Jedynie prawda jest ciekawa

Gliński: z przychylnością patrzę na rekomendację ws. Mikosa

12.05.2017

Marek Mikos kandyduje na stanowisko dyrektora Teatru Starego w Krakowie.

"Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji ws. nominowania krytyka teatralnego Marka Mikosa na stanowisko dyrektora Teatru Starego w Krakowie, jednak z przychylnością patrzę na rekomendację, którą przedstawiła mi komisja konkursowa" - powiedział w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński. 

We wtorek krytyk teatralny Marek Mikos został rekomendowany przez komisję konkursową na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Mikos na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych zaproponował kandydaturę Michała Gielety. Ostatecznie o powołaniu Mikosa zdecyduje min. kultury Piotr Gliński.

Gliński pytany w piątek przez dziennikarzy czy widział rekomendację komisji konkursowej, odpowiedział: "Widziałem, jeszcze decyzji nie podjąłem, ale rekomendacje bardzo ciekawe".

Gliński przypomniał, że Mikos to krytyk teatralny, menedżer kultury, osoba związana z Krakowem. Jak mówił, ma on współpracować w duecie z Michałem Gieletą - "wybitnym reżyserem polskim, działającym głównie do tej pory za granicą, ale związanym z Polską, specjalistą od Williama Szekspira i współczesnej dramaturgii oraz opery". "Bardzo ciekawa postać" - podsumował minister kultury.

"Bardzo liczymy na ciekawy i poważny polski teatr w Teatrze Starym. Zmiana dyrektora jest rzeczą normalną, naturalną takie są procedury, dobiegła kadencja i komisja podjęła taką decyzję, więc ja z przychylnością patrzę na tę rekomendację, natomiast decyzja ostateczna jeszcze nie została podjęta" - zaznaczył Gliński.

"Pan dyrektor Jan Klata sprawuje swoje obowiązki do końca sierpnia, wraz z nowym sezonem ewentualnie teatr będzie prowadzony przez nowych dyrektorów" - dodał.

Swój udział do konkursu na szefa Starego Teatru w Krakowie zgłosiło siedmiu kandydatów: Jan Klata, Marek Mikos, Paweł Miśkiewicz, Jan Polewka, Adam Sroka, Dariusz Zawiślak i Jacek Zembrzuski.

Wszyscy kandydaci spełnili kryteria formalne konkursu (m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej pięcioletnie doświadczenie w sferze kultury lub co najmniej trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w instytucjach artystycznych) i 4 maja komisja konkursowa, powołana przez MKiDN, zakwalifikowała ich do rozmów kwalifikacyjnych.

Zwolennicy obecnego dyrektora teatru, Jana Klaty organizują się na Facebooku i zapowiadają na piątkowy wieczór akcję składania kwiatów pod Starym Teatrem w Krakowie.

Marek Mikos (ur. w 1959 r.) w Krakowie to krytyk, dziennikarz, menadżer, animator kultury oraz autor książek o tematyce teatralnej. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2010-11 był kierownikiem literackim Teatru Ludowego, a w latach 2005-09 i 2012-16 dyrektorem TVP Kielce.

Michał Gieleta (ur. w 1974 r.) w Warszawie to reżyser pracujący głównie na scenach brytyjskich i amerykańskich. Studiował m.in. na Uniwersytecie Mediolańskim i Uniwersytecie w Oxfordzie, a wśród jego mentorów byli Giorgio Strehler, Franco Zeffirelli i Richard Eyre. Spektakle dramatyczne i operowe realizował m.in. w National Theatre Studio, Chicago Opera Theater oraz na West Endzie. Reżyserował także polskie sztuki współczesne. 

pg/PAP

[foto: PAP]

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook