Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: Opozycja che upolitycznić Opole

23.05.2017

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – ocenił na antenie Radiowej Trójki sprawę festiwalu w Opolu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Jak podkreślił wicepremier, sytuacja ws. festiwalu Opolu jest dla niego zmartwieniem. 

„Nagle polityka i to w takich przejawach bardzo radykalnych, takiego niszczenia instytucji z takim dorobkiem weszła do kultury lekkiej, która powinna kojarzyć nam się z relaksem, odpoczynkiem i humorem” – stwierdził. 

„To wygląda na zorganizowaną akcję. Polska opozycja niszczy demokrację przez to, że postanowiła uprawiać politykę na ulicy i na zagranicy. Na ulicy nie bardzo wychodzi, zagranica raz wychodzi, raz nie wychodzi, to teraz okazuje się, że dobrą metodą jest niszczenie wszystkiego co dookoła” – dodał minister kultury, broniąc postępowania TVP. 

„A cóż takiego telewizja zrobiła złego? Zresztą to byłoby nienormalne organizować specjalny jubileuszowy koncert Maryli Rodowicz i ograniczać ją w decyzjach wyboru artystów, z którymi miałaby zagrać” – powiedział. 

„Szkoda, że wyszła z tego kolejna akcja z bardzo negatywnymi emocjami, która niszczy instytucję kultury. Ktoś chyba chciał to zrobić, by podnieść temperaturę sporu politycznego” – stwierdził Gliński. 

Wicepremier zaapelował też do artystów, by „nie dawali się wkręcać w tego typu działania". 

„Przeraża siła negatywnych emocji. (…) Nie bądźmy dziećmi, Polskiej opozycji zależy na tym, by upolitycznić ten spór i wprowadzić te negatywne emocje do wszystkich dziedzin życia publicznego” – mówił. 

„Apeluję i tłumaczę to destrukcyjne dla funkcjonowania demokracji. Jeżeli robi się jakieś bojkoty w sprawach, które polityki zupełnie nie dotyczą, to jest bardzo niedobre” – ocenił wicepremier, komentując również włączenie się prezydenta Opola do sprawy festiwalu. 

„Decyzja prezydenta Opola jest decyzją polityczną ze szkodą dla całego miasta” – zaznaczył minister. 

Zdaniem wicepremiera Glińskiego, nie pozostaje nic innego, jak zmiana miejsca festiwalu. 

„Najprawdopodobniej najlepszym wyjściem jest zorganizowanie festiwalu w innym miejscu. Nie powinniśmy się dawać zastraszyć politycznym prowokacjom” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

ak/polskieradio.pl 

[fot. SI/polskieradio.pl]

Warto poczytać

 1. Chelmowski 17.04.2018

  W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

  W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały

 2. Forman140042018 14.04.2018

  Zmarł reżyser "Lotu nad kukułczym gniazdem". Miał 86 lat

  Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser o światowej sławie, twórca m.in. "Lotu nad kukułczym gniazdem" - powiadomiła w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat

 3. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 4. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 5. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 6. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 7. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 8. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook