Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal muzyki filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie

11.04.2013

Leszek Możdżer i Zohar Fresco oraz Atom String Quartet wystąpią 20 kwietnia podczas V Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa plakatów.

Celem festiwalu jest promocja i prezentacja twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych i kompozytora muzyki filmowej. Do najsłynniejszych prac filmowych Komedy należy przygotowanie muzyki do takich obrazów Romana Polańskiego jak "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Dziecko Rosemary". Ponadto pracował przy filmach Janusza Morgensterna ("Do widzenia, do jutra..."), Andrzeja Wajdy ("Niewinni czarodzieje") i Jerzego Skolimowskiego ("Bariera").

W tym roku festiwal zamknie się w jednym dniu. Zaplanowano dwa koncerty, wystawę plakatów, projekcje filmów animowanych z muzyką Komedy a także kiermasz muzyczny.

Imprezę otworzy wernisaż "Komeda-Polański" - kolekcja plakatów ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, reklamujących filmy, do których pianista skomponował muzykę.

Największymi atrakcjami festiwalu będą koncerty: wystąpi zespół smyczkowy Atom String Quartet oraz duet pianisty Leszka Możdżera i perkusisty Zohara Fresco.

Atom String Quartet założony został w 2009 r. przez skrzypków Dawida Lubowicza i Mateusza Smoczyńskiego, altowiolistę Michała Zaborskiego oraz wiolonczelistę Krzysztofa Lenczowskiego. Grupa wykonuje muzykę inspirowaną zarówno jazzem jak muzyką poważną, folkiem polskim, irlandzkim i hiszpańskim. Atom String Quartet został wyróżniony m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gran Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej czy Fryderykiem w kategorii "Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku".

Grupa na swoim koncie ma dwie płyty: "Fade In" oraz "Places". Występował także na takich festiwalach jazzowych jak m.in. Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Ethno Jazz Festival i Festival Varanos de la Villa Madrid. Kwartet współpracował także m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Józefem Skrzekiem, Krzysztofem Herdzinem, Urszulą Dudziak, Krzesimirem Dębskim i Motion Trio.

Leszek Możdżer to jeden z najpopularniejszych polskich pianistów jazzowych. W latach 90. występował w yassowej grupie Miłość, następnie rozpoczął solową karierę. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Daniellsonem i izraelskim perkusistą Zoharem Fresco, założył trio, z którym nagrał m.in. entuzjastycznie przyjęty album "The Time" (2005). Jest laureatem Fryderyków i Paszportu Polityki. Współpracował z takimi muzykami jak m.in. Tomasz Stańko, David Gilmour, Marcus Miller, Lester Bowie, Kazik Staszewski czy Jan A. P. Kaczmarek. W 2011 pianista wydał album "Komeda", z własnymi interpretacjami muzyki Krzysztofa Komedy.

Ponadto zaplanowano projekcje filmów animowanych Mirosława Kijowicza z lat 1966-67 do muzyki Komedy. W programie m.in. "Rondo", "Wiklinowy kosz" i "Laterna Magica".

Krzysztof Komeda-Trzciński (1931-1969) to jeden z najsłynniejszych polskich muzyków jazzowych i kompozytorów muzyki filmowej. Z wykształcenia był laryngologiem, jednak jeszcze na studiach poświęcał naukę dla muzyki jazzowej. Grupa Komedy (w której występowali m.in. Tomasz Stańko i Jan "Ptaszyn" Wróblewski), założona w 1956 r., była jedną z pionierskich formacji, wykonujących w Polsce jazz nowoczesny, wzorowany na amerykańskich wzorach, muzyce Billa Evansa, Milesa Davisa i Buda Powella.

W 1958 r. Komeda po raz pierwszy rozpoczął pracę nad muzyką filmową, etiudą Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Do jego najsłynniejszych kompozycji należą: "Kołysanka Rosemary", "Get Out of Town", "Crazy Girl" i "Kattorna". Pianista zmarł w 1969 r. w Warszawie.

PAP/kop

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook