Jedynie prawda jest ciekawa


"Hobbit: Pustkowie Smauga" wchodzi do kin

24.12.2013

"Hobbit: Pustkowie Smauga", druga część nowej trylogii nowozelandzkiego reżysera Petera Jacksona, wchodzi 27 grudnia na ekrany kin w całej Polsce. Na seansach przedpremierowych film, nakręcony w 3D, można oglądać już od 25 grudnia.

Ekranizację "Hobbita", tak jak wcześniejszą - "Władcy Pierścieni", Jackson podzielił na trzy części. Pierwsza, "Hobbit: Niezwykła podróż", miała premierę w grudniu 2012 r. W powieści J.R.R. Tolkiena (wydanej w 1937 r.) opisane zostały wydarzenia poprzedzające o 60 lat te z "Władcy Pierścieni" i rozgrywające się w innych zakątkach Śródziemia.

Główny bohater, młody hobbit Bilbo Baggins, razem z trzynastoma krasnoludami i czarodziejem Gandalfem rusza na niebezpieczną wyprawę do Samotnej Góry. W jaskini Golluma znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym. Podróż piętnastu wędrowców ma na celu odzyskanie krasnoludzkiego królestwa Ereboru - i wspaniałych skarbów ukrytych w jego korytarzach - ze szponów ziejącego ogniem smoka Smauga.

Przewodzący kompanii krasnoludów książę Thorin Dębowa Tarcza, potomek władców Ereboru, pragnie odzyskać ojczyznę i tron. Oin, Gloin, Balin, Dwalin, Fili, Kili, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur,

Bombur - to imiona pozostałych krasnoludów. Początek wspólnej podróży krasnoludzkiej drużyny, Bilba i Gandalfa Jackson pokazał w pierwszym filmie z nowej serii.

W części drugiej, "Hobbicie: Pustkowiu Smauga" (oryg. "The Hobbit. The Desolation of Smaug"), utrzymanej w znacznie bardziej mrocznym tonie, drużyna kontynuuje podróż na wschód - raz po raz zmuszana do walki, bo czyhających po drodze niebezpieczeństw jest coraz więcej. Ścigani przez orków - których dowódcą jest Azog - trafiają do domu Beorna, człowieka mającego zdolność zamieniania się w niedźwiedzia. Kolejny etap wyprawy to wędrówka przez Mroczną Puszczę, gdzie krasnoludowie zostają zaatakowani przez olbrzymie pająki.

Jeszcze bardziej niebezpieczni okazują się spotkani chwilę później elfowie leśni, których władcą jest król Thranduil, ojciec Legolasa. W grupie, która staje na drodze drużyny, są m.in. Legolas oraz kobieta-elf, wojowniczka o imieniu Tauriel.

Po wielu przygodach nad drużyną zawiśnie groźba podziału. Część będzie musiała zostać w zamieszkałym przez rasę ludzi Mieście nad Jeziorem. Między dwójką bohaterów zacznie nawiązywać się romans. Ponadto od grupy odłączy się Gandalf - czarodziej ruszy na samotną wyprawę, przeczuwając, że pradawne zło stara się zawładnąć Śródziemiem.

Zwieńczeniem wyprawy do Samotnej Góry - pod którą krasnoludowie z plemienia Durina założyli królestwo Erebor i swoje wielkie kopalnie - staje się w drugim filmie spotkanie ze Smaugiem. Zwabiony wieściami o zgromadzonych tam bogactwach, smok zaatakował Erebor, zabił mieszkańców i urządził sobie legowisko w olbrzymim kopcu złota, usypanym we wnętrzu góry. Scenariusz filmowej trylogii "Hobbit" napisali wspólnie: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson i Guillermo Del Toro. W scenariuszu uwzględniono nie tylko wydarzenia opisane przez Tolkiena w książce "Hobbit, czyli tam i z powrotem", ale także dodatki do powieści "Władca Pierścieni".

Ponadto scenarzyści wprowadzili do filmowej historii postać, której nie było w książce, elfkę Tauriel.

W obsadzie "Hobbita: Pustkowia Smauga" są m.in.: Martin Freeman (jako Bilbo), Ian McKellen (Gandalf), Richard Armitage (Thorin), Orlando Bloom (Legolas), Evangeline Lilly (Tauriel), Lee Pace (król Thranduil), Mikael Persbrandt (Beorn), Luke Evans (Bard, mieszkaniec Miasta nad Jeziorem), Stephen Fry (zarządca Miasta nad Jeziorem). Stworzony przez specjalistów od technik komputerowych olbrzymi złoto-czerwony smok Smaug mówi w filmie głosem brytyjskiego aktora Benedicta Cumberbatcha.

Autorem zdjęć, kręconych w Nowej Zelandii, jest Andrew Lesnie, muzykę skomponował Howard Shore. Piosenkę do filmu, pt. "I See Fire", zaśpiewał Ed Sheeran.

Film "Hobbit: Pustkowie Smauga" jest produkcją USA i Nowej Zelandii. Trwa 161 minut. Światowa premiera odbyła się 2 grudnia w Los Angeles, a premiera europejska 9 grudnia w Berlinie. Trzecia część trylogii, "Hobbit: Tam i z powrotem", trafić ma do kin w grudniu 2014 r.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

PAP, lz

[fot: materiały filmowe]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook