Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal im. Ryśka Riedla w Chorzowie

28.07.2013

Ok. 7 tys. osób zgromadziła tegoroczna, 15. edycja Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla w Chorzowie - oszacował organizator. Nie planuje raczej przyciągania większej publiczności w następnych latach uznając, że od liczby widzów ważniejszy jest klimat.

Jak przekazał organizator festiwalu Adam Antosiewicz, tegoroczna edycja imprezy zgromadziła na polach marsowych Parku Śląskiego w Chorzowie ok. 7 tys. osób. Choć przyszłoroczny festiwal odbędzie się w 20. rocznicę śmierci Ryszarda Riedla, nie planuje raczej z tej okazji przyciągania większej publiczności. 

"Nie jest naszą ambicją rozrastać się. Myślę, że wtedy festiwal straciłby klimat. Są na nim ci, którzy chcą i którzy dobrze się tu czują. Nie chodzi nam o bicie rekordów ilościowych czy rekordów w tym sensie, że będziemy sprowadzać gwiazdy z całego świata. Ten festiwal poszedł raczej w kierunku wymiaru edukacyjnego" - zaznaczył Antosiewicz.

"Drugi taki festiwal, który znam, to +Solo Życia+ Mietka Jureckiego w Lublinie. Tam jest hasło: +Lepiej grać niż pić i ćpać+. U nas jest natomiast: "Ku przestrodze", które teraz rozbudowuje się" - dodał organizator.

Jak powiedział impreza, przypominając postać zmarłego przed 19 laty charyzmatycznego wokalisty zespołu Dżem, od lat przestrzega młodzież przed zgubnym wpływem narkotyków, które przyczyniły się do śmierci muzyka. W tym roku jej formuła została poszerzona m.in. o ostrzeżenie przed nałogiem związanym z internetem i grami komputerowymi oraz o promowanie bezpieczeństwa na drogach. 

Jeszcze innym wymiarem Festiwalu im. Ryśka Riedla jest promocja początkujących młodych zespołów rockowych i bluesowych. W tegorocznym festiwalowym konkursie w sobotę wystąpiło (podobnie jak w ubiegłych latach) osiem grup. Zostały one wyłonione spośród kilkudziesięciu pierwotnie zgłoszonych przez fanklub zespołu Dżem. 

Kapele oceniało jury z udziałem m.in. tyskiego muzyka Andrzeja "e-moll" Kowalczyka. Zasiedli w nim także Ewa Śnieżanka, Jan Chojnacki, Jacek Kseń, Andrzej Jerzyk, Mieczysław Jurecki, Marcin Ziemiański i Wojciech Zamorski. 

Zwycięzcą konkursu został zespół Sold My Soul z Opola, drugie miejsce zajęła grupa Sheep z Osowca, a trzecie - Root Rockets z Andrychowa. Zwycięski zespół otrzymał m.in. profesjonalną gitarę i produkcję teledysku, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca inne nagrody muzyczne. W nagrodę laureaci też m.in. rozpoczęli w południe niedzielny festiwalowy koncert, którego główną gwiazdą będzie wieczorem grupa Perfect. 

Przed główną gwiazdą w niedzielę przewidziano występy Inside i Łukasza Kurpiewskiego, ubiegłorocznego zwycięzcy festiwalowego konkursu - L'Orange Electrique, Redakcji, Ściganych, pARTyzanta, Zemollem oraz Riders. W pierwszym dniu festiwalu wystąpili Jacek Dewódzki & Revolucja, Śląska Grupa Bluesowa, TSA, Adam Palma, oraz - jako gospodarze - zespoły Cree i Dżem.

Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 r. w Chorzowie, w wieku 38 lat. To z nim w roli wokalisty zespół Dżem nagrał swoje największe przeboje, m.in. "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "Sen o Wiktorii". Pierwszy festiwal poświęcony pamięci Riedla miał miejsce w dniach 29-30 lipca 1999 r. nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach. Tam odbyło się też 10 kolejnych edycji festiwalu.

PAP/run

fot. YouTube/archiwum


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook