Jedynie prawda jest ciekawa

Gliński: Opozycja che upolitycznić Opole

23.05.2017
glinskisalonpolitycznytrojki
Gliński: Opozycja che upolitycznić Opole

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – ocenił na antenie Radiowej Trójki sprawę festiwalu w Opolu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Jak podkreślił wicepremier, sytuacja ws. festiwalu Opolu jest dla niego zmartwieniem. 

„Nagle polityka i to w takich przejawach bardzo radykalnych, takiego niszczenia instytucji z takim dorobkiem weszła do kultury lekkiej, która powinna kojarzyć nam się z relaksem, odpoczynkiem i humorem” – stwierdził. 

„To wygląda na zorganizowaną akcję. Polska opozycja niszczy demokrację przez to, że postanowiła uprawiać politykę na ulicy i na zagranicy. Na ulicy nie bardzo wychodzi, zagranica raz wychodzi, raz nie wychodzi, to teraz okazuje się, że dobrą metodą jest niszczenie wszystkiego co dookoła” – dodał minister kultury, broniąc postępowania TVP. 

„A cóż takiego telewizja zrobiła złego? Zresztą to byłoby nienormalne organizować specjalny jubileuszowy koncert Maryli Rodowicz i ograniczać ją w decyzjach wyboru artystów, z którymi miałaby zagrać” – powiedział. 

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – stwierdził Gliński. 

Wicepremier zaapelował też do artystów, by „nie dawali się wkręcać w tego typu działania". 

„Przeraża siła negatywnych emocji. (…) Nie bądźmy dziećmi, Polskiej opozycji zależy na tym, by upolitycznić ten spór i wprowadzić te negatywne emocje do wszystkich dziedzin życia publicznego” – mówił. 

„Apeluję i tłumaczę to destrukcyjne dla funkcjonowania demokracji. Jeżeli robi się jakieś bojkoty w sprawach, które polityki zupełnie nie dotyczą, to jest bardzo niedobre” – ocenił wicepremier, komentując również włączenie się prezydenta Opola do sprawy festiwalu. 

„Decyzja prezydenta Opola jest decyzją polityczną ze szkodą dla całego miasta” – zaznaczył minister. 

Zdaniem wicepremiera Glińskiego, nie pozostaje nic innego, jak zmiana miejsca festiwalu. 

„Najprawdopodobniej najlepszym wyjściem jest zorganizowanie festiwalu w innym miejscu. Nie powinniśmy się dawać zastraszyć politycznym prowokacjom” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

ak/polskieradio.pl 

[fot. SI/polskieradio.pl]

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook