Jedynie prawda jest ciekawa


Fotograf JPII w Polsce

17.05.2013

Wieloletni osobisty fotograf papieża-Polaka Arturo Mari w przeddzień 93. rocznicy urodzin bł. Jana Pawła II odwiedził Olesno. Wspominał zamachy na życie Ojca Świętego, jego otwartość na ludzi, zwłaszcza chorych, skromność i odwagę.

Mari, który przyjechał do Olesna w piątek po południu na zaproszenie tamtejszego urzędu miejskiego i Oleskiego Muzeum Regionalnego, opowiedział ok. dwustu zebranym m.in. o zdarzeniu, do którego doszło w jednej z rzymskich parafii podczas jednej z papieskich wizyt.

Rzecz miała miejsce wiele lat temu 18 maja, czyli w dniu urodzin Jana Pawła II. Mari wspominał, że w kościele do papieża podszedł chłopiec w wieku ok. 10 lat. Fotograf zaznaczył, że dziecko bez przerwy trzymało ręce w kieszeniach. Chłopiec zagadnął Jana Pawła II: "Cześć, jak się masz?", a papież miał mu odpowiedzieć równie zwyczajnie: "Dobrze, a ty". Dziecko powiedziało wtedy papieżowi, że uciekło z domu, gdzie jego mama długo robiła makijaż, bo bało się, że się spóźni. ">>No a dziś są przecież twoje urodziny, nie mogłem ci nie złożyć życzeń<< - powiedział papieżowi chłopiec" - relacjonował dalej Mari.

"Chłopiec dodał >>Jestem biedny, ale przyniosłem ci prezent<< i wyciągnął z kieszeni cukierka". Papież miał wziąć cukierek od chłopca i powiedzieć: "nie zasłużyłem na to". Fotograf opowiadał też o wizycie Jana Pawła II w szpitalu w jednym z krajów afrykańskich, gdzie papież tulił i całował dzieci chore na AIDS oraz pocieszał ich matki, a także o wizycie na wyspie trędowatych w Korei Południowej, gdzie wbrew woli tamtejszych władz Jan Paweł II spędził dłuższą chwilę i nie tylko błogosławił, ale też tulił i całował kilkuset chorych.

Papieski fotograf podkreślał znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla Polski i świata, opowiadał o spotkaniach papieża Polaka z Michaiłem Gorbaczowem zaznaczając, że Jan Paweł II był człowiekiem, który "nigdy nie bał się mówić". Jako przykład podał papieską wizytę w Sudanie, gdy Jan Paweł II miał stanowczo powiedzieć do prezydenta Sudanu Omara el-Baszira, oskarżonego potem o ludobójstwo: "Pan jest kryminalistą".

Mari mówił też o tym, jak dramatycznym wydarzeniem był dla niego 13 maja 1981 r., gdy zamachowiec Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Opowiedział również o drugiej, przez wiele lat nieznanej próbie zamachu na papieża, do której doszło w Fatimie w 1982 r. Mari wspominał, że szedł wtedy przed Janem Pawłem II niosąc dużą, ważącą ok. 15 kg torbę ze sprzętem. W pewnym momencie miał się obrócić i uderzyć torbą w człowieka, który - jak się okazało - szedł w kierunku papieża z nożem. Niedoszły zamachowiec zdołał jedynie musnąć głowę kościoła, przeciąć sutannę i spodnie.

Piątkowe spotkanie z Arturo Mari odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Mari przez ponad pół wieku fotografował kolejnych papieży. Pracę zaczynał za Piusa XII, a potem fotografował Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Dyrektor oleskiego muzeum Ewa Cichoń przypomniała w piątek anegdotę, którą ze względu na długie lata pracy fotografa u boku głów kościoła opowiadano. Miał się on podobno stać tak znany, że w Watykanie pytano: "Kim jest człowiek w bieli, który stoi obok Arturo Mariego?".

PAP, ruk

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook