Jedynie prawda jest ciekawa

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" we Wrocławiu

25.02.2017

Trzynaście filmów o podziemiu niepodległościowym będzie można obejrzeć w poniedziałek i wtorek we Wrocławiu. To pierwsza w stolicy Dolnego Śląska retrospektywa festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który od ośmiu lat odbywa się w Gdyni.

Trzynaście filmów o podziemiu niepodległościowym będzie można obejrzeć w poniedziałek i wtorek we Wrocławiu. To pierwsza w stolicy Dolnego Śląska retrospektywa festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który od ośmiu lat odbywa się w Gdyni.

Jak powiedział PAP rzecznik organizującego retrospektywę Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Juliusz Woźny, pokaz obrazów z gdyńskiego festiwalu odbywa się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Ideą festiwalu jest przypomnienie sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji oraz pokazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Wydarzenie będzie okazją do spotkań z filmowcami, historykami, producentami oraz z tymi, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę" - powiedział Woźny.

Pokazanych zostanie 13 filmów m.in. "Inka. Zachowałam się jak trzeba" Arkadiusza Gołębiewskiego, "Cztery życia Lidii Lwow" Rafała Mierzejewskiego - obrazy opowiadające o sanitariuszkach z oddziału AK majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki.

Rzecznik dodał, że w trakcie retrospektywy festiwalu zaplanowano również spotkania z wrocławskimi bohaterkami - Martą Ziembikiewicz z rodziny Żołnierzy Wyklętych, Genowefą Aleksander z Narodowych Sił Zbrojnych oraz Marią Murias i Wandą Kiałką z Armii Krajowej.

"Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez IPN oraz w zwiedzaniu wystawy głównej w Centrum Historii Zajezdnia +Wrocław 1945-2016+ ze specjalnie przygotowaną ścieżką +Szlakiem Żołnierzy Wyklętych+. Podczas wydarzenia zaprezentują się także różne grupy rekonstrukcyjne" - powiedział rzecznik.

Na zakończenie imprezy zaplanowano spotkanie autorskie z Piotrem Semką, autorem książki "My reakcja".

Honorowy patronat na wrocławską retrospektywą festiwalu objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wrocławski oddział IPN w niedzielę organizuje we Wrocławiu "Bieg Wilczym Tropem", a w Jeleniej Górze "Bieg Niezłomnych". Na poniedziałek zaplanowano premierę filmu  Jacka Frankowskiego "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć". Po emisji w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się dyskusja z udziałem historyków.

[fot.fratria]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook