Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Mozartiana w Gdańsku

18.08.2013

Koncertem "Sonaty klawesynowe" w wykonaniu Elżbiety Stefańskiej, najwybitniejszej polskiej klawesynistki, i Mariko Kato z Japonii rozpocznie się w niedzielę wieczorem w Domu Uphagena w Gdańsku VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.

Stefańska jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. Jej podopieczną na uczelni była urodzona na Hokkaido w Japonii Mariko Kato.

W poniedziałek w koncercie w Domu Uphagena pt. "Mozart kameralnie" wystąpi grający wspólnie od 2007 r. duet Maria Sławek (skrzypce) i Piotr Różański (fortepian).

Cykl kameralnych koncertów w Domu Uphagena w centrum zabytkowego Gdańska zakończy we wtorek występ Wiener Glasharmonika Duo, czyli Christa i Gerald Schoenfeldinger. Austriackie małżeństwo należy do światowej czołówki muzyków grających na harmonice szklanej i verrofonie (instrument zbudowany ze szklanych, pustych rurek).

Po trzech występach salonowych, festiwal Mozartiana przeniesie się do plenerowej scenerii rokokowego Parku Oliwskiego, gdzie odbędzie się większość koncertów.

Dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku Jan Łukaszewski, pomysłodawca Mozartiany, powiedział, że wybór Parku Oliwskiego na miejsce festiwalu nie był przypadkowy. Przypomniał, że w 1756 r. kiedy na świat w Salzburgu przyszedł Wolfgang Amadeusz Mozart opat cysterski Jacek Rybiński wprowadzał się do Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, a prowadzona na jego zlecenie budowa słynnych organów w Katedrze Oliwskiej kończyła się, kiedy wielki kompozytor umierał w Wiedniu.

- To wszystko jest tak naturalne dla czasów Mozarta, że trudno w Polsce znaleźć drugie takie miejsce - uważa szef Polskiego Chóru Kameralnego w Gdańsku.

Łukaszewski wyjaśnił, że wymyślając ideę festiwalu muzycznego poświęconego twórczości Mozarta chciał go adresować głównie do osób spacerujących tłumnie po parku - "emerytów, dzieci, młodzieży i zakochanych" tj. tych, którzy na co dzień niekoniecznie są stałymi bywalcami filharmonii.

- Ten festiwal jest dla przeciętnego Kowalskiego, choć meloman też będzie miał prawdziwą satysfakcję. Ludzie idąc do filharmonii nie wiedzą jak się ubrać, jak się zachować. Tu można zachowywać się swobodnie, być dowolnie ubranym, można nawet klaskać, kiedy się chce – podkreślił Łukaszewski.

Jego zdaniem, fenomen Mozarta polega na tym, że jego muzyka potrafi zafascynować "najbardziej wybrednych muzykologów, jak i ludzi, którzy w życiu nigdy nie byli na żadnym koncercie".

- Jego utwory są melodyjne i dość proste. Można w nich usłyszeć ładunek emocjonalny, ale mają też i czasem charakter rozrywkowy. Tematy sentymentalne mają w sobie coś pogodnego, jak ten park i to harmonizuje ze sobą w idealny sposób - ocenił.

W środę, w koncercie "Mozart i Wielkopolanie", będącym oficjalną inauguracją festiwalu Mozartiana, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, wystąpią Jakub Drygas (klarnet) i orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Po koncercie zaplanowano po zmroku pokaz fontanny "tańczącej" do muzyki Mozarta. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie koncert "Se vuol ballare.... Mozart e l'antico Mare Nostrum" (Mozart i tańce Morza Śródziemnego) w wykonaniu Citarella Nando z zespołem La Paranza (Włochy).

Jakub Drygas od 2008 r. jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Kształcił się na uczelniach w rodzinnym Poznaniu, Wrocławiu, Hanowerze, a obecnie w Berlinie.

Łukasz Borowicz urodził się w 1977 r. w Warszawie. Od sześciu lat jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.

Liderem Feel Harmony, złożonej z absolwentów uczelni muzycznych Berlina, Hanoweru, Łodzi, Poznania i Warszawy, jest Marcin Suszycki, koncertmistrz orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Citarella Nando to muzyk, aktor, śpiewak i badacz śródziemnomorskich ludowych tradycji teatralnych. W kolejnych festiwalowych dniach zaplanowano koncerty: "Mozart i jazz" w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Trio; "Divertimento" z udziałem Małgorzaty Zalewskiej (harfa), Daniela Rybickiego (flet), Capella Bydgostiensis i Jose Maria Florencio (Brazylia) jako dyrygentem; koncert organowy Filipe Verissimo (Portugalia) oraz "Mozart Meets Zulu" w wykonaniu MoZuluArt (Zimbabwe) i Ambassade String Quartet (Austria).

Lider jazzowego trio Krzysztof Herdzin jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i producentem płytowym. Wziął udział w nagraniu ponad 180 albumów, w tym dwunastu autorskich. Ma na swoim koncie ponad trzy tysiące partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe.

Małgorzata Zalewska jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia).

Daniel Rybicki od lutego 2012 r. jest pierwszym flecistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Jose Maria Florencio sprawuje obecnie funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, zespołu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

MoZuluart to zespół założony przez jednego muzyka z Austrii i trzech z Zimbabwe; stanowi połączenie tradycyjnej muzyki zulu z muzyką klasyczną, opartą głównie na kompozycjach Mozarta.

W koncercie finałowym Mozartiany, który odbędzie się 24 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej, wystąpią: Emma Kirkby, sopran (Wielka Brytania), Polski Chór Kameralny, Akademie fur Alte Musik Berlin (Niemcy) oraz dyrygent Jan Łukaszewski.

Emma Kirkby określana jest jako królowa muzyki dawnej, śpiewała m.in. z renomowanym chórem Schola Cantorum z Oxfordu.

Założona w 1982 r. Akademie fur Alte Musik Berlin uznawana jest obecnie za jedną  z najlepszych kameralnych orkiestr świata. Z kolei, Polski Chór Kameralny zaliczany jest do elity chórów kameralnych w Europie.

W programie tegorocznego festiwalu Mozartiana jest również widowisko "Mozart dla dzieci", którego reżyserem i autorem scenariusza jest Aleksy Perski oraz przedstawienie "Amadeus" Petera Shaffera Teatru Polskiego z Bielska-Białej.

PAP

[FOTO: Wikipedia - W. A. Mozart]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook