Jedynie prawda jest ciekawa


Przegląd filmowy "Echa Katynia"

11.04.2012

Pokazy filmów m.in. "Katyń. Listy z raju" Bohdana Korobczenki oraz dyskusje panelowe z udziałem historyków i autorów produkcji odbędą się w dniach 11-13 kwietnia w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN podczas przeglądu filmowego "Echa Katynia".

- Przegląd "Echa Katynia" organizujemy już po raz trzeci i cieszy się sporym zainteresowaniem. W tym roku zaprezentujemy filmy wyprodukowane przez zagranicznych reżyserów. Chcemy pokazać publiczności, że temat Katynia został dostrzeżony również przez inne narody. Celem przeglądu jest zwrócenie uwagi i przybliżenie zbrodni katyńskiej oraz jej widzenia także w innych krajach - opowiadał PAP koordynator przeglądu Karol Wisłocki.

Projekcje filmów odbywać się będą w dniach 11-13 kwietnia o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Tuż po emisjach zaplanowano dyskusje panelowe z udziałem reżyserów, historyków, dziennikarzy i naukowców polskich oraz zagranicznych.

Tegoroczny przegląd rozpocznie się 11 kwietnia od projekcji dwóch filmów. Pierwszy, "Katyń - 70 lat później" w reż. Haliny Samojłowej powstał w 2010 r. na Białorusi. Występuje w nim m.in. historyk Igor Kuzniecow, który przybliża kwestię tzw. białoruskiej listy katyńskiej, która wciąż nie została ujawniona.

Drugim filmem będzie rosyjski "Swiatyje - Żertwy Butowskogo poligona" ("Święci - ofiary poligonu w Butowie") Aleksandra Kuprina. Opowiada o podmoskiewskim poligonie strzeleckim NKWD, zwanym "rosyjską Golgotą", gdzie - w ocenie historyków - w latach 1930-50 zginęło ok. 20 tys. ludzi. Film otrzymał nagrodę specjalną dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN za uczczenie pamięci ofiar masowych mordów NKWD. Po projekcjach odbędzie się dyskusja panelowa, w której udział wezmą Aleksandr Kuprin, dr Igor Kuzniecow i zastępca Prokuratora Generalnego w latach 1990-2001 Stefan Śnieżko.

12 kwietnia zaprezentowany zostanie film ukraiński "Złoty Wrzesień. Kronika Galicji 1939-1941" w reż. Tarasa Chymicza. Ten fabularyzowany dokument opowiada o radzieckiej okupacji Lwowa w latach 1939-1941. W dyskusji po projekcji uczestniczyć będą producent filmu Taras Czolij oraz historycy prof. Wojciech Roszkowski i prof. Adam Daniel Rotfeld, a także dr Sławomir Kalbarczyk z IPN.

Ostatniego dnia przedstawiony będzie ukraiński obraz "Katyń. Listy z raju" Bohdana Korobczenki. - Autorzy przeprowadzili w nim serię rozmów z wielopokoleniową rodziną współczesnych mieszkańców Katynia, których wiedza o popełnionej tam zbrodni jest znikoma albo zafałszowana - twierdzą, że zbrodni dokonali Niemcy. I kiedy przedstawiona zostaje im prawda widać, że jest im bardzo przykro i czują się winni z powodu niewiedzy oraz samej zbrodni. W dyskusji po emisji udział wezmą dr Aleksandr Zinczenko, dr Tadeusz Kisielewski oraz redaktorzy Radosław Mańka i Piotr Skwieciński - relacjonował koordynator przeglądu.

Dodatkowo w dniach 11-13 kwietnia w godz. 10-13 odbywać się będą warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Golgota Wschodu", połączone z projekcją filmu "The Officer's Wife" ("Żona oficera") w reż. Piotra Uzarowicza. - Film opowiada o dziadku Uzarowicza, który został zamordowany w Twerze oraz historię jego babci, która została wywieziona na Syberię i wraz z dziećmi poprzez m.in. Azję i Argentynę trafiła do Chicago, gdzie zamieszkała. Celem tego filmu jest uzmysłowienie, że Katyń był zbrodnią popełnioną na konkretnych ludziach - podkreślił Wisłocki.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc chętni do udziału w warsztatach są proszeni o zgłaszanie się do Anny Klimowicz z IPN pod tel. 22 576 30 07 lub adresem mailowym anna.klimowicz@ipn.gov.pl.

PAP
[fot. arch.]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook