Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Sacrum Non Profanum w Trzęsaczu

19.06.2013

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum odbędzie się w Trzęsaczu w dniach 12-17 sierpnia. W tym roku koncerty w ramach imprezy odbywać się będą także w Szczecinie i Świnoujściu. Festiwal poświęcony będzie twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

Impreza odbędzie się w miejscowości Trzęsacz w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Jej zeszłorocznym patronem była postać kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego; w tym roku festiwal poświęcony jest twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Tegoroczna edycja odbywać się będzie również w Świnoujściu i Szczecinie.

"Przez siedem lat festiwal odbywał się wyłącznie w Trzęsaczu. Nie da się jednak bazować tylko na kameralistyce - chcieliśmy zaprezentować również monumentalne dzieła. Szukaliśmy odpowiedniego miejsca i znaleźliśmy piękny kościół w Świnoujściu, który przypomina salę koncertową ze znakomitą akustyką. Kościół w Trzęsaczu jest znacznie mniejszy, mieści około 150 osób" - tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Bohdan Boguszewski. "Inauguracja festiwalu odbędzie się natomiast w Szczecinie" - dodał.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w szczecińskiej bazylice archikatedralnej św. Jakuba. W programie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego - "Powiało na mnie morze snów... pieśni zadumy i nostalgii" a także "Symphonie pour Grand Orgue" organisty Wolfganga Seifena. Wystąpią: Katarzyna Hołysz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Leszek Skrla (baryton), Wolfgang Seifen (organy) a także Chór im. prof. Jana Szyrockiego ZUT, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

13 sierpnia, w drugim dniu imprezy, koncerty przenoszą się do Trzęsacza, do kościoła Miłosierdzia Bożego. Organista Michał Markuszewski i wileńska New Ideas Chamber Orchestra zagrają kompozycje autorstwa Markuszewskiego, Pendereckiego, Jana Sebastiana Bacha, Petera Michaela Hamela.

Trzeciego dnia, również w Trzęsaczu, z repertuarem złożonym z kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Tadeusza Machla, Eugene'a Gigouta, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Krzysztofa Pendereckiego wystąpi organista Krzysztof Latała a także Krakowskie Trio Stroikowe i Baltic Neopolis Quartet.

Czwarty dzień Sacrum Non Profanum to koncert "Tribute To Birt Of The Cool" w wykonaniu nonetu w składzie z trębaczem Maciejem Fortuną, pod batutą Patryka Piłasiewicza. W programie znalazły się jazzowe standardy autorstwa Milesa Davisa, Gerry'ego Mulligana i Johna Lewisa. Ponadto wystąpi organista Marek Kudlicki a w repertuarze znajdą się także kompozycje "filmowe" Krzysztofa Pendereckiego, m.in. aria z "Trzech utworów w dawnym stylu".

Piątek poświęcony będzie muzyce Pendereckiego. Patrycja Piekutowska, Beata Bilińska i Rafał Paweł Urbanek wykonają m.in. "I Sonatę na skrzypce i flet" i "Miniatury" Pendereckiego; ponadto w programie znalazły się utwory Nikolaia Kapustina, Jaromira Gajewskiego i Witolda Lutosławskiego.

W finale festiwalu 17 sierpnia odbędą się koncerty wiolonczelistów. W świnoujskim kościele pw. bł. Michałą Kozala wystąpią: Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski i Marta Kordykiewicz a także Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza pod batutą Bohdana Boguszewskiego. W programie "Elegia na smyczki" Marka Jasińskiego, "Concerto grosso na trzy wiolonczele" Krzysztofa Pendereckiego i "Mała suita" Witolda Lutosławskiego.

"Festiwal ma już swoją stałą publiczność, co roku jednak zdobywa sobie nowych miłośników. Mamy nadzieję, że i w tym roku nie zabraknie chętnych do słuchania muzyki w tak niezwykłym miejscu" - dodał Boguszewski.

PAP, lz

[fot: youtube]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook