Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Sacrum Non Profanum w Trzęsaczu

19.06.2013

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum odbędzie się w Trzęsaczu w dniach 12-17 sierpnia. W tym roku koncerty w ramach imprezy odbywać się będą także w Szczecinie i Świnoujściu. Festiwal poświęcony będzie twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

Impreza odbędzie się w miejscowości Trzęsacz w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Jej zeszłorocznym patronem była postać kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego; w tym roku festiwal poświęcony jest twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Tegoroczna edycja odbywać się będzie również w Świnoujściu i Szczecinie.

"Przez siedem lat festiwal odbywał się wyłącznie w Trzęsaczu. Nie da się jednak bazować tylko na kameralistyce - chcieliśmy zaprezentować również monumentalne dzieła. Szukaliśmy odpowiedniego miejsca i znaleźliśmy piękny kościół w Świnoujściu, który przypomina salę koncertową ze znakomitą akustyką. Kościół w Trzęsaczu jest znacznie mniejszy, mieści około 150 osób" - tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Bohdan Boguszewski. "Inauguracja festiwalu odbędzie się natomiast w Szczecinie" - dodał.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w szczecińskiej bazylice archikatedralnej św. Jakuba. W programie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego - "Powiało na mnie morze snów... pieśni zadumy i nostalgii" a także "Symphonie pour Grand Orgue" organisty Wolfganga Seifena. Wystąpią: Katarzyna Hołysz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Leszek Skrla (baryton), Wolfgang Seifen (organy) a także Chór im. prof. Jana Szyrockiego ZUT, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

13 sierpnia, w drugim dniu imprezy, koncerty przenoszą się do Trzęsacza, do kościoła Miłosierdzia Bożego. Organista Michał Markuszewski i wileńska New Ideas Chamber Orchestra zagrają kompozycje autorstwa Markuszewskiego, Pendereckiego, Jana Sebastiana Bacha, Petera Michaela Hamela.

Trzeciego dnia, również w Trzęsaczu, z repertuarem złożonym z kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Tadeusza Machla, Eugene'a Gigouta, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Krzysztofa Pendereckiego wystąpi organista Krzysztof Latała a także Krakowskie Trio Stroikowe i Baltic Neopolis Quartet.

Czwarty dzień Sacrum Non Profanum to koncert "Tribute To Birt Of The Cool" w wykonaniu nonetu w składzie z trębaczem Maciejem Fortuną, pod batutą Patryka Piłasiewicza. W programie znalazły się jazzowe standardy autorstwa Milesa Davisa, Gerry'ego Mulligana i Johna Lewisa. Ponadto wystąpi organista Marek Kudlicki a w repertuarze znajdą się także kompozycje "filmowe" Krzysztofa Pendereckiego, m.in. aria z "Trzech utworów w dawnym stylu".

Piątek poświęcony będzie muzyce Pendereckiego. Patrycja Piekutowska, Beata Bilińska i Rafał Paweł Urbanek wykonają m.in. "I Sonatę na skrzypce i flet" i "Miniatury" Pendereckiego; ponadto w programie znalazły się utwory Nikolaia Kapustina, Jaromira Gajewskiego i Witolda Lutosławskiego.

W finale festiwalu 17 sierpnia odbędą się koncerty wiolonczelistów. W świnoujskim kościele pw. bł. Michałą Kozala wystąpią: Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski i Marta Kordykiewicz a także Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza pod batutą Bohdana Boguszewskiego. W programie "Elegia na smyczki" Marka Jasińskiego, "Concerto grosso na trzy wiolonczele" Krzysztofa Pendereckiego i "Mała suita" Witolda Lutosławskiego.

"Festiwal ma już swoją stałą publiczność, co roku jednak zdobywa sobie nowych miłośników. Mamy nadzieję, że i w tym roku nie zabraknie chętnych do słuchania muzyki w tak niezwykłym miejscu" - dodał Boguszewski.

PAP, lz

[fot: youtube]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook