opanowaniu rysunku i studiowaniu odlewów antycznych rzeźb i żywych modeli. Technika malarska, jakiej uczono i do jakiej przyzwyczajona była publiczność, dawać miała efekt gładkiej, niemal jednolitej powierzchni obrazu a tematyka obrazów nie wykraczała poza motywy zaczerpnięte z historii, często anegdotyczne,

ilustrację mitologii czy konwencjonalne sceny rodzajowe.

Pejzaż, traktowany wtedy jako gatunek najmniej wartościowy, stał się "tematem rewolucjonizującym technikę malarską, sposób postrzegania barw, światła i kształtów" - napisał Tapi,. W ten sposób powstały pierwsze dzieła impresjonistyczne, w których kluczową rolę odgrywały kolor i swobodny gest malarski. Ważnym miejscem dla tych ówczesnych artystycznych poszukiwań i inspiracji stała się Normandia, która ze względu na swą kulturową i przyrodniczą różnorodność stwarzała możliwość rozwijania nowych nurtów.

Na wystawie w Lublinie prezentowane są pejzaże normandzkiej wsi i normandzkiego wybrzeża, namalowane m.in. przez słynnych impresjonistów - Moneta czy Renoira, ale także mniej znanych jak: Pierre Bonnard, Eugene Boudin, Jean-Babtist-Camill Corota, Robert-Antoin Pinchona, Gustave Courbet.

Wystawę można oglądać w salach Zamku Lubelskiego do 11 grudnia.

ansa/PAP

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook