Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Mozartiana w Gdańsku

18.08.2013

Koncertem "Sonaty klawesynowe" w wykonaniu Elżbiety Stefańskiej, najwybitniejszej polskiej klawesynistki, i Mariko Kato z Japonii rozpocznie się w niedzielę wieczorem w Domu Uphagena w Gdańsku VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.

Stefańska jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. Jej podopieczną na uczelni była urodzona na Hokkaido w Japonii Mariko Kato.

W poniedziałek w koncercie w Domu Uphagena pt. "Mozart kameralnie" wystąpi grający wspólnie od 2007 r. duet Maria Sławek (skrzypce) i Piotr Różański (fortepian).

Cykl kameralnych koncertów w Domu Uphagena w centrum zabytkowego Gdańska zakończy we wtorek występ Wiener Glasharmonika Duo, czyli Christa i Gerald Schoenfeldinger. Austriackie małżeństwo należy do światowej czołówki muzyków grających na harmonice szklanej i verrofonie (instrument zbudowany ze szklanych, pustych rurek).

Po trzech występach salonowych, festiwal Mozartiana przeniesie się do plenerowej scenerii rokokowego Parku Oliwskiego, gdzie odbędzie się większość koncertów.

Dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku Jan Łukaszewski, pomysłodawca Mozartiany, powiedział, że wybór Parku Oliwskiego na miejsce festiwalu nie był przypadkowy. Przypomniał, że w 1756 r. kiedy na świat w Salzburgu przyszedł Wolfgang Amadeusz Mozart opat cysterski Jacek Rybiński wprowadzał się do Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, a prowadzona na jego zlecenie budowa słynnych organów w Katedrze Oliwskiej kończyła się, kiedy wielki kompozytor umierał w Wiedniu.

- To wszystko jest tak naturalne dla czasów Mozarta, że trudno w Polsce znaleźć drugie takie miejsce - uważa szef Polskiego Chóru Kameralnego w Gdańsku.

Łukaszewski wyjaśnił, że wymyślając ideę festiwalu muzycznego poświęconego twórczości Mozarta chciał go adresować głównie do osób spacerujących tłumnie po parku - "emerytów, dzieci, młodzieży i zakochanych" tj. tych, którzy na co dzień niekoniecznie są stałymi bywalcami filharmonii.

- Ten festiwal jest dla przeciętnego Kowalskiego, choć meloman też będzie miał prawdziwą satysfakcję. Ludzie idąc do filharmonii nie wiedzą jak się ubrać, jak się zachować. Tu można zachowywać się swobodnie, być dowolnie ubranym, można nawet klaskać, kiedy się chce – podkreślił Łukaszewski.

Jego zdaniem, fenomen Mozarta polega na tym, że jego muzyka potrafi zafascynować "najbardziej wybrednych muzykologów, jak i ludzi, którzy w życiu nigdy nie byli na żadnym koncercie".

- Jego utwory są melodyjne i dość proste. Można w nich usłyszeć ładunek emocjonalny, ale mają też i czasem charakter rozrywkowy. Tematy sentymentalne mają w sobie coś pogodnego, jak ten park i to harmonizuje ze sobą w idealny sposób - ocenił.

W środę, w koncercie "Mozart i Wielkopolanie", będącym oficjalną inauguracją festiwalu Mozartiana, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, wystąpią Jakub Drygas (klarnet) i orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Po koncercie zaplanowano po zmroku pokaz fontanny "tańczącej" do muzyki Mozarta. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie koncert "Se vuol ballare.... Mozart e l'antico Mare Nostrum" (Mozart i tańce Morza Śródziemnego) w wykonaniu Citarella Nando z zespołem La Paranza (Włochy).

Jakub Drygas od 2008 r. jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Kształcił się na uczelniach w rodzinnym Poznaniu, Wrocławiu, Hanowerze, a obecnie w Berlinie.

Łukasz Borowicz urodził się w 1977 r. w Warszawie. Od sześciu lat jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.

Liderem Feel Harmony, złożonej z absolwentów uczelni muzycznych Berlina, Hanoweru, Łodzi, Poznania i Warszawy, jest Marcin Suszycki, koncertmistrz orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Citarella Nando to muzyk, aktor, śpiewak i badacz śródziemnomorskich ludowych tradycji teatralnych. W kolejnych festiwalowych dniach zaplanowano koncerty: "Mozart i jazz" w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Trio; "Divertimento" z udziałem Małgorzaty Zalewskiej (harfa), Daniela Rybickiego (flet), Capella Bydgostiensis i Jose Maria Florencio (Brazylia) jako dyrygentem; koncert organowy Filipe Verissimo (Portugalia) oraz "Mozart Meets Zulu" w wykonaniu MoZuluArt (Zimbabwe) i Ambassade String Quartet (Austria).

Lider jazzowego trio Krzysztof Herdzin jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i producentem płytowym. Wziął udział w nagraniu ponad 180 albumów, w tym dwunastu autorskich. Ma na swoim koncie ponad trzy tysiące partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe.

Małgorzata Zalewska jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia).

Daniel Rybicki od lutego 2012 r. jest pierwszym flecistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Jose Maria Florencio sprawuje obecnie funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, zespołu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

MoZuluart to zespół założony przez jednego muzyka z Austrii i trzech z Zimbabwe; stanowi połączenie tradycyjnej muzyki zulu z muzyką klasyczną, opartą głównie na kompozycjach Mozarta.

W koncercie finałowym Mozartiany, który odbędzie się 24 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej, wystąpią: Emma Kirkby, sopran (Wielka Brytania), Polski Chór Kameralny, Akademie fur Alte Musik Berlin (Niemcy) oraz dyrygent Jan Łukaszewski.

Emma Kirkby określana jest jako królowa muzyki dawnej, śpiewała m.in. z renomowanym chórem Schola Cantorum z Oxfordu.

Założona w 1982 r. Akademie fur Alte Musik Berlin uznawana jest obecnie za jedną  z najlepszych kameralnych orkiestr świata. Z kolei, Polski Chór Kameralny zaliczany jest do elity chórów kameralnych w Europie.

W programie tegorocznego festiwalu Mozartiana jest również widowisko "Mozart dla dzieci", którego reżyserem i autorem scenariusza jest Aleksy Perski oraz przedstawienie "Amadeus" Petera Shaffera Teatru Polskiego z Bielska-Białej.

PAP

[FOTO: Wikipedia - W. A. Mozart]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook