Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal chórów uniwersyteckich w Poznaniu

18.06.2013

Chóry z Polski, Czech, Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, Meksyku, Białorusi, Brazylii i Macedonii wezmą udział w rozpoczynającym się 26 czerwca w Poznaniu XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat 2013. Koncerty odbywać się będą w całej Wielkopolsce.

W wydarzeniu weźmie udział ok. 450 uczestników, 13 zespołów. Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Krzysztof Szydzisz, zaproszone chóry prezentować będą na Universitas Cantat utwory promujące rodzimą muzykę.

"Chcemy, żeby chóry śpiewały nam repertuar z krajów z których pochodzą. Nie chcemy, by chórzyści śpiewali nam tu po polsku, lecz by pokazywali nam swoją kulturę i swoją specyfikę" - powiedział

W programie wydarzenia zaplanowano cztery koncerty w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a także występy w miastach całej Wielkopolski. Jak podkreślają organizatorzy, wszystkie koncerty będą dostępne za darmo.

"W sumie w ciągu czterech festiwalowych dni odbędzie się 14 koncertów. Zespoły pojadą m.in. do Szamotuł, Wągrowca, Murowanej Gośliny czy Ostrowa Wielkopolskiego" - powiedziała Joanna Piech-Sławecka, wicedyrektor festiwalu.

Zwieńczeniem wydarzenia jest wspólne wykonanie w koncercie finałowym utworu polskiego, współcześnie żyjącego twórcy. W tym roku uczestnicy festiwalu wykonają wspólnie utwór "Origo Mundi" poznańskiego kompozytora Jacka Sykulskiego. Utwór będzie zarejestrowany i wydany na płycie.

"Festiwal zawsze zamawia utwór u polskiego kompozytora, stawiamy tutaj sobie pewien cel: promocji muzyki polskiej i kreowania nowych kompozycji. W dziesięciu poprzednich edycjach festiwalu zamówiliśmy dziewięć utworów" - powiedział dyrektor festiwalu Krzysztof Szydzisz. Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat to forum prezentacji życia muzycznego ośrodków akademickich z całego świata, ma charakter niekonkursowy. W każdej edycji spotyka się w Poznaniu kilkanaście chórów uniwersyteckich.

Festiwal odbywa się od 1998 roku. Początkowo odbywał się co roku, obecnie organizowany jest co dwa lata. W ciągu dziesięciu dotychczasowych edycji Universitas Cantat zgromadził blisko 100 chórów z 26 krajów.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook