Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal "Wielokulturowy Lublin"

20.05.2013

Kulturę oraz tradycje mniejszości narodowych i religijnych żyjących w Lublinie będzie można poznać podczas festiwalu "Wielokulturowy Lublin", który rozpocznie się 23 maja.

Doroczny festiwal odbywa się już po raz szósty - przypomniała w poniedziałek Anna Krawczyk z Centrum Kultury w Lublinie, które jest głównym organizatorem festiwalu. "Bardzo się cieszymy, że mamy coraz więcej współorganizatorów i chętnych, którzy chcą brać udział w naszym spotkaniu. Będą wystawy, koncerty, wykłady, drzwi otwarte" - powiedziała Krawczyk na konferencji prasowej.

W tym roku na festiwalu prezentowane będą kultura i tradycje społeczności żydowskiej, prawosławnej, muzułmańskiej, greckokatolickiej, ukraińskiej, białoruskiej, romskiej, bałkańskiej i buddyjskiej. Ich przedstawiciele są współorganizatorami festiwalowych imprez.

"Będziemy się razem bawić, ale najważniejsze, że będziemy się poznawać nawzajem, otwierać na siebie. Nasze działania razem są jak wielki, piękny obraz, a każdy z nas jest innym kolorem. Możecie nie lubić mojego koloru, ja jestem czarny, nie za bardzo może przyjemny dla niektórych, ale ja jestem potrzebny, żeby uzupełnić obraz. Każdy kolor jest potrzebny" - powiedział przedstawiciel społeczności muzułmańskiej imam Nedal Abu Tabaq.

Festiwal rozpocznie w czwartek koncert romansów rosyjskich w wykonaniu Borysa Somerschafa oraz wystawa fotografii Oleksandry Radczenko "Kultura ukraińska-Kwadratowy świat". W piątek w Zespole Szkół nr 11 zaplanowano lekcję poświęconą kulturze czeczeńskiej oraz koncert w wykonaniu dzieci czeczeńskich i ukraińskich.

W sobotę w centrum Lublina na Placu Litewskim stanie namiot, który został nazwany Tyglem Kultury i Tradycji. Będzie tam można spróbować potraw kuchni narodowych, zobaczyć pokazy wycinanki białoruskiej, pisania ikon, motania lalek i bielenia patelni, wziąć udział w warsztatach tańca tybetańskiego oraz romskiego. Na scenie obok namiotu wystąpią zespoły: Fortuna - prezentujący folklor białoruski, Yoryi Kloc - ukraiński, Propaganda East Collectiva - bałkańsko-orientalny oraz grupa Gwiazdy Czeczenii.

W sobotę i niedzielę będzie można poznawać pamiątki po dawnym wielokulturowym Lublinie uczestnicząc w spacerach szlakami: żydowskim, prawosławnym, ewangelickim i greckokatolickim.

W Centrum Islamu zaplanowano recytacje Koranu i naukę języka arabskiego, w cerkwi greckokatolickiej - prelekcję o ikonach, a w dawnej szkole rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin - uroczystość zakończenia szabasu.

W programie festiwalu są także wykłady i rozmowy poświęcone m.in. polskim przekładom Koranu, przyszłości religii buddyjskiej, medytacji zen, kulturze bałkańskiej, obrzędom prawosławnym. Specjalny program przygotowały Siostry Białe Misjonarki Afryki, w swoim domu zakonnym w Lublinie będą prowadziły naukę języka suahili, tańców afrykańskich i przypominały historię niewolnictwa.

W poniedziałek, który będzie ostatnim dniem festiwalu, zaplanowano spotkania poświęcone literaturze białoruskiej i ukraińskiej oraz warsztaty tańców czeczeńskich, bałkańskich i wycinanki białoruskiej.  

PAP/kop
[fot. wikipedia.org/Szater]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook