Jedynie prawda jest ciekawa


Filmowe „Echa Katynia”

03.04.2013

IPN zaprasza na pokazy filmów o Zbrodni Katyńskiej oraz innych zbrodniach popełnionych w czasach II wojny światowej. Projekcje organizowane są w dziewięciu miastach.

Filmy zostaną wyświetlone w ramach IV Przeglądu Filmowego „Echa Katynia”. Projekcje filmów połączone będą z dyskusjami na tematy powiązane ze Zbrodnią Katyńską. W tym roku po raz pierwszy formuła przeglądu została poszerzona – pokazy filmowe będą odbywać się w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Białymstoku, Szczecinie, Gdyni, Krakowie, Tarnowie a także we Wrocławiu. W większości miast pokazy będą odbywać się w dniach 10-12 kwietnia 2013 r. Na naszej stronie będziemy sukcesywnie zamieszczać programy i miejsca pokazów w poszczególnych miastach.

Przegląd ma charakter otwarty i jest skierowany do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia. Lista filmów wyświetlanych w ramach 4. przeglądu filmowego „Echa Katynia":

1. Prawdziwa historia niechcianych pomników. Dolinka Katyńska – reż. Jacek Sawicki, Polska 1997 r., prod. TVP; film pokazujący ludzi zaangażowanych w walkę o prawdę o Katyniu i postawienie pierwszego pomnika katyńskiego na Powązkach.

2. Święty ogień – reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa, Polska 2011 r. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na rynku w Krakowie.

3. Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy – reż. Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak, produkcja Bogdan Wasztyl, Polska 2011 r. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich dokonanych na Pomorzu w czasach II wojny światowej.

4. A very polish secret / A może tego nie wolno mówić… – reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r. To nakręcony potajemnie film opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 r. Film trafił do Wielkiej Brytanii i tam był pokazywany. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.

5. Zbrodnia Katyńska – reż. Maciej Sieński, Polska 1991 r. Jeden z pierwszych filmów o Zbrodni Katyńskiej powstałych po upadku systemu komunistycznego w Polsce. W produkcji wykorzystano cenne materiały archiwalne. Autor w przejrzysty sposób przedstawił kontekst historyczny zbrodni.

6. NKWD i Gestapo. Braterstwo krwi – reż. Halina Samojłau, Białoruś 2009 r. Film pokazuje relacje łączące NKWD i Gestapo przy wspólnym likwidowaniu potencjalnych przeciwników systemu komunistycznego oraz faszystowskiego. Film wyprodukowany przez Telewizję Bełsat.

7. Widziałem kata – reż. Natalia Lobko, Rosja 2009 r. To drugi rosyjski film dotyczący Zbrodni Katyńskiej. Został zrealizowany przez niezależną reżyser i scenarzystkę z Moskwy. Autorka dedykowała go Księdzu Prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu. Produkcja powstała w ramach projektu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”.

8. Kwatera Ł – reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska 2013 r. Autor pokazuje okoliczności prac ekshumacyjnych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Przedstawia zaplecze prac związanych z przywracaniem pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego zamordowanych przez UB. Premierowy pokaz filmu odbył się 25 marca 2013 r. w Warszawie.

Partnerem 4. przeglądu filmowego „Echa Katynia” jest TV Biełsat.

ipn.gov.pl/JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook