Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Dwóch Cesarzy w Aleksandrowie Kujawskim

21.08.2013

Koncertem muzyki barokowej rozpocznie się w piątek Festiwal Dwóch Cesarzy w Aleksandrowie Kujawskim. Odbywająca się już po raz siódmy impreza upamiętnia spotkanie dwóch władców w tym granicznym niegdyś miasteczku.

Nazwa imprezy nawiązuje do najbardziej znanego wydarzenia z dziejów miejscowości: w luksusowej części dworca, tzw. pokojach carskich, odbyło się we wrześniu 1879 r. spotkanie dwóch spokrewnionych ze sobą władców - cara Aleksandra II i cesarza Niemiec Wilhelma I. Z okazji pobytu cara do nazwy Aleksandrów dodano wówczas przydomek "Przygraniczny".

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, władze miasteczka, Aleksandrów Kujawski był przez większość swej historii miastem na styku kultur, w którym żyły obok siebie społeczności Polaków, Niemców, Rosjan i Żydów, a także krzyżowały się wpływy Zachodu i Wschodu. Ta wielokulturowa przeszłość dała początek idei festiwalu, który w tym roku odbędzie się w międzynarodowej obsadzie, w różnych częściach miasta: w dwóch kościołach, auli szkolnej i centrum kultury.

W zaplanowanym na piątek inauguracyjnym wieczorze recytacjom aktorki Marzeny Trybały towarzyszyć będzie Robert Horn (gitara) oraz kwartet smyczkowy Delos. Sobotni Koncert Familijny zatytułowano "Opowieści z Paryża" a na scenie wystąpi Steven Massicotte (fortepian) w towarzystwie Duo La Valse 89.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę odbędzie się Gala Verdiego z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora. Wystąpią sopranistka Johanna Krumin i tenor Łukasz Gaj w towarzystwie zespołu instrumentalnego.

Publiczność festiwalowa zobaczy już w czwartek wystawę fotograficzną "Pogranicze? Poszukiwanie śladów w regionie Torunia". Ekspozycja jest efektem współpracy naukowej pomiędzy Polską, Rosją i Niemcami i współdziałania trzech uniwersytetów: Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Rosyjskiego Uniwersytetu Państwowego im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.

Zdjęcia będzie można oglądać w Aleksandrowskiej Izbie Historycznej do końca września. Po wystawie w Miejskim Centrum Kultury rozbrzmi Muzyka Starego Wiednia w wykonaniu Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Camerata Vladislavia w Aleksandrowie Kujawskim.

Nowością w tym roku będzie planowany na niedzielę Rowerowy Rajd Graniczny. Uczestnicy zwiedzać będą dawne fortyfikacje, stare cmentarze i pruskie zabudowania graniczne w Otłoczynie. Symbolem festiwalu jest, od początku istnienia imprezy, najsłynniejszy budynek w Aleksandrowie, okazały i rozległy dworzec kolejowy. Co roku goście mogą obserwować efekty rewaloryzacji zabytku, zniszczonego prowadzonymi w okresie PRL doraźnymi remontami, które pozbawiły go większości stylowych elementów ozdobnych.

Władze miasteczka wielokrotnie próbowały skłonić kolej do remontu lub oddania niszczejącego i w większej części nieużywanego dworca, ale dopiero cztery lata temu PKP zgodziły się za symboliczną złotówkę przekazać miastu zdewastowane budynki. Dzięki pieniądzom zdobywanym systematycznie z różnych źródeł, kompleks dworcowy zaczyna odzyskiwać dawny blask.

Docelowo obiekty dworca mają służyć przede wszystkim celom kulturalnym, a także promocyjnym, gdyż jest to najbardziej rozpoznawalny obiekt miasteczka. Co roku część imprez festiwalowych lokowana jest w pomieszczeniach dworca, by zwrócić uwagę na pilną konieczność jego odnowienia i pełnego wykorzystania.

Zbudowany w 1860 roku dworzec kolejowy zapisał się w historii Polski w 1863 roku, kiedy to konspiratorzy powstania styczniowego przejęli tu tajne dokumenty ujawniające zawarcie 8 lutego 1863 r. tzw. konwencji Alvenslebena, dotyczącej wspólnego rosyjsko-pruskiego tłumienia powstania. Zdarzenie to wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:aleksandrów.pl]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook