Jedynie prawda jest ciekawa


Galeria w warszawskiej Rotundzie?

18.04.2013

Popularny warszawski budynek, w którym mieści się oddział PKO BP, po remoncie może służyć jako darmowa galeria lub multimedialny punkt informacji o zabytkach i wydarzeniach kulturalnych stolicy.

Właściciel warszawskiej Rotundy skonsultuje z mieszkańcami projekt rewitalizacji obiektu. Od czwartku warszawiacy mogą wypełniać ankiety, w których określą, co miałoby znajdować się w budynku.

W mieszczącej się w samym centrum miasta - na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej - Rotundzie znajduje się obecnie trzeci oddział PKO Banku Polskiego - właściciela budynku. Przeznaczenie Rotundy częściowo ma zostać zmienione. Co powstanie, oprócz banku, zadecydują konsultacje społeczne. Są one częścią przedsięwzięcia "Rotunda 2013". Projekt ma na celu rewitalizację budynku oraz udostępnienie co najmniej 30 proc. powierzchni Rotundy na dodatkowe funkcje społeczne.

Ankiety, które wypełniać można do 11 maja, są dostępne w formie papierowej lub elektronicznej na stronie www.rotunda2013.pl.

Warszawiacy mają odpowiedzieć m.in. na pytanie, co miałoby się znajdować na oddanych przez bank 30 proc. powierzchni Rotundy. Do wyboru są m.in.: multimedialny punkt informacji o zabytkach, atrakcjach turystycznych i ważnych miejscach w Warszawie, multimedialny punkt informacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych Warszawy, multimedialny punkt widokowy Warszawy, ogólnodostępna czytelnia prasy i książek, darmowa galeria sztuki, miejsce odpoczynku, spotkań w otoczeniu zieleni.

- Na podstawie opinii warszawiaków przygotujemy międzynarodowy konkurs architektoniczny, by wyłonić jak najlepszą koncepcję. Koncepcję budynku nowoczesnego, który w sposób transformacyjny zachowa to, co najlepsze w starej Rotundzie, jej pierwotnej idei, a zarazem przeniesie nas w XXI, a może i w XXII wiek - powiedział w czwartek jeden z dyrektorów w PKO Banku Polskim Jarosław Orlikowski.

Organizatorzy akcji informują, że rewitalizacja przebiegać ma "z zachowaniem dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych dla architektury modernizmu".

Podczas konferencji prasowej Jarosław Pluta, dyrektor trzeciego oddziału PKO BP, który mieści się w Rotundzie, opowiedział dziennikarzom o złym stanie budynku. - Każdy deszcz i roztopy śniegów powodują, że cieknie nam z dachu. Pod każdą dziurę podstawiamy kubełki. Dwa lata temu, przy dużych opadach, mieliśmy do dziesięciu przecieków - powiedział Pluta.

Rotundę wybudowano w 1966 roku. W lutym 1979 r. w budynku doszło do wybuchu gazu. Zginęło wówczas 49 osób. Budynek został zniszczony prawie w 70 proc. Jeszcze w tym samym roku Rotundę odbudowano.

JKUB/PAP

[fot. wikimedia/licencja CC 3.0]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook