Jedynie prawda jest ciekawa

Festiwal „Dźwięki słów” pod patronatem Pierwszej Damy

19.06.2016

Recitale Ewy Błaszczyk, Magdy Umer, Ewy Dałkowskiej, Ewy Konstancji Bułhak czy spektakl muzyczny "Europejczycy" znalazły się w programie festiwalu Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki słów", który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.

"Dźwięki słów" organizowane są po raz trzeci przez samorządowe Centrum Kultury w Lublinie. Celem festiwalu jest propagowanie gatunków muzycznych, takich jak poezja śpiewana, piosenka aktorska, a także promowanie młodych talentów.

"Mamy tu szeroką prezentację od wybitnych artystów polskich scen, po młodą twórczość, która – mimo że jest może poza głównym nurtem muzyki popularnej - znakomicie się rozwija i ma swoją publiczność" - powiedział dyrektor wydziału kultury urzędu miasta Lublin Michał Karapuda.

Na program "Dźwięków słów" składają się głównie recitale aktorskie i spektakle muzyczne. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi m.in. Ewa Błaszczyk z recitalem "Pozwól mi spróbować jeszcze raz", podczas którego zaśpiewa kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa, Stanisława Soyki. 

Na festiwalu zaśpiewa też Magda Umer. Zaprezentuje recital stworzony z okazji jej 64. urodzin, w którym znalazły się utwory z jej dwóch ostatnich płyt - "Noce i sny" oraz "Wciąż się na coś czeka", ale też znane i lubiane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat m.in. "Oczy tej małej", "O niebieskim, pachnącym groszku".

Poezję Zbigniewa Herberta - także tę mniej znaną, jak "Głos Wewnętrzny", "Modlitwa", "Sprawozdanie z Raju", "Ornamentatorzy", "Domy Przedmieścia" czy "Przepaść Pana Cogito" - zaśpiewa Ewa Dałkowska. W swoim recitalu aktorka zaprezentuje też utwory Tadeusza Gajcego, Mariana Hemara, Romana Kołakowskiego.

Inna aktorka Ewa Konstancja Bułhak zaprezentuje w Lublinie recital pt. "Niestety to nie ty", który jest przywołaniem twórczości kobiet - pieśniarek i aktorek śpiewających - Kaliny Jędrusik, Barbary Krafftówny, Danuty Rinn, Wiesławy Orlewicz, Ludmiły Jakubczak, Wioletty Villas, Wandy Warskiej. 

W programie festiwalu jest też muzyczny spektakl "Europejczycy" w reż. Bogusława Sobczuka, który będzie zaprezentowany w sali operowej nowo otwartego Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Widowisko składa się ze słynnych "nieśmiertelnych" piosenek i poetyckich songów europejskich twórców:
Jacques'a Brela, Josefa Kosmy, Jacques'a Preverta, Charles'a Aznavoura, Kurta Weila, Georges'a Moustaki i Jaromira Nohavicy. W "Europejczykach" występują m.in. Magdalena Kumorek, Maja Kleszcz, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski.

Podczas festiwalu wystąpi też multiinstrumentalista Matt Elliott (Wielka Brytania). W Lublinie zaprezentuje twórczość z ostatniego albumu "The Calm Before", który odnosi się m.in. do dzieciństwa artysty, poszukiwań religijnych, ale też rożnych uczuć - frustracji czy odrzucenia.

Wśród młodych twórców na festiwalu zaprezentują się m.in. studenci wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którzy pokażą muzyczny spektakl "Godzina Wrońca". W oparciu o fragmenty powieści Jacka Dukaja "Wroniec" młodzi wykonawcy budują opowieść o stanie wojennym w Polsce w latach 1980-1983. Na opowieść tę składają się z jednej strony teksty Jacka Dukaja i muzyka Mateusza Pospieszalskiego, a z drugiej - cykl plastycznych animacji zaprojektowanych przez samych studentów.

Zagra także zespół "Chłopcy kontra Basia", który wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną - dawnych bajań, legend, czy przyśpiewek.

Festiwalowym koncertom tworzyszyć będą m.in. gawędy radiowej dziennikarki Teresy Drozdy poświęcone postaci Agnieszki Osieckiej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku, oraz audycji "Podwieczorek przy mikrofonie", która w latach 1958 - 1989 była regularnie nadawana w Programie I Polskiego Radia.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki słów" potrwają cztery dni, do niedzieli 26 czerwca. Zakończy je koncert zespołu "Nic wielkiego", który sięga do różnych form muzycznych - folk, poezja śpiewana, reggae i jazz - a także wykorzystuje różne  tradycyjne i egzotyczne instrumenty jak np. kalimba.

Honorowy patronat nad festiwalem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

gah/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]


Słowa kluczowe:

Lublin

,

poezja

,

piosenka

,

centrum

,

artyści

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook