Jedynie prawda jest ciekawa


Gra miejska Twoja Klisza z Powstania "Poza kadrem"

06.08.2016

Sytuacje uwiecznione przez fotografów podczas powstania warszawskiego zostaną w sobotę zainscenizowane na terenie stołecznego Śródmieścia Południowego. Sfotografowanie ich będzie zadaniem uczestników gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania +Poza kadrem+".

W fotograficznej grze miejskiej może wziąć udział każdy, kto zarejestruje się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. "Zwrotnie uczestnicy otrzymują zagadkę, po której rozwiązaniu poznają adres miejsca i godzinę startu gry" - opowiadała PAP Justyna Rudkowska, kierownik działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego grę.

W tym roku jej uczestnicy będą poruszać się po około pięciokilometrowej trasie wyznaczonej na terenie Śródmieścia Południowego. "Nie możemy jednak wcześniej zdradzić jej przebiegu, ponieważ rozwiązując poprawnie zadania w danym punkcie uczestnicy uzyskują wskazówki jak dotrzeć do kolejnego. Na kartach gry, które na początku otrzymują, zaznaczone są też punkty, gdzie trzeba zrobić zdjęcia. Bo to przecież fotograficzna gra miejska, której towarzyszy konkurs fotograficzny. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wrzesień" - relacjonowała Rudkowska.

Na trasie mają znaleźć się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. W różnych punktach zainscenizowane będą sytuacje, które zostały uwiecznione przez fotografów podczas powstania warszawskiego, stąd tytuł tegorocznej gry "Poza kadrem". Scenariusze punktów będą opierać się na oryginalnych zdjęciach z powstania autorstwa m.in. Eugeniusza Lokajskiego, Joachima Joachimczyka i Eugeniusza Hanemanna. Gracz zjawiając się w danym punkcie zobaczy sytuację z fotografii, która będzie początkiem kolejnego zadania. Powstańczy kadr zostanie "ożywiony", dzięki czemu gracz będzie mógł uchwycić rzeczy, które "nie zmieściły" się na zdjęciu.

Zadaniem uczestników będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach: obiekt w ruchu, portret i detal oraz po raz pierwszy - klisza z przeszłości - w ramach której uczestnicy będą starali się wykonać zdjęcie, jak najbardziej podobne do otrzymanego oryginału. Podczas gry istotny ma być także czas przebycia trasy i wykonanie zadań specjalnych.

Jak zaznaczyła Rudkowska, zdecydowali się na zorganizowanie w tym roku gry na terenie Śródmieścia Południowego, ponieważ na obszarze tej dzielnicy nadal można zobaczyć ślady walk powstańczych. "Znajdują się tam pozostałości budynków, które były ważnymi punktami w czasie powstania, dlatego wybraliśmy ten rejon" - zaakcentowała.

Podkreśliła, że Muzeum zdecydowało o organizacji gry miejskiej, przede wszystkim dlatego, by pokazać, że jest jeszcze w Warszawie wiele miejsc świadczących o historii II wojny i powstania warszawskiego. "Staramy się, by dzięki tej grze uczestnicy mogli poznać dzieje miasta i zrywu. Myślę, że taka aktywna forma edukacji jest jedną z lepszych uczenia o historii, o powstaniu i losach naszego miasta. A dzięki wykonywanym zdjęciom gracze we własny, osobisty sposób mogą spojrzeć na miasto" - podsumowała.

W grze może wziąć udział każdy, jednak osoby niepełnoletnie muszą zabrać ze sobą zgodę opiekuna. Na trasie można tworzyć zespoły lub wykonywać zdjęcia indywidualnie. Sprzęt fotograficzny może być dowolny - od aparatów w telefonach komórkowych przez lustrzanki po aparaty profesjonalne. Dowolna może być także technika fotograficzna.

Gra "Twoja Klisza z Powstania +Poza kadrem+" będzie częścią obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook