Jedynie prawda jest ciekawa


Gorzów Wlkp.: Wigilia kultur i narodów po raz siódmy

10.12.2013

Bośniacy, górale czadeccy, lwowiacy, Poleszucy, Ukraińcy, wilniucy, Żydzi oraz Cyganie wezmą udział w tegorocznej wigilii kultur i narodów, która odbędzie się w najbliższą niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim.

Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz Kresowiacy spotkają się po raz siódmy. Zaprezentują swoją kulturę, obrzędy i tradycje związane z okresem świątecznym. Wielu uczestników wspólnej wigilii przychodzi w tradycyjnych strojach, przynosząc ze sobą świąteczne specjały na stół.

"Nie inaczej będzie w tym roku. Będzie wspólne śpiewanie kolęd, degustacja świątecznych potraw i okazja do złożenia sobie życzeń. Te spotkania z jednej strony są prezentacją różnych kultur, a z drugiej integrują ludzi o różnych korzeniach" - powiedział PAP Leszek Bończuk ze Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej w Gorzowie.

Spotkanie w takim gronie sprzyja poznawaniu świątecznych zwyczajów, np. górale czadeccy w Wigilię wkładają pod biały obrus sianko, ale także fasolę, groch, pszenicę, żyto, a w kącie domu stawiają snop siana, który pozostaje tam do święta Trzech Króli i ma zapewnić domownikom pomyślność.

W Kościele prawosławnym i grekokatolickim podczas kolacji wigilijnej jej uczestnicy dzielą się prosforą - małym chlebkiem, który jest także używany do komunii świętej. Jednym ze świątecznych specjałów lwowiaków są gołąbki z kaszą na ostro, a wilniucy wypiekają w tym okresie śleżyki - małe, suche ciasteczka z makiem.

Cyganie najczęściej czerpią z kultury krajów, w których się osiedlają. Podczas kolacji wigilijnej jedzą m.in. ryby, ale przynoszą na nią także różnego rodzaju mięsa, jednak jedzą je dopiero po północy, kiedy rozpoczyna się Boże Narodzenie.

"Po kilkuletniej przerwie naszymi gośćmi będą Żydzi obchodzący w tym czasie święto Chanuka. Przyjadą do nas ze Szczecina. Moderatorem spotkania będzie znany warszawski aktor i góral z pochodzenia Stanisław Jaskułka" - powiedział Bończuk. 

Lubuskie to region, który po wojnie zasiedliło wielu Polaków żyjących na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Po zmianie granic Polski musieli oni szukać nowego miejsca do życia. To sprawiło, że Ziemia Lubuska stała się tyglem wielu kultur, które przenikają się i wzajemnie wzbogacają po dziś.

W regionie działa wiele związków i stowarzyszeń skupiających te osoby oraz ich potomków, a w ich rodzinnych domach są kultywowane tradycje z ojczystych stron.

Organizatorem odbywającej się od 2007 roku wigilii kultur i narodów w Gorzowie jest miejscowe Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy. W tym roku przy wigilijnym stole zasiądzie blisko sto osób. Spotkanie odbędzie się w sali Miejskiego Centrum Kultury na gorzowskim Zawarciu.

mc,PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook