Jedynie prawda jest ciekawa


Filmoteka Szkolna po raz drugi

22.06.2012

"Konformizm po polsku", "Człowieczeństwo w czasach próby" - m.in. te bloki tematyczne będą w programie 2. edycji projektu PISF - Filmoteka Szkolna, który ruszy na początku przyszłego roku szkolnego. Jednym z partnerów projektu jest portal historyczny dzieje.pl. Dzieła rodzimej kinematografii polscy uczniowie będą mogli za darmo oglądać w swoich szkołach.

Poświęcone Filmotece Szkolnej materiały - teksty oraz krótkie materiały wideo - od dziś są dostępne, w specjalnej zakładce, na portalu historycznym dzieje.pl, który prowadzą wspólnie Polska Agencja Prasowa i Muzeum Historii Polski.

"Materiały zamieszczane na portalu stanowią doskonałe uzupełnienie filmów, osadzając je w konkretnym kontekście historycznym. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować młodzieży możliwość szerokiego spojrzenia na przemiany, wydarzenia, jakie dokonały się w Polsce na przestrzeni XX wieku" - podkreśliła, mówiąc o dziejach.pl, Agata Sotomska, która w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej odpowiada za koordynowanie projektu Filmoteka Szkolna.

"Mamy świadomość, że edukacja historyczna pozbawiona odniesień do kina i kreowanej przez niego wizji przeszłości jest niepełna. Dlatego przy wsparciu Filmoteki Szkolnej nasz portal realizuje cykl materiałów dotyczących polskiej historii w polskim kinie" - powiedział redaktor naczelny portalu dzieje.pl Mariusz Jarosiński.

"W projekcie zamierzamy wykorzystywać filmy fabularne i dokumentalne. Każda część naszego cyklu zawierać będzie fragment filmu, najważniejsze informacje na jego temat, sylwetki postaci, galerię fotografii, a także prezentowane w formie wywiadów wideo komentarze historyków, krytyków filmowych, socjologów, psychologów i innych ekspertów" - zapowiedział Jarosiński.

"W miarę możliwości przedstawiać będziemy również opinie samych twórców filmu, a także świadków i uczestników związanych z nim wydarzeń historycznych. Całość uzupełniać będą materiały przeznaczone dla nauczycieli, m.in. scenariusze lekcji" - dodał. Pierwszym tematem cyklu na portalu dzieje.pl jest "Popiół i diament". O filmie Andrzeja Wajdy mówią m.in. historyk prof. Antoni Dudek i krytyk Andrzej Bukowiecki.

Filmoteka Szkolna to program edukacyjny, kierowany do szkół w całej Polsce. Jak zapowiedziała Sotomska, jego druga edycja ruszy na początku przyszłego roku szkolnego (2012/2013).

Projekt realizowany jest od 2009 r. W ramach edycji pierwszej do 14 tys. polskich szkół ponadpodstawowych wysłane zostały zestawy 26 filmowych lekcji na płytach DVD. W każdym zestawie znalazło się 55 filmów rodzimej produkcji - wśród nich filmy Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Zbigniewa Rybczyńskiego.

Filmy, opatrzone komentarzem krytyka, dobrano do zaproponowanych przez specjalistów od danego przedmiotu tematów lekcji i zajęć pozalekcyjnych (język polski, historia, wiedza o sztuce, wiedza o społeczeństwie). W ramach lekcji o temacie "Siła symbolu" uczniowie mogą obejrzeć np. "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, a w ramach lekcji "Rozdroża historii" - "Człowieka z marmuru".

"Celem Filmoteki Szkolnej nie było przygotowanie kursu z historii polskiej kinematografii - chronologicznie, jak to chociażby jest w przypadku Akademii Polskiego Filmu, innego projektu edukacyjnego PISF. Tutaj chodziło o to, by filmy były punktem wyjścia do szerszej rozmowy o świecie, historii, społeczeństwie" - przypomniała w rozmowie z PAP Sotomska.

"Właśnie kończymy prace nad drugą edycją Filmoteki Szkolnej. Tym razem filmy nie będą wydane na DVD tak, jak to było przy okazji pierwszej edycji. Będą dostępne w Internecie" - zapowiedziała koordynatorka projektu. Jak wyjaśniła, będą to filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Uczniowie i nauczyciele ze szkół z całej Polski zyskają do nich bezpłatny dostęp.

"Filmy będą dostępne na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl. To oficjalny portal programu. Nauczyciele dostaną od nas specjalne hasła, za pomocą których będą mogli się na stronie zalogować" - powiedziała Sotomska. Następnie nauczyciele będą mogli prezentować filmy podczas lekcji, jak również zakładać konta na stronie swoim uczniom, a uczniowie - dzięki tym kontom - będą mogli oglądać filmy na komputerach w swoich domach, jeśli nie będzie to możliwe w szkołach.

"Druga edycja Filmoteki Szkolnej to 66 kolejnych polskich tytułów - fabuł, dokumentów, animacji. Ale do Internetu trafią również wszystkie filmy z pierwszej edycji, czyli będzie to łącznie 121 tytułów" - wyjaśniła koordynatorka projektu.

Wśród tytułów, które dołączą do projektu w drugiej edycji, filmów krótko- i pełnometrażowych, znajdą się: "Dworzec Gdański" Marii Zmarz-Koczanowicz, "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna, "Na melinę" Stanisława Różewicza, "Takiego pięknego syna urodziłam" Marcina Koszałki, "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego, "89 mm od Europy" Marcela Łozińskiego, "Rysopis" Jerzego Skolimowskiego, "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, "Dolina Issy" Tadeusza Konwickiego, "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Seksmisja" Juliusza Machulskiego, "Poznań 56" Filipa Bajona, "Wojaczek" Lecha Majewskiego, "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, "Katedra" Tomasza Bagińskiego, "Dekalog, Jeden" Krzysztofa Kieślowskiego, "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej, "Muzykanci" Kazimierza Karabasza.

Filmy zostaną umieszczone w blokach tematycznych, które nauczyciele i uczniowie będą mogli omawiać podczas lekcji. Przykładowe bloki to: "Polacy i Żydzi" (w tym bloku np. film "Dworzec Gdański"), "Rodzice i dzieci" (np. "Takiego pięknego syna urodziłam"), "Obcy i swój" (m.in. "Dwaj ludzie z szafą"), "Konformizm po polsku" (np. "Trzeba zabić tę miłość"), "Buntownicy, odmieńcy, outsiderzy" (m.in. "Rysopis"), "Człowieczeństwo w czasach próby" (np. "Na melinę"), "Być i mieć?" (m.in. "Rezerwat"), "Człowiek religijny" (np. "Katedra", "Dekalog, Jeden").

Program Filmoteka Szkolna realizowany jest przez PISF we współpracy z instytucjami partnerskimi, m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołą Filmową.

Patronem portalu historycznego www.dzieje.pl jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP
[fot. Internet]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook