Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński zekranizuje "Kamienie na szaniec"

16.05.2013

Początek zdjęć do filmu kinowego, który na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" chce nakręcić Robert Gliński, planowany jest na sierpień - powiedział PAP reżyser. Obecnie trwają castingi w celu skompletowania obsady - dodał.

Gliński chciałby, żeby premiera obrazu, w którym połączone zostaną cechy dramatu historycznego, dramatu obyczajowego i thrillera, odbyła się na przełomie wiosny i lata 2014 r. "Scenariusz napisał Dominik Wieczorkowski, przy współpracy Wojciecha Pałysa" - wyjaśnił reżyser.

Zaznaczył, że zamierza stworzyć adaptację książki Kamińskiego, jednak na ekran przeniesie tylko wybrane wątki, ponieważ - mówił - nie sposób pomieścić w jednym kinowym filmie wszystkich  wydarzeń opisanych w "Kamieniach...". "To niemożliwe. Film musiałby trwać chyba osiem godzin. Ja skoncentruję się na pewnych wątkach i postaciach" - powiedział.

Gliński pragnie "spojrzeć na książkę Kamińskiego ze współczesnego punktu widzenia, ale z poszanowaniem tradycji". "Na tej książce wychowały się pokolenia Polaków" - podkreślił.

"Chciałbym, żeby postaci w filmie były w miarę współczesne w swoim myśleniu i postępowaniu" - tłumaczył w rozmowie z PAP reżyser.

"Wątki homoseksualne kompletnie mnie nie interesują" - powiedział, mówiąc o planowanej realizacji filmu, a jednocześnie odnosząc się do opinii badaczki z Instytutu Slawistyki PAN Elżbiety Janickiej na temat bohaterów książki Kamińskiego, które wywołały w kwietniu dyskusję w mediach.

"Mnie interesuje sprawa młodych ludzi, ideałów, zderzenie ideałów z życiem (...), zderzenie postawy romantycznej i postawy pozytywistycznej" - opowiadał Gliński.

Pytany o obsadę, reżyser nie chciał jeszcze podawać nazwisk. "Jest za wcześnie" - zastrzegł. Od kilku  tygodni trwają castingi do filmu, w których wyłonieni zostaną m.in. odtwórcy ról Rudego i Zośki - opowiadał. "Szukam młodych aktorów" - powiedział Gliński. "Rudy i Zośka to postaci, które muszą być fantastycznie zagrane" - podkreślił.

W filmie wystąpią głównie ludzie młodzi, wcielając się w młodych bohaterów tej opowieści, jednak "będą też osoby od nich starsze, ojciec Zośki, ojciec Rudego, z pokolenia czterdziestoparolatków" - dodał reżyser.

Gliński nie chce włączać do obsady amatorów. "W filmie zagrają profesjonaliści - absolwenci i studenci szkół teatralnych" - zapowiedział. Najprawdopodobniej całość zdjęć do "Kamieni na szaniec" będzie realizowana w Warszawie - poinformował.

Niemal równolegle powstają dwa filmy poświęcone postawom młodych Polaków w czasie II wojny światowej. Od 11 maja trwają zdjęcia do filmu Jana Komasy "Miasto44" o powstaniu warszawskim. W obsadzie znalazło się wielu amatorów. Zdjęcia Komasa zamierza kręcić nie tylko w stolicy, ale także m.in. w Łodzi i Wrocławiu, gdzie stare budynki będą "udawały" dawną Warszawę. Realizacja "Miasta44" ma być skomplikowana pod względem technologicznym, zastosowane zostaną nowoczesne techniki komputerowe.

Komentując prace Komasy i mówiąc o własnych planach, Gliński powiedział: "My nie mamy tylu pieniędzy, ile ma na film Janek Komasa, takiego ogromnego budżetu. (...) Nasz film nie będzie wielką epopeją historyczną. (...) Zrobimy film skupiony raczej na ludziach".

Gliński zapowiedział, że podczas zdjęć do "Kamieni na szaniec" na planie obecni będą konsultanci historyczni.

Tytuł książki Kamińskiego ma w ocenie Glińskiego "dużą siłę metaforyczną". "Można go różnie interpretować - jako wyrzucone kamienie na szaniec, czyli zmarnowane pokolenie, ale można też powiedzieć, że to są kamienie, które zbudowały szaniec, zbudowały jakieś fundamenty, na których następne pokolenia budują swoje życie. Bardzo różnie można to interpretować i dlatego to jest fantastyczny tytuł" - uważa reżyser.

Robert Gliński (ur. 1952) ma w dorobku m.in. filmy: "Niedzielne igraszki" (1983), "Wszystko, co najważniejsze" (1992), "Cześć, Tereska" (2001), "Świnki" (2009). Jest dyrektorem Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie.

PAP/kop

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook