Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" we Wrocławiu

25.02.2017

Trzynaście filmów o podziemiu niepodległościowym będzie można obejrzeć w poniedziałek i wtorek we Wrocławiu. To pierwsza w stolicy Dolnego Śląska retrospektywa festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który od ośmiu lat odbywa się w Gdyni.

Trzynaście filmów o podziemiu niepodległościowym będzie można obejrzeć w poniedziałek i wtorek we Wrocławiu. To pierwsza w stolicy Dolnego Śląska retrospektywa festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który od ośmiu lat odbywa się w Gdyni.

Jak powiedział PAP rzecznik organizującego retrospektywę Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Juliusz Woźny, pokaz obrazów z gdyńskiego festiwalu odbywa się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Ideą festiwalu jest przypomnienie sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji oraz pokazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Wydarzenie będzie okazją do spotkań z filmowcami, historykami, producentami oraz z tymi, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę" - powiedział Woźny.

Pokazanych zostanie 13 filmów m.in. "Inka. Zachowałam się jak trzeba" Arkadiusza Gołębiewskiego, "Cztery życia Lidii Lwow" Rafała Mierzejewskiego - obrazy opowiadające o sanitariuszkach z oddziału AK majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki.

Rzecznik dodał, że w trakcie retrospektywy festiwalu zaplanowano również spotkania z wrocławskimi bohaterkami - Martą Ziembikiewicz z rodziny Żołnierzy Wyklętych, Genowefą Aleksander z Narodowych Sił Zbrojnych oraz Marią Murias i Wandą Kiałką z Armii Krajowej.

"Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez IPN oraz w zwiedzaniu wystawy głównej w Centrum Historii Zajezdnia +Wrocław 1945-2016+ ze specjalnie przygotowaną ścieżką +Szlakiem Żołnierzy Wyklętych+. Podczas wydarzenia zaprezentują się także różne grupy rekonstrukcyjne" - powiedział rzecznik.

Na zakończenie imprezy zaplanowano spotkanie autorskie z Piotrem Semką, autorem książki "My reakcja".

Honorowy patronat na wrocławską retrospektywą festiwalu objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wrocławski oddział IPN w niedzielę organizuje we Wrocławiu "Bieg Wilczym Tropem", a w Jeleniej Górze "Bieg Niezłomnych". Na poniedziałek zaplanowano premierę filmu  Jacka Frankowskiego "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć". Po emisji w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się dyskusja z udziałem historyków.

[fot.fratria]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook