Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik"

16.11.2012

Nagradzane dramaty "Córka" - o morderstwach na rosyjskiej prowincji - i "Żyć" - o walce ludzi z okrucieństwem śmierci - oraz film Iwana Wyrypajewa "Taniec Delhi" z Karoliną Gruszką - te m.in. produkcje obejrzeć można w sobotę i niedzielę w Warszawie na festiwalu "Sputnik".

Szósta edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", organizowana w Kinotece oraz w kinach Kultura i Praha, trwa od czwartku. W programie jest ponad 170 tytułów, w tym wiele nowych rosyjskich filmów, wśród nich "Córka", "Żyć" i "Taniec Delhi", produkcje z 2012 roku.

Dramaty "Córka" i "Żyć" można obejrzeć na festiwalu w sobotę. Bohaterka "Córki" - filmu we wspólnej reżyserii Aleksandra Kasatkina i Natalii Nazarowej - nastoletnia Inna, mieszka z tatą i bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety, wkrótce Masza ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Wówczas bohaterka filmu, na pogrzebie przyjaciółki, poznaje Ilję, którego siostra również została zamordowana.

Za "Córkę" przyznano m.in. nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI na tegorocznym 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Dramat "Żyć" w reż. Wasilija Sigariewa zdobył z kolei nagrodę FIPRESCI na tegorocznym Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego "go East" w niemieckim Wiesbaden. Bohaterowie tej historii nagle, i w okrutny sposób, tracą bliskie osoby. Tragedia pozbawia ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość.

W niedzielę w programie "Sputnika" będzie m.in. projekcja "Tańca Delhi", filmu Iwana Wyrypajewa, w którym zagrała polska aktorka Karolina Gruszka, prywatnie żona reżysera.

- Reżyser w siedmiu krótkich etiudach pokazuje metaforę narodzenia sztuki - z bólu, brudu i ludzkiego cierpienia. Akcja wszystkich etiud rozgrywa się w szpitalu. Tutaj bohaterowie spotykają się, kochają, przeżywają odejście swoich bliskich, podejmują próby znalezienia harmonii, spokoju i miłości - opisują "Taniec Delhi" organizatorzy festiwalu.

6. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" potrwa do 25 listopada. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie www.sputnikfestiwal.pl.

Greg/PAP
[fot. sputnikfestiwal.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook