Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal im. Ryśka Riedla w Chorzowie

28.07.2013

Ok. 7 tys. osób zgromadziła tegoroczna, 15. edycja Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla w Chorzowie - oszacował organizator. Nie planuje raczej przyciągania większej publiczności w następnych latach uznając, że od liczby widzów ważniejszy jest klimat.

Jak przekazał organizator festiwalu Adam Antosiewicz, tegoroczna edycja imprezy zgromadziła na polach marsowych Parku Śląskiego w Chorzowie ok. 7 tys. osób. Choć przyszłoroczny festiwal odbędzie się w 20. rocznicę śmierci Ryszarda Riedla, nie planuje raczej z tej okazji przyciągania większej publiczności. 

"Nie jest naszą ambicją rozrastać się. Myślę, że wtedy festiwal straciłby klimat. Są na nim ci, którzy chcą i którzy dobrze się tu czują. Nie chodzi nam o bicie rekordów ilościowych czy rekordów w tym sensie, że będziemy sprowadzać gwiazdy z całego świata. Ten festiwal poszedł raczej w kierunku wymiaru edukacyjnego" - zaznaczył Antosiewicz.

"Drugi taki festiwal, który znam, to +Solo Życia+ Mietka Jureckiego w Lublinie. Tam jest hasło: +Lepiej grać niż pić i ćpać+. U nas jest natomiast: "Ku przestrodze", które teraz rozbudowuje się" - dodał organizator.

Jak powiedział impreza, przypominając postać zmarłego przed 19 laty charyzmatycznego wokalisty zespołu Dżem, od lat przestrzega młodzież przed zgubnym wpływem narkotyków, które przyczyniły się do śmierci muzyka. W tym roku jej formuła została poszerzona m.in. o ostrzeżenie przed nałogiem związanym z internetem i grami komputerowymi oraz o promowanie bezpieczeństwa na drogach. 

Jeszcze innym wymiarem Festiwalu im. Ryśka Riedla jest promocja początkujących młodych zespołów rockowych i bluesowych. W tegorocznym festiwalowym konkursie w sobotę wystąpiło (podobnie jak w ubiegłych latach) osiem grup. Zostały one wyłonione spośród kilkudziesięciu pierwotnie zgłoszonych przez fanklub zespołu Dżem. 

Kapele oceniało jury z udziałem m.in. tyskiego muzyka Andrzeja "e-moll" Kowalczyka. Zasiedli w nim także Ewa Śnieżanka, Jan Chojnacki, Jacek Kseń, Andrzej Jerzyk, Mieczysław Jurecki, Marcin Ziemiański i Wojciech Zamorski. 

Zwycięzcą konkursu został zespół Sold My Soul z Opola, drugie miejsce zajęła grupa Sheep z Osowca, a trzecie - Root Rockets z Andrychowa. Zwycięski zespół otrzymał m.in. profesjonalną gitarę i produkcję teledysku, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca inne nagrody muzyczne. W nagrodę laureaci też m.in. rozpoczęli w południe niedzielny festiwalowy koncert, którego główną gwiazdą będzie wieczorem grupa Perfect. 

Przed główną gwiazdą w niedzielę przewidziano występy Inside i Łukasza Kurpiewskiego, ubiegłorocznego zwycięzcy festiwalowego konkursu - L'Orange Electrique, Redakcji, Ściganych, pARTyzanta, Zemollem oraz Riders. W pierwszym dniu festiwalu wystąpili Jacek Dewódzki & Revolucja, Śląska Grupa Bluesowa, TSA, Adam Palma, oraz - jako gospodarze - zespoły Cree i Dżem.

Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 r. w Chorzowie, w wieku 38 lat. To z nim w roli wokalisty zespół Dżem nagrał swoje największe przeboje, m.in. "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "Sen o Wiktorii". Pierwszy festiwal poświęcony pamięci Riedla miał miejsce w dniach 29-30 lipca 1999 r. nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach. Tam odbyło się też 10 kolejnych edycji festiwalu.

PAP/run

fot. YouTube/archiwum


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook