Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal "Wielokulturowy Lublin"

20.05.2013

Kulturę oraz tradycje mniejszości narodowych i religijnych żyjących w Lublinie będzie można poznać podczas festiwalu "Wielokulturowy Lublin", który rozpocznie się 23 maja.

Doroczny festiwal odbywa się już po raz szósty - przypomniała w poniedziałek Anna Krawczyk z Centrum Kultury w Lublinie, które jest głównym organizatorem festiwalu. "Bardzo się cieszymy, że mamy coraz więcej współorganizatorów i chętnych, którzy chcą brać udział w naszym spotkaniu. Będą wystawy, koncerty, wykłady, drzwi otwarte" - powiedziała Krawczyk na konferencji prasowej.

W tym roku na festiwalu prezentowane będą kultura i tradycje społeczności żydowskiej, prawosławnej, muzułmańskiej, greckokatolickiej, ukraińskiej, białoruskiej, romskiej, bałkańskiej i buddyjskiej. Ich przedstawiciele są współorganizatorami festiwalowych imprez.

"Będziemy się razem bawić, ale najważniejsze, że będziemy się poznawać nawzajem, otwierać na siebie. Nasze działania razem są jak wielki, piękny obraz, a każdy z nas jest innym kolorem. Możecie nie lubić mojego koloru, ja jestem czarny, nie za bardzo może przyjemny dla niektórych, ale ja jestem potrzebny, żeby uzupełnić obraz. Każdy kolor jest potrzebny" - powiedział przedstawiciel społeczności muzułmańskiej imam Nedal Abu Tabaq.

Festiwal rozpocznie w czwartek koncert romansów rosyjskich w wykonaniu Borysa Somerschafa oraz wystawa fotografii Oleksandry Radczenko "Kultura ukraińska-Kwadratowy świat". W piątek w Zespole Szkół nr 11 zaplanowano lekcję poświęconą kulturze czeczeńskiej oraz koncert w wykonaniu dzieci czeczeńskich i ukraińskich.

W sobotę w centrum Lublina na Placu Litewskim stanie namiot, który został nazwany Tyglem Kultury i Tradycji. Będzie tam można spróbować potraw kuchni narodowych, zobaczyć pokazy wycinanki białoruskiej, pisania ikon, motania lalek i bielenia patelni, wziąć udział w warsztatach tańca tybetańskiego oraz romskiego. Na scenie obok namiotu wystąpią zespoły: Fortuna - prezentujący folklor białoruski, Yoryi Kloc - ukraiński, Propaganda East Collectiva - bałkańsko-orientalny oraz grupa Gwiazdy Czeczenii.

W sobotę i niedzielę będzie można poznawać pamiątki po dawnym wielokulturowym Lublinie uczestnicząc w spacerach szlakami: żydowskim, prawosławnym, ewangelickim i greckokatolickim.

W Centrum Islamu zaplanowano recytacje Koranu i naukę języka arabskiego, w cerkwi greckokatolickiej - prelekcję o ikonach, a w dawnej szkole rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin - uroczystość zakończenia szabasu.

W programie festiwalu są także wykłady i rozmowy poświęcone m.in. polskim przekładom Koranu, przyszłości religii buddyjskiej, medytacji zen, kulturze bałkańskiej, obrzędom prawosławnym. Specjalny program przygotowały Siostry Białe Misjonarki Afryki, w swoim domu zakonnym w Lublinie będą prowadziły naukę języka suahili, tańców afrykańskich i przypominały historię niewolnictwa.

W poniedziałek, który będzie ostatnim dniem festiwalu, zaplanowano spotkania poświęcone literaturze białoruskiej i ukraińskiej oraz warsztaty tańców czeczeńskich, bałkańskich i wycinanki białoruskiej.  

PAP/kop
[fot. wikipedia.org/Szater]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook