Jedynie prawda jest ciekawa


II edycja Festiwalu Niepodległości w Tarnowie

20.10.2013

Już za tydzień w Tarnowie rozpocznie się druga edycja Festiwalu Niepodległości, imprezy organizowanej oddolnie i solidarnie przez lokalne organizacje pozarządowe i indywidualne osoby, na pamiątkę wydarzeń sprzed 95 lat, kiedy to tarnowianie - jako pierwsi w kraju - zrzucili zaborcze jarzmo.

Swoistym prologiem Festiwalu będzie dzisiejsze spotkanie dyskusyjne, do którego wstęp - wykład zatytułowany "Znaczenie Kresów Wschodnich dla polskiej państwowości, kultury i religijności" wygłosi profesor Andrzej Nowak. Można rzec, że to wykład programowy drugiej edycji Festiwalu Niepodległości.

Obchodzone w tym roku: 600. rocznica Unii Horodelskiej i 70. rocznica ludobójstwa na Wołyniu, skłoniły do poświęcenia szczególnej uwagi w trakcie Festiwalu właśnie Kresom i ich dziedzictwu.

Przygotowano ambitny, urozmaicony i obszerny program wielodniowego przedsięwzięcia. Rozpocznie go 27 października Wielka Gala Kresowa z II Koncertem Bardów. Kulminację Festiwalu stanowić będzie III Marsz Niepodległości, który przejdzie ulicami Tarnowa wieczorem 30 października.

Cykl debat, wystaw, spotkań autorskich i seansów filmowych potrwa w Tarnowie do końca listopada. Główny blok imprez, na który złożą się m.in. kilkudniowy przegląd filmowy IMAGINES PATRIAE i ogólnopolska sesja popularnonaukowa "Zagłada Kresów", odbędzie się jednak już w ostatnim tygodniu października.

Organizatorzy uruchomili codzienny serwis informacyjny, dotyczący festiwalowych wydarzeń: http://festiwal.intarnet.pl/

mc

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook