Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal poświęcony Grechucie w Świnoujściu

22.07.2016

Prawie 200 artystów wystąpi na początku sierpnia w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) na festiwalu inspirowanym twórczością Marka Grechuty. W programie znalazło się kilkadziesiąt koncertów, recitali, ale także spektakli oraz spotkań z artystami.

Grechuta Festival - Świnoujście 2016 rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 7 sierpnia. Odwiedzą go m.in. Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Grażyna Szapołowska, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, a także zespół Anawa, który w 1966 r. założył Pawluśkiewicz i Grechuta. Koncert inaugurujący festiwal poświęcony będzie twórczości Grechuty; pojawi się kultowy zespół Anawa - powiedział dziennikarzom w piątek w Szczecinie prezentując program festiwalu jego dyrektor Ryszard Kowalski. 

"Tegoroczny festiwal to mniejsze niż w ubiegłym roku formy, więcej recitali, małych koncertów i artystów, którzy występowali z Grechutą" - zauważył Kowalski. Jak poinformował, Krystyna Janda wystąpi w Świnoujściu ze spektaklem "Piosenki z teatru". Na koncercie finałowym wystąpi Maryla Rodowicz, która zaprezentuje swoje największe przeboje, ale także zaprosi laureata krakowskiego Grechuta Festival do wspólnego zaśpiewania piosenki. "Rodowicz spotykała się wiele razy z Grechutą w Opolu, ale oboje swoje kariery zaczynali na Famie właśnie w Świnoujściu" - podkreślił Kowalski. 

Najmłodsi słuchacze powinni wysłuchać koncertu piosenek Grechuty dla dzieci i rodziców w wykonaniu Olgi Bończyk, Janusza Radka z towarzyszeniem Herdzin Trio. "Grechuta był artystą wyjątkowym, którego twórczość dociera do bardzo wielu osób" - powiedział prezes fundacji Korowód im. Marka Grechuty Piotr Cholewiński. 

Jak dodał, w plebiscycie radiowych przebojów jego piosenki bardzo wysoko notowane, a jego płyty świetnie się sprzedają. Publiczność festiwalowa będzie miała również okazję do spotkań autorskich, m.in. z aktorką Grażyną Szapołowską. Organizatorem Grechuta Festival - Świnoujście 2016 są m.in. Miasto Świnoujście, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu i Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie, Teatr Polski w Szczecinie. 

Twórcy świnoujskiej imprezy poświęconej Grechucie współpracują z organizatorami festiwalu odbywającego się już od kilku lat w Krakowie, którego głównym elementem jest konkurs na interpretację piosenek z jego repertuaru. Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 r. w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

kk/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook