Jedynie prawda jest ciekawa

Gliński: Opozycja che upolitycznić Opole

23.05.2017

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – ocenił na antenie Radiowej Trójki sprawę festiwalu w Opolu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Jak podkreślił wicepremier, sytuacja ws. festiwalu Opolu jest dla niego zmartwieniem. 

„Nagle polityka i to w takich przejawach bardzo radykalnych, takiego niszczenia instytucji z takim dorobkiem weszła do kultury lekkiej, która powinna kojarzyć nam się z relaksem, odpoczynkiem i humorem” – stwierdził. 

„To wygląda na zorganizowaną akcję. Polska opozycja niszczy demokrację przez to, że postanowiła uprawiać politykę na ulicy i na zagranicy. Na ulicy nie bardzo wychodzi, zagranica raz wychodzi, raz nie wychodzi, to teraz okazuje się, że dobrą metodą jest niszczenie wszystkiego co dookoła” – dodał minister kultury, broniąc postępowania TVP. 

„A cóż takiego telewizja zrobiła złego? Zresztą to byłoby nienormalne organizować specjalny jubileuszowy koncert Maryli Rodowicz i ograniczać ją w decyzjach wyboru artystów, z którymi miałaby zagrać” – powiedział. 

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – stwierdził Gliński. 

Wicepremier zaapelował też do artystów, by „nie dawali się wkręcać w tego typu działania". 

„Przeraża siła negatywnych emocji. (…) Nie bądźmy dziećmi, Polskiej opozycji zależy na tym, by upolitycznić ten spór i wprowadzić te negatywne emocje do wszystkich dziedzin życia publicznego” – mówił. 

„Apeluję i tłumaczę to destrukcyjne dla funkcjonowania demokracji. Jeżeli robi się jakieś bojkoty w sprawach, które polityki zupełnie nie dotyczą, to jest bardzo niedobre” – ocenił wicepremier, komentując również włączenie się prezydenta Opola do sprawy festiwalu. 

„Decyzja prezydenta Opola jest decyzją polityczną ze szkodą dla całego miasta” – zaznaczył minister. 

Zdaniem wicepremiera Glińskiego, nie pozostaje nic innego, jak zmiana miejsca festiwalu. 

„Najprawdopodobniej najlepszym wyjściem jest zorganizowanie festiwalu w innym miejscu. Nie powinniśmy się dawać zastraszyć politycznym prowokacjom” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

ak/polskieradio.pl 

[fot. SI/polskieradio.pl]

Warto poczytać

 1. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

 2. Krakowskaszkolaekonomiczna 11.10.2017

  Przypomnieć o krakowskiej szkole ekonomicznej

  Byli dobrze pojętymi patriotami, Adam Krzyżanowski przez całą drugą wojnę światową działał w konspiracji - tłumaczy w rozmowie ze stefczyk.info dr Marcin Chmielowski, autor filmu o zapomnianych polskich ekonomistach

 3. hafner29092018 29.09.2017

  Słynny skandalista na końcu wywinął największy numer. I to już po śmierci!

  Jeszcze cztery lata temu jego majątek wyceniany był na ponad czterdzieści trzy miliony dolarów. Ile z tego przypadnie jego młodszej o 61 lat żonie?

 4. historia26092017 27.09.2017

  Animowany serial idealnie podsumował niemiecką politykę historyczną. To trzeba zobaczyć!

  W jednym z odcinków Family Guy'a internauci odnaleźli niezwykłą scenę, która idealnie podsumowuje niemiecką politykę historyczną.

 5. galabohaterow 06.09.2017

  W Gdańsku specjalna gala uczci czterech bohaterów

  - Gala Bohaterów będzie budować naszą tożsamość narodową i poczucie dumy z naszego kraju – przekonują działacze Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa i zapraszają na Galę Bohaterów 17 września w Gdańsku. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Stefczyka.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook