Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal muzyki filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie

11.04.2013

Leszek Możdżer i Zohar Fresco oraz Atom String Quartet wystąpią 20 kwietnia podczas V Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa plakatów.

Celem festiwalu jest promocja i prezentacja twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych i kompozytora muzyki filmowej. Do najsłynniejszych prac filmowych Komedy należy przygotowanie muzyki do takich obrazów Romana Polańskiego jak "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Dziecko Rosemary". Ponadto pracował przy filmach Janusza Morgensterna ("Do widzenia, do jutra..."), Andrzeja Wajdy ("Niewinni czarodzieje") i Jerzego Skolimowskiego ("Bariera").

W tym roku festiwal zamknie się w jednym dniu. Zaplanowano dwa koncerty, wystawę plakatów, projekcje filmów animowanych z muzyką Komedy a także kiermasz muzyczny.

Imprezę otworzy wernisaż "Komeda-Polański" - kolekcja plakatów ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, reklamujących filmy, do których pianista skomponował muzykę.

Największymi atrakcjami festiwalu będą koncerty: wystąpi zespół smyczkowy Atom String Quartet oraz duet pianisty Leszka Możdżera i perkusisty Zohara Fresco.

Atom String Quartet założony został w 2009 r. przez skrzypków Dawida Lubowicza i Mateusza Smoczyńskiego, altowiolistę Michała Zaborskiego oraz wiolonczelistę Krzysztofa Lenczowskiego. Grupa wykonuje muzykę inspirowaną zarówno jazzem jak muzyką poważną, folkiem polskim, irlandzkim i hiszpańskim. Atom String Quartet został wyróżniony m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gran Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej czy Fryderykiem w kategorii "Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku".

Grupa na swoim koncie ma dwie płyty: "Fade In" oraz "Places". Występował także na takich festiwalach jazzowych jak m.in. Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Ethno Jazz Festival i Festival Varanos de la Villa Madrid. Kwartet współpracował także m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Józefem Skrzekiem, Krzysztofem Herdzinem, Urszulą Dudziak, Krzesimirem Dębskim i Motion Trio.

Leszek Możdżer to jeden z najpopularniejszych polskich pianistów jazzowych. W latach 90. występował w yassowej grupie Miłość, następnie rozpoczął solową karierę. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Daniellsonem i izraelskim perkusistą Zoharem Fresco, założył trio, z którym nagrał m.in. entuzjastycznie przyjęty album "The Time" (2005). Jest laureatem Fryderyków i Paszportu Polityki. Współpracował z takimi muzykami jak m.in. Tomasz Stańko, David Gilmour, Marcus Miller, Lester Bowie, Kazik Staszewski czy Jan A. P. Kaczmarek. W 2011 pianista wydał album "Komeda", z własnymi interpretacjami muzyki Krzysztofa Komedy.

Ponadto zaplanowano projekcje filmów animowanych Mirosława Kijowicza z lat 1966-67 do muzyki Komedy. W programie m.in. "Rondo", "Wiklinowy kosz" i "Laterna Magica".

Krzysztof Komeda-Trzciński (1931-1969) to jeden z najsłynniejszych polskich muzyków jazzowych i kompozytorów muzyki filmowej. Z wykształcenia był laryngologiem, jednak jeszcze na studiach poświęcał naukę dla muzyki jazzowej. Grupa Komedy (w której występowali m.in. Tomasz Stańko i Jan "Ptaszyn" Wróblewski), założona w 1956 r., była jedną z pionierskich formacji, wykonujących w Polsce jazz nowoczesny, wzorowany na amerykańskich wzorach, muzyce Billa Evansa, Milesa Davisa i Buda Powella.

W 1958 r. Komeda po raz pierwszy rozpoczął pracę nad muzyką filmową, etiudą Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Do jego najsłynniejszych kompozycji należą: "Kołysanka Rosemary", "Get Out of Town", "Crazy Girl" i "Kattorna". Pianista zmarł w 1969 r. w Warszawie.

PAP/kop

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook