Jedynie prawda jest ciekawa


Festyn w rocznicę bitwy o Monte Cassino

12.05.2013

Wojskowy sprzęt, broń i mundury można zobaczyć w niedzielę w Lublinie na festynie poświęconym udziałowi żołnierzy polskich w bitwie o Monte Cassino, zaliczanej przez historyków do najbardziej krwawych starć aliantów z Niemcami w czasie II wojnie światowej.

Walka Polaków zaczęła się 12 maja 1944 r. nocnym atakiem, który był testem bojowym dla oddziałów sformowanych przez gen. Władysława Andersa po wyjściu z sowieckiej niewoli" - powiedział Maciej Szymczak z zarządu Fundacji Niepodległości, która zorganizowała festyn wspólnie ze środowiskami rekonstruktorów.

Szturm Polaków - przypomniał Szymczak - był kolejnym atakiem na pozycje, które zamykały drogę aliantom na Rzym. Wcześniejsze ataki Amerykanów, Hindusów, Marokańczyków, nie przynosiły powodzenia. Niemcy byli doskonale ufortyfikowani, obsadzili kluczowe pozycje doborowymi oddziałami.

- Wojska polskie w trudnych walkach, od 12 do 18 maja, zdobyły pozycje, których nie potrafiły zdobyć inne oddziały. To stworzyło legendę Monte Cassino. Ta legenda trwała mimo zajęcia Polski przez Sowiety i prześladowania żołnierzy gen. Andersa przez władze komunistyczne. Przetrwała w słynnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”, pieśni, o której przypominano, że - mimo rytmu tanga – jej się nie tańczy. Jeszcze w latach 50., kiedy jakaś orkiestra zagrała tę pieśń, ludzie słuchali jej na baczność - dodał Szymczak.

Na Placu po Farze na lubelskim Starym Mieście urządzono wystawę sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia wojsk polskich, które walczyły pod Monte Cassino. Można na niej było zobaczyć oryginalny transporter opancerzony Bren Carrier, samochody Willys, zrekonstruowane stanowiska bojowe i punkt sanitarny, fotogramy przedstawiające sceny z bitwy, odznaczenia, dokumenty oraz inne pamiątki związane z żołnierzami II Korpusu Polskiego gen. Andersa.

Informacji zwiedzającym udzielali członkowie grup rekonstrukcyjnych, ubrani w mundury żołnierzy gen. Andersa, a także mundury żołnierzy amerykańskich i niemieckich, którzy walczyli pod Monte Cassino. Uczestniczyło ich w festynie około 40.

- Chcieliśmy nieco przybliżyć ludziom realia tej bitwy. To takie żywe muzeum, tu można wszystko dokładnie obejrzeć, wziąć do ręki eksponaty, wejść do samochodu - powiedział prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żołnierzy Alianckich II Wojny Światowej, Piotr Godzina.

W programie festynu, który ma trwać do wieczora, jest także prelekcja Janusza Wróbla z łódzkiego IPN na temat powojennych losów żołnierzy gen. Andersa, koncert orkiestry wojskowej, projekcje filmów dokumentalnych oraz wspólne śpiewanie pieśni "Czerwone maki”.

PAP

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook