Jedynie prawda jest ciekawa


Galeria w warszawskiej Rotundzie?

18.04.2013

Popularny warszawski budynek, w którym mieści się oddział PKO BP, po remoncie może służyć jako darmowa galeria lub multimedialny punkt informacji o zabytkach i wydarzeniach kulturalnych stolicy.

Właściciel warszawskiej Rotundy skonsultuje z mieszkańcami projekt rewitalizacji obiektu. Od czwartku warszawiacy mogą wypełniać ankiety, w których określą, co miałoby znajdować się w budynku.

W mieszczącej się w samym centrum miasta - na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej - Rotundzie znajduje się obecnie trzeci oddział PKO Banku Polskiego - właściciela budynku. Przeznaczenie Rotundy częściowo ma zostać zmienione. Co powstanie, oprócz banku, zadecydują konsultacje społeczne. Są one częścią przedsięwzięcia "Rotunda 2013". Projekt ma na celu rewitalizację budynku oraz udostępnienie co najmniej 30 proc. powierzchni Rotundy na dodatkowe funkcje społeczne.

Ankiety, które wypełniać można do 11 maja, są dostępne w formie papierowej lub elektronicznej na stronie www.rotunda2013.pl.

Warszawiacy mają odpowiedzieć m.in. na pytanie, co miałoby się znajdować na oddanych przez bank 30 proc. powierzchni Rotundy. Do wyboru są m.in.: multimedialny punkt informacji o zabytkach, atrakcjach turystycznych i ważnych miejscach w Warszawie, multimedialny punkt informacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych Warszawy, multimedialny punkt widokowy Warszawy, ogólnodostępna czytelnia prasy i książek, darmowa galeria sztuki, miejsce odpoczynku, spotkań w otoczeniu zieleni.

- Na podstawie opinii warszawiaków przygotujemy międzynarodowy konkurs architektoniczny, by wyłonić jak najlepszą koncepcję. Koncepcję budynku nowoczesnego, który w sposób transformacyjny zachowa to, co najlepsze w starej Rotundzie, jej pierwotnej idei, a zarazem przeniesie nas w XXI, a może i w XXII wiek - powiedział w czwartek jeden z dyrektorów w PKO Banku Polskim Jarosław Orlikowski.

Organizatorzy akcji informują, że rewitalizacja przebiegać ma "z zachowaniem dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych dla architektury modernizmu".

Podczas konferencji prasowej Jarosław Pluta, dyrektor trzeciego oddziału PKO BP, który mieści się w Rotundzie, opowiedział dziennikarzom o złym stanie budynku. - Każdy deszcz i roztopy śniegów powodują, że cieknie nam z dachu. Pod każdą dziurę podstawiamy kubełki. Dwa lata temu, przy dużych opadach, mieliśmy do dziesięciu przecieków - powiedział Pluta.

Rotundę wybudowano w 1966 roku. W lutym 1979 r. w budynku doszło do wybuchu gazu. Zginęło wówczas 49 osób. Budynek został zniszczony prawie w 70 proc. Jeszcze w tym samym roku Rotundę odbudowano.

JKUB/PAP

[fot. wikimedia/licencja CC 3.0]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook