Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu

28.02.2013

Pod hasłem "W Twoje ręce..." - rozpocznie się 9 marca Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej. Wydarzenie organizowane jest po raz trzynasty; koncerty odbywać się będą w świątyniach Poznania i Wielkopolski.

Organizatorem jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego. Jak poinformowała rzecznik Towarzystwa Teresa Dorożała-Brodniewicz, jednym z założeń festiwalu jest odkrywanie i propagowanie polskiej muzyki pasyjnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki organowej Feliksa Nowowiejskiego.

Festiwal otworzy "Passio" Dariusza Przybylskiego wykonane przez zespół wokalny "Phoenix 16" z Berlina. Koncert inauguracyjny odbędzie się w kościele karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Repertuar festiwalu obejmuje dzieła patrona Towarzystwa - Feliksa Nowowiejskiego, wykonywane przez polskich i niemieckich muzyków oraz prawykonania utworów współczesnych młodych twórców poznańskich.

Dopełnieniem będą koncerty kameralne prezentujące wokalną i instrumentalną muzykę, oddającą klimat okresu pasyjnego. W ich programie znalazły się utwory Jana Sebastiana Bacha, Giovanniego Battisty Pergolesiego, Josefa Gabriela Rheinbergera.

Poza Poznaniem, koncertów będzie można posłuchać w Chludowie, Kicinie, Obrzycku, Złotnikach i Żydowie. Festiwal potrwa do 26 marca.

Festiwal powołała do życia w 2001 roku Janina Nowowiejska, synowa kompozytora. Nawiązuje on do zapoczątkowanej przez Feliksa Nowowiejskiego tradycji wykonywania muzyki pasyjnej i paschalnej w okresie Wielkiego Postu w kościołach Poznania i Wielkopolski.

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook