Jedynie prawda jest ciekawa


"Filozofia dla życia" – rozmowy z prof. Andrzejem Półtawskim

31.05.2013

Być może nieodległa już kanonizacja bł. Jana Pawła II skłoniła Edycję Świętego Pawła do zaprezentowania niezwykłego świadectwa prof. Andrzeja Półtawskiego, wybitnego polskiego filozofa, przez dziesiątki lat zaprzyjaźnionego z ks. Karolem Wojtyłą.

Dodatkowym motywem, dla którego warto sięgnąć do książki "Filozofia dla życia" jest niedawna 90. rocznica urodzin Profesora, jednego z niewielu już żyjących z "pokolenia Kolumbów", żołnierza AK i powstańca warszawskiego. Prezentacja książki odbędzie się 4 czerwca w Warszawie w Sali Plenarnej Episkopatu Polski.

Rozmowy znanego dziennikarza, Krzysztofa Ziemca i prof. Marka Maciejczaka dotyczą bardzo różnych kwestii, takich jak środowisko domowe, młodość, miłość, życie rodzinne, ale także filozofii, mistrza - prof. Romana Ingardena, etyki i wreszcie osoby wyjątkowej - Karola Wojtyły. Zwłaszcza przybliżenie czytelnikowi myśli etycznej Ojca Świętego przez najlepszego jej znawcę ma dla wymagającego czytelnika znaczenie szczególne. Śmiało można polecić tę publikację każdemu, kto chciałby lepiej pojąć "Osobę i czyn" Karola Wojtyły, ale i głębiej poznać pasje intelektualne Ojca Świętego.

Rozmowy dotyczą także życia, miłości i jej rozwoju w małżeństwie zawartym 31 grudnia 1947 roku. Może te uwagi, czytane łącznie z komentarzem szeroko znanej w świecie małżonki - Wandy - pomogą wielu ludziom w zrozumieniu, że wybitne osobowości, różniące się temperamentem, mogą wzrastać jeśli "dążą w tym samym kierunku", dostrzegają i doceniają znaczenie zaangażowania współmałżonka w życie społeczne, w obronę człowieka i jego godności od pierwszych chwil życia pod sercem matki, aż do ostatnich... Ale pomogą także w poszukiwaniach intelektualnych i uzasadnieniach norm, których nie można negocjować, pomagających człowiekowi bronić się przed zalewem różnego rodzaju "śmieci", które czynią go niewolnikiem.

Prof. Andrzej Półtawski nie kryje swojej fascynacji poezją, którą cytuje z pamięci. Spotykał się z ludźmi wybitnymi. Można się zgodzić z Ernestem Bryllem, że lakoniczność odpowiedzi, czasami przypominających "tweetowanie", pozostawia nas z poczuciem niedosytu. Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, opiekującym się młodym jeńcem w obozie jenieckim Altengrabow k. Magdeburga po upadku Powstania Warszawskiego. Czy o rówieśnikach i szkolnych kolegach autora - Tadeuszu Gajcym, Tadeuszu Borowskim czy Andrzeju Trzebińskim.

A jednak najważniejsze pytania poruszane przez prof. Półtawskiego dotyczą sensu naszego życia, rozwoju duchowego i moralnego człowieka. Dzięki wnikliwości Krzysztofa Ziemca i prof. Marka Maciejczaka poznajemy tę myśl "człowieka mądrego, delikatnego i wrażliwego" - jak mówi o nim jego małżonka - Wanda.

Andrzej Półtawski, "Filozofia dla życia". Rozmawiają Krzysztof Ziemiec i Marek Maciejczak, komentuje Wanda Półtawska. Edycja Świętego Pawła, 2013.

KAI, lz

[fot:  

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook