Jedynie prawda jest ciekawa


"Filozofia dla życia" – rozmowy z prof. Andrzejem Półtawskim

31.05.2013

Być może nieodległa już kanonizacja bł. Jana Pawła II skłoniła Edycję Świętego Pawła do zaprezentowania niezwykłego świadectwa prof. Andrzeja Półtawskiego, wybitnego polskiego filozofa, przez dziesiątki lat zaprzyjaźnionego z ks. Karolem Wojtyłą.

Dodatkowym motywem, dla którego warto sięgnąć do książki "Filozofia dla życia" jest niedawna 90. rocznica urodzin Profesora, jednego z niewielu już żyjących z "pokolenia Kolumbów", żołnierza AK i powstańca warszawskiego. Prezentacja książki odbędzie się 4 czerwca w Warszawie w Sali Plenarnej Episkopatu Polski.

Rozmowy znanego dziennikarza, Krzysztofa Ziemca i prof. Marka Maciejczaka dotyczą bardzo różnych kwestii, takich jak środowisko domowe, młodość, miłość, życie rodzinne, ale także filozofii, mistrza - prof. Romana Ingardena, etyki i wreszcie osoby wyjątkowej - Karola Wojtyły. Zwłaszcza przybliżenie czytelnikowi myśli etycznej Ojca Świętego przez najlepszego jej znawcę ma dla wymagającego czytelnika znaczenie szczególne. Śmiało można polecić tę publikację każdemu, kto chciałby lepiej pojąć "Osobę i czyn" Karola Wojtyły, ale i głębiej poznać pasje intelektualne Ojca Świętego.

Rozmowy dotyczą także życia, miłości i jej rozwoju w małżeństwie zawartym 31 grudnia 1947 roku. Może te uwagi, czytane łącznie z komentarzem szeroko znanej w świecie małżonki - Wandy - pomogą wielu ludziom w zrozumieniu, że wybitne osobowości, różniące się temperamentem, mogą wzrastać jeśli "dążą w tym samym kierunku", dostrzegają i doceniają znaczenie zaangażowania współmałżonka w życie społeczne, w obronę człowieka i jego godności od pierwszych chwil życia pod sercem matki, aż do ostatnich... Ale pomogą także w poszukiwaniach intelektualnych i uzasadnieniach norm, których nie można negocjować, pomagających człowiekowi bronić się przed zalewem różnego rodzaju "śmieci", które czynią go niewolnikiem.

Prof. Andrzej Półtawski nie kryje swojej fascynacji poezją, którą cytuje z pamięci. Spotykał się z ludźmi wybitnymi. Można się zgodzić z Ernestem Bryllem, że lakoniczność odpowiedzi, czasami przypominających "tweetowanie", pozostawia nas z poczuciem niedosytu. Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, opiekującym się młodym jeńcem w obozie jenieckim Altengrabow k. Magdeburga po upadku Powstania Warszawskiego. Czy o rówieśnikach i szkolnych kolegach autora - Tadeuszu Gajcym, Tadeuszu Borowskim czy Andrzeju Trzebińskim.

A jednak najważniejsze pytania poruszane przez prof. Półtawskiego dotyczą sensu naszego życia, rozwoju duchowego i moralnego człowieka. Dzięki wnikliwości Krzysztofa Ziemca i prof. Marka Maciejczaka poznajemy tę myśl "człowieka mądrego, delikatnego i wrażliwego" - jak mówi o nim jego małżonka - Wanda.

Andrzej Półtawski, "Filozofia dla życia". Rozmawiają Krzysztof Ziemiec i Marek Maciejczak, komentuje Wanda Półtawska. Edycja Świętego Pawła, 2013.

KAI, lz

[fot:  

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook