Jedynie prawda jest ciekawa


Fotograf JPII w Polsce

17.05.2013

Wieloletni osobisty fotograf papieża-Polaka Arturo Mari w przeddzień 93. rocznicy urodzin bł. Jana Pawła II odwiedził Olesno. Wspominał zamachy na życie Ojca Świętego, jego otwartość na ludzi, zwłaszcza chorych, skromność i odwagę.

Mari, który przyjechał do Olesna w piątek po południu na zaproszenie tamtejszego urzędu miejskiego i Oleskiego Muzeum Regionalnego, opowiedział ok. dwustu zebranym m.in. o zdarzeniu, do którego doszło w jednej z rzymskich parafii podczas jednej z papieskich wizyt.

Rzecz miała miejsce wiele lat temu 18 maja, czyli w dniu urodzin Jana Pawła II. Mari wspominał, że w kościele do papieża podszedł chłopiec w wieku ok. 10 lat. Fotograf zaznaczył, że dziecko bez przerwy trzymało ręce w kieszeniach. Chłopiec zagadnął Jana Pawła II: "Cześć, jak się masz?", a papież miał mu odpowiedzieć równie zwyczajnie: "Dobrze, a ty". Dziecko powiedziało wtedy papieżowi, że uciekło z domu, gdzie jego mama długo robiła makijaż, bo bało się, że się spóźni. ">>No a dziś są przecież twoje urodziny, nie mogłem ci nie złożyć życzeń<< - powiedział papieżowi chłopiec" - relacjonował dalej Mari.

"Chłopiec dodał >>Jestem biedny, ale przyniosłem ci prezent<< i wyciągnął z kieszeni cukierka". Papież miał wziąć cukierek od chłopca i powiedzieć: "nie zasłużyłem na to". Fotograf opowiadał też o wizycie Jana Pawła II w szpitalu w jednym z krajów afrykańskich, gdzie papież tulił i całował dzieci chore na AIDS oraz pocieszał ich matki, a także o wizycie na wyspie trędowatych w Korei Południowej, gdzie wbrew woli tamtejszych władz Jan Paweł II spędził dłuższą chwilę i nie tylko błogosławił, ale też tulił i całował kilkuset chorych.

Papieski fotograf podkreślał znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla Polski i świata, opowiadał o spotkaniach papieża Polaka z Michaiłem Gorbaczowem zaznaczając, że Jan Paweł II był człowiekiem, który "nigdy nie bał się mówić". Jako przykład podał papieską wizytę w Sudanie, gdy Jan Paweł II miał stanowczo powiedzieć do prezydenta Sudanu Omara el-Baszira, oskarżonego potem o ludobójstwo: "Pan jest kryminalistą".

Mari mówił też o tym, jak dramatycznym wydarzeniem był dla niego 13 maja 1981 r., gdy zamachowiec Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Opowiedział również o drugiej, przez wiele lat nieznanej próbie zamachu na papieża, do której doszło w Fatimie w 1982 r. Mari wspominał, że szedł wtedy przed Janem Pawłem II niosąc dużą, ważącą ok. 15 kg torbę ze sprzętem. W pewnym momencie miał się obrócić i uderzyć torbą w człowieka, który - jak się okazało - szedł w kierunku papieża z nożem. Niedoszły zamachowiec zdołał jedynie musnąć głowę kościoła, przeciąć sutannę i spodnie.

Piątkowe spotkanie z Arturo Mari odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Mari przez ponad pół wieku fotografował kolejnych papieży. Pracę zaczynał za Piusa XII, a potem fotografował Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Dyrektor oleskiego muzeum Ewa Cichoń przypomniała w piątek anegdotę, którą ze względu na długie lata pracy fotografa u boku głów kościoła opowiadano. Miał się on podobno stać tak znany, że w Watykanie pytano: "Kim jest człowiek w bieli, który stoi obok Arturo Mariego?".

PAP, ruk

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook