Jedynie prawda jest ciekawa


Gloria Artis w sercu Afryki

14.07.2012

Barbara Goshu to skromna malarka z Polski. Efekt połączenia głębokiej wiary i wyjątkowego talentu z niebywałą inteligencją. Ten potężny ładunek emocji eksplodował w Etiopii, tworząc jedyną w swoim rodzaju formę sztuki - niezwykłe, intuicyjne malarstwo na kamieniach, określane przez nią samą mianem „revelation”.

Największą sławę przyniosło jej jednak malowanie tradycyjnych etiopskich ikon na drewnie i ołtarzy w afrykańskich świątyniach. Jej prace wysoko cenił sobie Papież Jan Paweł II (z którym się zresztą przyjaźniła jeszcze w „czasach krakowskich”). Twórczością sakralną Barbary Goshu zafascynowane jest praktycznie całe afrykańskie duchowieństwo na czele z arcybiskupem Georgem Panikulamem, aktualnym nuncjuszem apostolskim w Etiopii.

W Polsce pozostaje praktycznie nieznana. Jest za to osobą powszechnie szanowaną i cenioną na całym świecie. Wielki respekt dla jej twórczości i działalności kulturalnej nie raz wyrażały publicznie najwybitniejsze postacie świata polityki. Począwszy od słynnego cesarza Etiopii Hajle Sellasje, skończywszy na takich osobistościach jak Jimmy Carter, prezydent USA.  
W Addis Abebie jest żywą legendą, kobietą – instytucją, uznawaną za artystyczną i kulturową wizytówkę i Europy, i Afryki. Wystawy jej prac wielokrotnie organizowały Ambasady Włoch, Francji czy Niemiec. Swego czasu prof. Vittorio Fiocca, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Addis Abebie, zachwycony twórczością Barbary Goshu, tak pisał o jej ikonach: ”te anioły mają etiopskie oczy ale ich serca są polskie”.

Bo żyjąc ponad 40 lat w sercu czarnego lądu nigdy nie zapomniała o ojczyźnie. Przy każdej okazji z wielką dumą podkreśla swoje pochodzenie. Nie do przecenienia jest pomoc jakiej gotowa jest zawsze udzielić polskim naukowcom i twórcom, zajmującym się Afryką. W jej domu pisali swoje reportaże Jerzy Kapuściński i Artur Domosławski, który zdemaskował Kapuścińskiego właśnie po wizycie w domu Pani Barbary, która opowiedziała mu jak bardzo Kapuściński okłamał świat w swoim „Cesarzu”. Wsparcie w pracach naukowych uzyskali od niej najwybitniejsi polscy badacze kultury, antropologii i historii Afryki: Prof. Joanna Mentel-Niećko, Prof. Stanisław Chojnacki, Prof. Bogodar Winid.

Z niezwykle bogatej wiedzy, doświadczenia i gościnności Pani Barbary stale korzystają polscy dziennikarze. Tak się bowiem złożyło, że polska malarka jest naocznym świadkiem wydarzeń, które gdy tylko wychodziły na jaw wstrząsały światową opinią publiczną. Pamięta jak dziś dramatyczne okoliczności śmierci cesarza Hajle Sellasje. Przeżyła zbrodnie Dergu – krwawego reżimu Mengystu Hajle Marjama. Pomagała polskim lotnikom z eskadry śmigłowców o nazwie kodowej ,,White Eagle", którzy (o czym mało kto wie) odegrali kluczową rolę w operacji „Nadzieja” - pomocy humanitarnej zorganizowanej w połowie lat 80. XX wieku przez ONZ dla dzieci głodujących w Etiopii.

Dwa lata temu Barbara Goshu zapadła na zdrowiu, przechodząc skomplikowaną operację na otwartym sercu. Trochę się pogubiła, zaczęła tracić pamięć. Trawiona dodatkowo zaawansowaną cukrzycą coraz mniej tworzy, coraz rzadziej pojawia się w przestrzeni publicznej. Ale jak to Polka, nie poddaje się i ostro walczy.

(Na zdj. afrykańskie targowisko, fot. Marco Schmidt/wikipedia.org)

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook