Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal poświęcony Grechucie w Świnoujściu

22.07.2016

Prawie 200 artystów wystąpi na początku sierpnia w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) na festiwalu inspirowanym twórczością Marka Grechuty. W programie znalazło się kilkadziesiąt koncertów, recitali, ale także spektakli oraz spotkań z artystami.

Grechuta Festival - Świnoujście 2016 rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 7 sierpnia. Odwiedzą go m.in. Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Grażyna Szapołowska, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, a także zespół Anawa, który w 1966 r. założył Pawluśkiewicz i Grechuta. Koncert inaugurujący festiwal poświęcony będzie twórczości Grechuty; pojawi się kultowy zespół Anawa - powiedział dziennikarzom w piątek w Szczecinie prezentując program festiwalu jego dyrektor Ryszard Kowalski. 

"Tegoroczny festiwal to mniejsze niż w ubiegłym roku formy, więcej recitali, małych koncertów i artystów, którzy występowali z Grechutą" - zauważył Kowalski. Jak poinformował, Krystyna Janda wystąpi w Świnoujściu ze spektaklem "Piosenki z teatru". Na koncercie finałowym wystąpi Maryla Rodowicz, która zaprezentuje swoje największe przeboje, ale także zaprosi laureata krakowskiego Grechuta Festival do wspólnego zaśpiewania piosenki. "Rodowicz spotykała się wiele razy z Grechutą w Opolu, ale oboje swoje kariery zaczynali na Famie właśnie w Świnoujściu" - podkreślił Kowalski. 

Najmłodsi słuchacze powinni wysłuchać koncertu piosenek Grechuty dla dzieci i rodziców w wykonaniu Olgi Bończyk, Janusza Radka z towarzyszeniem Herdzin Trio. "Grechuta był artystą wyjątkowym, którego twórczość dociera do bardzo wielu osób" - powiedział prezes fundacji Korowód im. Marka Grechuty Piotr Cholewiński. 

Jak dodał, w plebiscycie radiowych przebojów jego piosenki bardzo wysoko notowane, a jego płyty świetnie się sprzedają. Publiczność festiwalowa będzie miała również okazję do spotkań autorskich, m.in. z aktorką Grażyną Szapołowską. Organizatorem Grechuta Festival - Świnoujście 2016 są m.in. Miasto Świnoujście, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu i Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie, Teatr Polski w Szczecinie. 

Twórcy świnoujskiej imprezy poświęconej Grechucie współpracują z organizatorami festiwalu odbywającego się już od kilku lat w Krakowie, którego głównym elementem jest konkurs na interpretację piosenek z jego repertuaru. Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 r. w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

kk/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook