Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: Opozycja che upolitycznić Opole

23.05.2017

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – ocenił na antenie Radiowej Trójki sprawę festiwalu w Opolu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Jak podkreślił wicepremier, sytuacja ws. festiwalu Opolu jest dla niego zmartwieniem. 

„Nagle polityka i to w takich przejawach bardzo radykalnych, takiego niszczenia instytucji z takim dorobkiem weszła do kultury lekkiej, która powinna kojarzyć nam się z relaksem, odpoczynkiem i humorem” – stwierdził. 

„To wygląda na zorganizowaną akcję. Polska opozycja niszczy demokrację przez to, że postanowiła uprawiać politykę na ulicy i na zagranicy. Na ulicy nie bardzo wychodzi, zagranica raz wychodzi, raz nie wychodzi, to teraz okazuje się, że dobrą metodą jest niszczenie wszystkiego co dookoła” – dodał minister kultury, broniąc postępowania TVP. 

„A cóż takiego telewizja zrobiła złego? Zresztą to byłoby nienormalne organizować specjalny jubileuszowy koncert Maryli Rodowicz i ograniczać ją w decyzjach wyboru artystów, z którymi miałaby zagrać” – powiedział. 

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – stwierdził Gliński. 

Wicepremier zaapelował też do artystów, by „nie dawali się wkręcać w tego typu działania". 

„Przeraża siła negatywnych emocji. (…) Nie bądźmy dziećmi, Polskiej opozycji zależy na tym, by upolitycznić ten spór i wprowadzić te negatywne emocje do wszystkich dziedzin życia publicznego” – mówił. 

„Apeluję i tłumaczę to destrukcyjne dla funkcjonowania demokracji. Jeżeli robi się jakieś bojkoty w sprawach, które polityki zupełnie nie dotyczą, to jest bardzo niedobre” – ocenił wicepremier, komentując również włączenie się prezydenta Opola do sprawy festiwalu. 

„Decyzja prezydenta Opola jest decyzją polityczną ze szkodą dla całego miasta” – zaznaczył minister. 

Zdaniem wicepremiera Glińskiego, nie pozostaje nic innego, jak zmiana miejsca festiwalu. 

„Najprawdopodobniej najlepszym wyjściem jest zorganizowanie festiwalu w innym miejscu. Nie powinniśmy się dawać zastraszyć politycznym prowokacjom” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

ak/polskieradio.pl 

[fot. SI/polskieradio.pl]

Warto poczytać

 1. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 2. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 3. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 4. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 5. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 6. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 7. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

 8. 11.10.2017

  Przypomnieć o krakowskiej szkole ekonomicznej

  Byli dobrze pojętymi patriotami, Adam Krzyżanowski przez całą drugą wojnę światową działał w konspiracji - tłumaczy w rozmowie ze stefczyk.info dr Marcin Chmielowski, autor filmu o zapomnianych polskich ekonomistach

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook