Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński zekranizuje "Kamienie na szaniec"

16.05.2013

Początek zdjęć do filmu kinowego, który na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" chce nakręcić Robert Gliński, planowany jest na sierpień - powiedział PAP reżyser. Obecnie trwają castingi w celu skompletowania obsady - dodał.

Gliński chciałby, żeby premiera obrazu, w którym połączone zostaną cechy dramatu historycznego, dramatu obyczajowego i thrillera, odbyła się na przełomie wiosny i lata 2014 r. "Scenariusz napisał Dominik Wieczorkowski, przy współpracy Wojciecha Pałysa" - wyjaśnił reżyser.

Zaznaczył, że zamierza stworzyć adaptację książki Kamińskiego, jednak na ekran przeniesie tylko wybrane wątki, ponieważ - mówił - nie sposób pomieścić w jednym kinowym filmie wszystkich  wydarzeń opisanych w "Kamieniach...". "To niemożliwe. Film musiałby trwać chyba osiem godzin. Ja skoncentruję się na pewnych wątkach i postaciach" - powiedział.

Gliński pragnie "spojrzeć na książkę Kamińskiego ze współczesnego punktu widzenia, ale z poszanowaniem tradycji". "Na tej książce wychowały się pokolenia Polaków" - podkreślił.

"Chciałbym, żeby postaci w filmie były w miarę współczesne w swoim myśleniu i postępowaniu" - tłumaczył w rozmowie z PAP reżyser.

"Wątki homoseksualne kompletnie mnie nie interesują" - powiedział, mówiąc o planowanej realizacji filmu, a jednocześnie odnosząc się do opinii badaczki z Instytutu Slawistyki PAN Elżbiety Janickiej na temat bohaterów książki Kamińskiego, które wywołały w kwietniu dyskusję w mediach.

"Mnie interesuje sprawa młodych ludzi, ideałów, zderzenie ideałów z życiem (...), zderzenie postawy romantycznej i postawy pozytywistycznej" - opowiadał Gliński.

Pytany o obsadę, reżyser nie chciał jeszcze podawać nazwisk. "Jest za wcześnie" - zastrzegł. Od kilku  tygodni trwają castingi do filmu, w których wyłonieni zostaną m.in. odtwórcy ról Rudego i Zośki - opowiadał. "Szukam młodych aktorów" - powiedział Gliński. "Rudy i Zośka to postaci, które muszą być fantastycznie zagrane" - podkreślił.

W filmie wystąpią głównie ludzie młodzi, wcielając się w młodych bohaterów tej opowieści, jednak "będą też osoby od nich starsze, ojciec Zośki, ojciec Rudego, z pokolenia czterdziestoparolatków" - dodał reżyser.

Gliński nie chce włączać do obsady amatorów. "W filmie zagrają profesjonaliści - absolwenci i studenci szkół teatralnych" - zapowiedział. Najprawdopodobniej całość zdjęć do "Kamieni na szaniec" będzie realizowana w Warszawie - poinformował.

Niemal równolegle powstają dwa filmy poświęcone postawom młodych Polaków w czasie II wojny światowej. Od 11 maja trwają zdjęcia do filmu Jana Komasy "Miasto44" o powstaniu warszawskim. W obsadzie znalazło się wielu amatorów. Zdjęcia Komasa zamierza kręcić nie tylko w stolicy, ale także m.in. w Łodzi i Wrocławiu, gdzie stare budynki będą "udawały" dawną Warszawę. Realizacja "Miasta44" ma być skomplikowana pod względem technologicznym, zastosowane zostaną nowoczesne techniki komputerowe.

Komentując prace Komasy i mówiąc o własnych planach, Gliński powiedział: "My nie mamy tylu pieniędzy, ile ma na film Janek Komasa, takiego ogromnego budżetu. (...) Nasz film nie będzie wielką epopeją historyczną. (...) Zrobimy film skupiony raczej na ludziach".

Gliński zapowiedział, że podczas zdjęć do "Kamieni na szaniec" na planie obecni będą konsultanci historyczni.

Tytuł książki Kamińskiego ma w ocenie Glińskiego "dużą siłę metaforyczną". "Można go różnie interpretować - jako wyrzucone kamienie na szaniec, czyli zmarnowane pokolenie, ale można też powiedzieć, że to są kamienie, które zbudowały szaniec, zbudowały jakieś fundamenty, na których następne pokolenia budują swoje życie. Bardzo różnie można to interpretować i dlatego to jest fantastyczny tytuł" - uważa reżyser.

Robert Gliński (ur. 1952) ma w dorobku m.in. filmy: "Niedzielne igraszki" (1983), "Wszystko, co najważniejsze" (1992), "Cześć, Tereska" (2001), "Świnki" (2009). Jest dyrektorem Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie.

PAP/kop

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook