Jedynie prawda jest ciekawa


Gorzów Wlkp.: Wigilia kultur i narodów po raz siódmy

10.12.2013

Bośniacy, górale czadeccy, lwowiacy, Poleszucy, Ukraińcy, wilniucy, Żydzi oraz Cyganie wezmą udział w tegorocznej wigilii kultur i narodów, która odbędzie się w najbliższą niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim.

Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz Kresowiacy spotkają się po raz siódmy. Zaprezentują swoją kulturę, obrzędy i tradycje związane z okresem świątecznym. Wielu uczestników wspólnej wigilii przychodzi w tradycyjnych strojach, przynosząc ze sobą świąteczne specjały na stół.

"Nie inaczej będzie w tym roku. Będzie wspólne śpiewanie kolęd, degustacja świątecznych potraw i okazja do złożenia sobie życzeń. Te spotkania z jednej strony są prezentacją różnych kultur, a z drugiej integrują ludzi o różnych korzeniach" - powiedział PAP Leszek Bończuk ze Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej w Gorzowie.

Spotkanie w takim gronie sprzyja poznawaniu świątecznych zwyczajów, np. górale czadeccy w Wigilię wkładają pod biały obrus sianko, ale także fasolę, groch, pszenicę, żyto, a w kącie domu stawiają snop siana, który pozostaje tam do święta Trzech Króli i ma zapewnić domownikom pomyślność.

W Kościele prawosławnym i grekokatolickim podczas kolacji wigilijnej jej uczestnicy dzielą się prosforą - małym chlebkiem, który jest także używany do komunii świętej. Jednym ze świątecznych specjałów lwowiaków są gołąbki z kaszą na ostro, a wilniucy wypiekają w tym okresie śleżyki - małe, suche ciasteczka z makiem.

Cyganie najczęściej czerpią z kultury krajów, w których się osiedlają. Podczas kolacji wigilijnej jedzą m.in. ryby, ale przynoszą na nią także różnego rodzaju mięsa, jednak jedzą je dopiero po północy, kiedy rozpoczyna się Boże Narodzenie.

"Po kilkuletniej przerwie naszymi gośćmi będą Żydzi obchodzący w tym czasie święto Chanuka. Przyjadą do nas ze Szczecina. Moderatorem spotkania będzie znany warszawski aktor i góral z pochodzenia Stanisław Jaskułka" - powiedział Bończuk. 

Lubuskie to region, który po wojnie zasiedliło wielu Polaków żyjących na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Po zmianie granic Polski musieli oni szukać nowego miejsca do życia. To sprawiło, że Ziemia Lubuska stała się tyglem wielu kultur, które przenikają się i wzajemnie wzbogacają po dziś.

W regionie działa wiele związków i stowarzyszeń skupiających te osoby oraz ich potomków, a w ich rodzinnych domach są kultywowane tradycje z ojczystych stron.

Organizatorem odbywającej się od 2007 roku wigilii kultur i narodów w Gorzowie jest miejscowe Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy. W tym roku przy wigilijnym stole zasiądzie blisko sto osób. Spotkanie odbędzie się w sali Miejskiego Centrum Kultury na gorzowskim Zawarciu.

mc,PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook