Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal „Dźwięki słów” pod patronatem Pierwszej Damy

19.06.2016

Recitale Ewy Błaszczyk, Magdy Umer, Ewy Dałkowskiej, Ewy Konstancji Bułhak czy spektakl muzyczny "Europejczycy" znalazły się w programie festiwalu Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki słów", który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.

"Dźwięki słów" organizowane są po raz trzeci przez samorządowe Centrum Kultury w Lublinie. Celem festiwalu jest propagowanie gatunków muzycznych, takich jak poezja śpiewana, piosenka aktorska, a także promowanie młodych talentów.

"Mamy tu szeroką prezentację od wybitnych artystów polskich scen, po młodą twórczość, która – mimo że jest może poza głównym nurtem muzyki popularnej - znakomicie się rozwija i ma swoją publiczność" - powiedział dyrektor wydziału kultury urzędu miasta Lublin Michał Karapuda.

Na program "Dźwięków słów" składają się głównie recitale aktorskie i spektakle muzyczne. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi m.in. Ewa Błaszczyk z recitalem "Pozwól mi spróbować jeszcze raz", podczas którego zaśpiewa kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa, Stanisława Soyki. 

Na festiwalu zaśpiewa też Magda Umer. Zaprezentuje recital stworzony z okazji jej 64. urodzin, w którym znalazły się utwory z jej dwóch ostatnich płyt - "Noce i sny" oraz "Wciąż się na coś czeka", ale też znane i lubiane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat m.in. "Oczy tej małej", "O niebieskim, pachnącym groszku".

Poezję Zbigniewa Herberta - także tę mniej znaną, jak "Głos Wewnętrzny", "Modlitwa", "Sprawozdanie z Raju", "Ornamentatorzy", "Domy Przedmieścia" czy "Przepaść Pana Cogito" - zaśpiewa Ewa Dałkowska. W swoim recitalu aktorka zaprezentuje też utwory Tadeusza Gajcego, Mariana Hemara, Romana Kołakowskiego.

Inna aktorka Ewa Konstancja Bułhak zaprezentuje w Lublinie recital pt. "Niestety to nie ty", który jest przywołaniem twórczości kobiet - pieśniarek i aktorek śpiewających - Kaliny Jędrusik, Barbary Krafftówny, Danuty Rinn, Wiesławy Orlewicz, Ludmiły Jakubczak, Wioletty Villas, Wandy Warskiej. 

W programie festiwalu jest też muzyczny spektakl "Europejczycy" w reż. Bogusława Sobczuka, który będzie zaprezentowany w sali operowej nowo otwartego Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Widowisko składa się ze słynnych "nieśmiertelnych" piosenek i poetyckich songów europejskich twórców:
Jacques'a Brela, Josefa Kosmy, Jacques'a Preverta, Charles'a Aznavoura, Kurta Weila, Georges'a Moustaki i Jaromira Nohavicy. W "Europejczykach" występują m.in. Magdalena Kumorek, Maja Kleszcz, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski.

Podczas festiwalu wystąpi też multiinstrumentalista Matt Elliott (Wielka Brytania). W Lublinie zaprezentuje twórczość z ostatniego albumu "The Calm Before", który odnosi się m.in. do dzieciństwa artysty, poszukiwań religijnych, ale też rożnych uczuć - frustracji czy odrzucenia.

Wśród młodych twórców na festiwalu zaprezentują się m.in. studenci wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którzy pokażą muzyczny spektakl "Godzina Wrońca". W oparciu o fragmenty powieści Jacka Dukaja "Wroniec" młodzi wykonawcy budują opowieść o stanie wojennym w Polsce w latach 1980-1983. Na opowieść tę składają się z jednej strony teksty Jacka Dukaja i muzyka Mateusza Pospieszalskiego, a z drugiej - cykl plastycznych animacji zaprojektowanych przez samych studentów.

Zagra także zespół "Chłopcy kontra Basia", który wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną - dawnych bajań, legend, czy przyśpiewek.

Festiwalowym koncertom tworzyszyć będą m.in. gawędy radiowej dziennikarki Teresy Drozdy poświęcone postaci Agnieszki Osieckiej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku, oraz audycji "Podwieczorek przy mikrofonie", która w latach 1958 - 1989 była regularnie nadawana w Programie I Polskiego Radia.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki słów" potrwają cztery dni, do niedzieli 26 czerwca. Zakończy je koncert zespołu "Nic wielkiego", który sięga do różnych form muzycznych - folk, poezja śpiewana, reggae i jazz - a także wykorzystuje różne  tradycyjne i egzotyczne instrumenty jak np. kalimba.

Honorowy patronat nad festiwalem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

gah/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook