Jedynie prawda jest ciekawa


Gdańska wersja „Opowieści wigilijnej”

11.12.2012

Przedstawienie „Baltic. Pies na krze" w Teatrze Miniatura ma przypominać o istnieniu takich wartości jak dobro i nadzieja.

Spektakl dla dzieci, oparty na autentycznej historii psa, który w 2010 r. przepłynął na krze jedną piątą Wisły i został uratowany na wodach Zatoki Gdańskiej przez statek badawczy Morskiego Instytutu Rybackiego z Gdyni, wystawi w sobotę Teatr Miniatura w Gdańsku.

"Spektakl +Baltic. Pies na krze+" ma być gdańską wersją +Opowieści wigilijnej+, przypominającą o istnieniu takich wartości jak dobro i nadzieja nie tylko między ludźmi, ale również w relacjach między człowiekiem a każdą żywą istotą. Najważniejsze, że to prawdziwa, a nie wymyślona historia" - powiedział na konferencji prasowej reżyser przedstawienia Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor gdańskiego Teatru Miniatura.

Bezpośrednio pomysł na sztukę zaczerpnięty został z książki Barbary Gawryluk pt. "Baltic. Pies, który płynął na krze".

Tytułowy bohater wykonany został w formie lalki na metalowej konstrukcji pokrytej szarym sznurkiem. W zależności od sceny będzie ona poruszana przez jednego lub trzech aktorów.

W trakcie przygotowań do sztuki artyści odwiedzili bohatera opowieści na statku "Baltica" należącym do Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni; poznali załogę jednostki i wysłuchali opowieści od świadków, jak doszło do ocalenia zwierzęcia.

W styczniu 2010 roku załoga statku 15 mil morskich od brzegu wyłowiła z morza psa. Przemarznięty kundel płynął na krze. Spędził na niej kilka dni i nocy. Przebył ponad 200 kilometrów dryfując od Torunia aż w okolice Helu.

Był nawet pomysł, aby pies, o którym niespełna trzy lata temu opowiadano w serwisach informacyjnych na całym świecie, pojawił się na premierze spektaklu.

"Dla Baltica byłoby to jednak totalną traumą, źle by się czuł w tłumie ludzi. Dziś jest to pies, któremu - słowo daję - autentycznie morda się śmieje. Jest szczęśliwy, kochany i ma już swoje stałe miejsce na ziemi" - powiedziała Ewa Baradziej-Krzyżankowska z Morskiego Instytutu Rybackiego.

Od chwili wyłowienia pies jest pełnoprawnym członkiem załogi statku "Baltica". Do jego opiekuna Adama Buczyńskiego dotarły setki listów z całego świata, w tym podziękowania od znanej opiekunki zwierząt, francuskiej aktorki Brigitte Bardot.

Romuald Wicza-Pokojski pełni funkcję dyrektora Teatru Miniatura od listopada 2011 r. Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W 1991 r. założył autorski Teatr Wiczy, w którym zrealizował ponad 20 spektakli - scenicznych i plenerowych.

PAP/JKUB

[fot. teatrminiatura.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook