Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal filmowy "Zobaczyć Polskę" w Ełku

10.07.2012

Z Inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych w dniach 14-16 września br. w Ełku odbędzie się Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Współorganizatorem jest Prezydent Miasta Ełk Tomasz Andrukiewicz. Honorowy patronat nad inicjatywą objął biskup ełcki Jerzy Mazur. Festiwal odbędzie się pod hasłem „Zobaczyć Polskę!”.

Chodzi o to, żeby przeciwstawić się propagandzie lewicowo- liberalnej, często wręcz nihilistycznej, która tworzy fałszywy obraz współczesnej Polski. Organizatorzy postawili na filmy twórców niezależnych, niechcianych w mediach głównego nurtu.

Festiwal skierowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów - do każdego, kto pasjonuje się kręceniem filmów o Polsce i kto ma coś ciekawego i prawdziwego  do powiedzenia.

Nawiązując do tematyki tegorocznego Festiwalu „Zobaczyć Polskę!” biskup Jerzy Mazur zauważył, że nieodłączną wartością związaną z naszą Ojczyzną jest wiara. Zachęcając do udziału w Festiwalu, podkreślił, że „wiara jest największą wartością, której Polska szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo potrzebuje.” Ordynariusz ełcki przypomniał ponadto, że Benedykt XVI ogłosi 11 października Rok Wiary, dlatego - zdaniem biskupa Mazura - tym bardziej warto tworzyć filmy, które będą odnosić się do wiary naszych Ojców.

Gratulując organizatorom wyboru miasta na Festiwal, hierarcha zapewnił, że Ełk to wspaniałe i piękne miejsce zarówno pod względem turystycznym jak i kulturalnym, świetnie nadające się do organizacji tego rodzaju imprez. Zapraszając do tej mazurskiej miejscowości, ordynariusz przypomniał słowa wypowiedziane kiedyś przez prymasa seniora kard. Józefa Glempa: „Z Ełku lepiej widać Polskę”. - Myślę, że kto przyjedzie do Ełku na ten Festiwal, będzie mógł zachwycić się nie tylko pięknem tego rejonu, ale także tym, że mieszkają i żyją tutaj ludzie wiary - zachęca bp Mazur.

Osoby zainteresowane udziałem w I Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” otrzymają szczegółowe informacje, kontaktując się biurem festiwalu pod adresem mailowym: okno.festiwal@gmail.com.

I Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO” jest organizowany z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych. Błogosławieństwa uczestnikom Kongresu udzielił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Kongres został zorganizowany w trosce o wolność słowa w Polsce, pluralizm i rzetelność mediów. Przewodniczącym KMN jest Krzysztof Czabański.

Biuro Prasowe KMN

ruk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook