Jedynie prawda jest ciekawa


Gra miejska Twoja Klisza z Powstania "Poza kadrem"

06.08.2016

Sytuacje uwiecznione przez fotografów podczas powstania warszawskiego zostaną w sobotę zainscenizowane na terenie stołecznego Śródmieścia Południowego. Sfotografowanie ich będzie zadaniem uczestników gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania +Poza kadrem+".

W fotograficznej grze miejskiej może wziąć udział każdy, kto zarejestruje się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. "Zwrotnie uczestnicy otrzymują zagadkę, po której rozwiązaniu poznają adres miejsca i godzinę startu gry" - opowiadała PAP Justyna Rudkowska, kierownik działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego grę.

W tym roku jej uczestnicy będą poruszać się po około pięciokilometrowej trasie wyznaczonej na terenie Śródmieścia Południowego. "Nie możemy jednak wcześniej zdradzić jej przebiegu, ponieważ rozwiązując poprawnie zadania w danym punkcie uczestnicy uzyskują wskazówki jak dotrzeć do kolejnego. Na kartach gry, które na początku otrzymują, zaznaczone są też punkty, gdzie trzeba zrobić zdjęcia. Bo to przecież fotograficzna gra miejska, której towarzyszy konkurs fotograficzny. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wrzesień" - relacjonowała Rudkowska.

Na trasie mają znaleźć się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. W różnych punktach zainscenizowane będą sytuacje, które zostały uwiecznione przez fotografów podczas powstania warszawskiego, stąd tytuł tegorocznej gry "Poza kadrem". Scenariusze punktów będą opierać się na oryginalnych zdjęciach z powstania autorstwa m.in. Eugeniusza Lokajskiego, Joachima Joachimczyka i Eugeniusza Hanemanna. Gracz zjawiając się w danym punkcie zobaczy sytuację z fotografii, która będzie początkiem kolejnego zadania. Powstańczy kadr zostanie "ożywiony", dzięki czemu gracz będzie mógł uchwycić rzeczy, które "nie zmieściły" się na zdjęciu.

Zadaniem uczestników będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach: obiekt w ruchu, portret i detal oraz po raz pierwszy - klisza z przeszłości - w ramach której uczestnicy będą starali się wykonać zdjęcie, jak najbardziej podobne do otrzymanego oryginału. Podczas gry istotny ma być także czas przebycia trasy i wykonanie zadań specjalnych.

Jak zaznaczyła Rudkowska, zdecydowali się na zorganizowanie w tym roku gry na terenie Śródmieścia Południowego, ponieważ na obszarze tej dzielnicy nadal można zobaczyć ślady walk powstańczych. "Znajdują się tam pozostałości budynków, które były ważnymi punktami w czasie powstania, dlatego wybraliśmy ten rejon" - zaakcentowała.

Podkreśliła, że Muzeum zdecydowało o organizacji gry miejskiej, przede wszystkim dlatego, by pokazać, że jest jeszcze w Warszawie wiele miejsc świadczących o historii II wojny i powstania warszawskiego. "Staramy się, by dzięki tej grze uczestnicy mogli poznać dzieje miasta i zrywu. Myślę, że taka aktywna forma edukacji jest jedną z lepszych uczenia o historii, o powstaniu i losach naszego miasta. A dzięki wykonywanym zdjęciom gracze we własny, osobisty sposób mogą spojrzeć na miasto" - podsumowała.

W grze może wziąć udział każdy, jednak osoby niepełnoletnie muszą zabrać ze sobą zgodę opiekuna. Na trasie można tworzyć zespoły lub wykonywać zdjęcia indywidualnie. Sprzęt fotograficzny może być dowolny - od aparatów w telefonach komórkowych przez lustrzanki po aparaty profesjonalne. Dowolna może być także technika fotograficzna.

Gra "Twoja Klisza z Powstania +Poza kadrem+" będzie częścią obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook