Jedynie prawda jest ciekawa


"Hamlet" i "Getsemani" zwycięzcami festiwalu Dwa Teatry

22.05.2012

Słuchowisko „Hamlet” i spektakl „Getsemani” ogłoszono zwycięzcami XII Festiwalu „Dwa Teatry” Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Jednym z głównych sponsorów festiwalu jest Kasa Krajowa SKOK.

Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego otrzymali twórcy słuchowiska „Hamlet” w reżyserii Waldemara Modestowicza [na zdj. z lewej]. Sztukę Wiliama Szekspira reżyser zrealizował z myślą o współczesnym, młodym widzu. W roli Hamleta wystąpił Marcin Hycnar, w roli Ofelii Karolina Gruszka. Słuchowisko w systemie dźwięku przestrzennego zostało zgłoszone przez Program I Polskiego Radia.

Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TVP zdobyło przedstawienie „Getsemani” Davida Hare`a w reżyserii Waldemara Krzystka [na zdj. z prawej]. David Hare, zainspirowany kulisami rządów ekipy brytyjskiego premiera Tony’ ego Blaira, bez ogródek odsłania mechanizmy walki z władzą i o władzę, pokazując obłudę i skorumpowanie polityków.

W konkursie brało udział 16 słuchowisk Teatru Polskiego Radia i 13 spektakli Teatru Telewizji.

Nagrodę w wysokości 20 tys. zł ufundowane przez Prezesa Zarządu Polskiego Radia, jury podzieliło pomiędzy twórców zwycięskiego słuchowiska: za reżyserię, za rolę Hamleta, a także muzykę Piotra Mossa i realizację akustyczną Andrzeja Brzoska.

Z kolei Grand Prix ufundowane przez Prezesa Zarządu TVP w wysokości 30 tys. zł jury podzieliło w następujący sposób: za reżyserię, za rolę Otto Fallona dla Mariusza Bonaszewskiego, scenografię dla Andrzeja Przybyła i Agaty Przybył.

Honorową nagrodę dla producenta słuchowisk zdobył Program I Polskiego Radia za atrakcyjną ofertę programową.

Ponadto jurorzy wręczyli nagrody indywidualne w kilku kategoriach. Nagrodę aktorską za rolę kobiecą zdobyła Ewa Konstancja Bułhak za rolę Olgi w słuchowisku „Obłomow” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

Nagrodę aktorską za rolę męską otrzymał Przemysław Bluszcz za Alcesta w słuchowisku „Mizantrop” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Nagrodą za reżyserię uhonorowano ex aequo: Annę Wieczur-Bluszcz za słuchowisko „Mizantrop” oraz Dariusza Błaszczyka za słuchowisko „Zegar bije”.

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymał Tomasz Man za utwór „Moja ABBA” w swojej reżyserii.

Nagrody Indywidualne w konkursie spektakli TVP zdobyli między innymi: za reżyserię autorskiego spektaklu „Najweselszy człowiek” Łukasz Wylężałek. Wojciech Todorow został nagrodzony za zdjęcia w tym spektaklu, zaś Anna Wunderlich za scenografię.

Nagrodę aktorską za rolę kobiecą jako Hanna Arendt w spektaklu telewizyjnym „Rzecz o banalności miłości” w reżyserii Feliksa Falka ex aequo przyznano Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej i Agnieszce Grochowskiej. Nagroda za rolę męską także ex aequo została przyznana Piotrowi Fronczewskiemu i Wojciechowi Pszoniakowi za główne role w spektaklu „Skarpetki, Opus 124” w reżyserii Macieja Englerta.

W konkursie radiowym jury obradowało pod przewodnictwem Grażyny Barszczewskiej, natomiast w konkursie telewizyjnym Janusza Majewskiego.

W sobotę, podczas gali otwarcia rozpoczynającej festiwal, poznaliśmy dwóch pierwszych laureatów tegorocznej imprezy – Anna Seniuk i Jerzy Stuhr otrzymali Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie.

TVP

[fot.PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook