Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Dwóch Cesarzy w Aleksandrowie Kujawskim

21.08.2013

Koncertem muzyki barokowej rozpocznie się w piątek Festiwal Dwóch Cesarzy w Aleksandrowie Kujawskim. Odbywająca się już po raz siódmy impreza upamiętnia spotkanie dwóch władców w tym granicznym niegdyś miasteczku.

Nazwa imprezy nawiązuje do najbardziej znanego wydarzenia z dziejów miejscowości: w luksusowej części dworca, tzw. pokojach carskich, odbyło się we wrześniu 1879 r. spotkanie dwóch spokrewnionych ze sobą władców - cara Aleksandra II i cesarza Niemiec Wilhelma I. Z okazji pobytu cara do nazwy Aleksandrów dodano wówczas przydomek "Przygraniczny".

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, władze miasteczka, Aleksandrów Kujawski był przez większość swej historii miastem na styku kultur, w którym żyły obok siebie społeczności Polaków, Niemców, Rosjan i Żydów, a także krzyżowały się wpływy Zachodu i Wschodu. Ta wielokulturowa przeszłość dała początek idei festiwalu, który w tym roku odbędzie się w międzynarodowej obsadzie, w różnych częściach miasta: w dwóch kościołach, auli szkolnej i centrum kultury.

W zaplanowanym na piątek inauguracyjnym wieczorze recytacjom aktorki Marzeny Trybały towarzyszyć będzie Robert Horn (gitara) oraz kwartet smyczkowy Delos. Sobotni Koncert Familijny zatytułowano "Opowieści z Paryża" a na scenie wystąpi Steven Massicotte (fortepian) w towarzystwie Duo La Valse 89.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę odbędzie się Gala Verdiego z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora. Wystąpią sopranistka Johanna Krumin i tenor Łukasz Gaj w towarzystwie zespołu instrumentalnego.

Publiczność festiwalowa zobaczy już w czwartek wystawę fotograficzną "Pogranicze? Poszukiwanie śladów w regionie Torunia". Ekspozycja jest efektem współpracy naukowej pomiędzy Polską, Rosją i Niemcami i współdziałania trzech uniwersytetów: Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Rosyjskiego Uniwersytetu Państwowego im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.

Zdjęcia będzie można oglądać w Aleksandrowskiej Izbie Historycznej do końca września. Po wystawie w Miejskim Centrum Kultury rozbrzmi Muzyka Starego Wiednia w wykonaniu Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Camerata Vladislavia w Aleksandrowie Kujawskim.

Nowością w tym roku będzie planowany na niedzielę Rowerowy Rajd Graniczny. Uczestnicy zwiedzać będą dawne fortyfikacje, stare cmentarze i pruskie zabudowania graniczne w Otłoczynie. Symbolem festiwalu jest, od początku istnienia imprezy, najsłynniejszy budynek w Aleksandrowie, okazały i rozległy dworzec kolejowy. Co roku goście mogą obserwować efekty rewaloryzacji zabytku, zniszczonego prowadzonymi w okresie PRL doraźnymi remontami, które pozbawiły go większości stylowych elementów ozdobnych.

Władze miasteczka wielokrotnie próbowały skłonić kolej do remontu lub oddania niszczejącego i w większej części nieużywanego dworca, ale dopiero cztery lata temu PKP zgodziły się za symboliczną złotówkę przekazać miastu zdewastowane budynki. Dzięki pieniądzom zdobywanym systematycznie z różnych źródeł, kompleks dworcowy zaczyna odzyskiwać dawny blask.

Docelowo obiekty dworca mają służyć przede wszystkim celom kulturalnym, a także promocyjnym, gdyż jest to najbardziej rozpoznawalny obiekt miasteczka. Co roku część imprez festiwalowych lokowana jest w pomieszczeniach dworca, by zwrócić uwagę na pilną konieczność jego odnowienia i pełnego wykorzystania.

Zbudowany w 1860 roku dworzec kolejowy zapisał się w historii Polski w 1863 roku, kiedy to konspiratorzy powstania styczniowego przejęli tu tajne dokumenty ujawniające zawarcie 8 lutego 1863 r. tzw. konwencji Alvenslebena, dotyczącej wspólnego rosyjsko-pruskiego tłumienia powstania. Zdarzenie to wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:aleksandrów.pl]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook