Jedynie prawda jest ciekawa


Feniks 2017 dla „Plagi słowików” A. Kołakowskiej

30.03.2017

Książka Agnieszki Kołakowskiej pt. „Plaga słowików” wydana nakładem Teologii Politycznej zdobyła nagrodę Feniksa w kategorii Eseistyka.

Książka Agnieszki Kołakowskiej pt. „Plaga słowików” wydana nakładem Teologii Politycznej zdobyła nagrodę Feniksa w kategorii Eseistyka. W tej samej kategorii wyróżniona została też książka ks. prof. Jacka Grzybowskiego pt. „Uciec z krainy zapomnienia”. Ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce dzisiaj podczas XXIII Targów Książki Katolickiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród wystawców targowych jest również Teologia Polityczna. Nasze książki można znaleźć na stoisku nr 117.

Nagroda literacka Feniks przyznawana jest przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nieprzerwanie od 1999 roku. Jest ona jedynym wyróżnieniem w Polsce skierowanym głównie do wydawców i autorów literatury religijnej, którzy stawiają sobie za cel promowanie wartościowych publikacji traktujących o katolicyzmie lub pozytywnie ukazujących wartości chrześcijańskie. Nagroda przyznawana jest w kilkunastu kategoriach.

„Plaga słowików” autorstwa Agnieszki Kołakowskiej - wydana przez Teologię Polityczną w ubiegłym roku - zdobyła Feniksa 2017 w kategorii Eseistyka. W uzasadnieniu do werdyktu kapituły napisano: „Za odważną, choć niekiedy kontrowersyjną z punktu widzenia Kościoła publicystykę, dotyczącą newralgicznych kwestii nurtujących współczesną świadomość kulturową. Tytułowa „Plaga słowików” odnosi się do tych nowoczesnych projektów, których zwolennicy z wrogością odnoszą się do tradycyjnych wartości, mają potrzebę dokonywania ich destrukcji, jako że traktują je jako element myślenia przesądnego. To pisarstwo godne poważnej dyskusji, zmuszające do korekty funkcjonujących publicznie ustaleń, zachęcające do unikania skrajności i nierozumności w próbach pojmowania świata, w którym obecnie żyjemy”.

Agnieszka Kołakowska (ur. 1960 r.) – tłumaczka, publicystka i eseistka. Studiowała filozofię i filologię klasyczną na uniwersytetach Yale, Columbia i Cambridge. Posiada biegłą znajomość wielu języków nowożytnych, a także greki, łaciny i hebrajskiego. Jest autorką licznych przekładów na język angielski m.in. książek „Bieda” Bronisława Geremka, „Oni” Teresy Torańskiej oraz esejów swojego ojca, prof. Leszka Kołakowskiego. W 2010 r. zadebiutowała zbiorem esejów wydanych nakładem Fundacji Świętego Mikołaja pt. „Wojna kultur i inne wojny”, pierwotnie publikowanych na łamach m.in. „Teologii Politycznej”, „Rzeczypospolitej”, „Znaku”, „Przeglądu Politycznego”, „Wprost”. Książka w 2012 r. otrzymała prestiżową nagrodę literacką im. Andrzeja Kijowskiego. Autorka publikowała w pismach polskich i zagranicznych, m.in. „The Times”, „The Salisbury Review”, „Standpoint”. Współpracowała przy tworzeniu licznych programów edukacyjnych. Na stałe mieszka w Paryżu.

Wyróżnienie w kategorii Eseistyka zdobyła też inna książka z biblioteki Teologii Politycznej – „Uciec z krainy zapomnienia” autorstwa ks. prof. Jacka Grzybowskiego.

W uzasadnieniu do tej nagrody napisano: „Książka stanowi intelektualny sprzeciw wobec masowej skłonności współczesnego człowieka do zapominania o tym, skąd przybył i dokąd zmierza. To wyraz niezgody na bezrefleksyjne trwanie w ekstremalnie dynamicznej teraźniejszości, i jednoczesny dowód na to, że wszyscy jesteśmy zanurzeni w historię”.

Przeczytaj relację ze spotkania promocyjnego książki „Uciec z krainy zapomnienia”.

Opis książki ks. prof. Jacka Grzybowskiego na stronie księgarni Teologii Politycznej.

Jacek Grzybowski (ur. 1973 r.) – ksiądz katolicki, doktor habilitowany filozofii, prof. UKSW, adiunkt na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie i wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym, autor książek i artykułów naukowych z dziedziny historii filozofii, filozofii polityki, filozofii kultury: Miecz i pastorał. Filozoficzny uniwersalizm sporu o charakter władzy (2006); Jacques Maritain i nowa cywilizacja chrześcijańska (2007); Philosophical and Religious Sources of Modern Culture (redakcja, Frankfurt am Main 2012); Byt, tożsamość, naród. Próba wyjaśnienia formuły „tożsamość narodowa” w perspektywie metafizyki (2012); Myśl filozoficznie – myśl politycznie! Analiza i ocena historyczno-kulturowych racji filozofii polityki (redakcja, 2013); Cosmological and Philosophical World of Dante Alighieri. The Divine Comedy as a Medieval Vision of the Universe, (Frankfurt am Main 2015). W pracach akademickich i dydaktyce podejmuje problematykę filozoficznych inspiracji i źródeł współczesnych zagadnień kulturowych i cywilizacyjnych.

***

Kapituła nagrody Feniks 2017 obradowała w składzie:

Dr hab. Krzysztof Narecki (przewodniczący Kapituły) – prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, filolog;

Dr hab. Marzena Górecka – prof. KUL prodziekan ds. Nauki i Kontaktów z Zagranicą, humanista;

Biskup Michał Janocha – prof. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii, biskup pomocniczy warszawski od 2015 roku;

Prof. dr hab. ks. Jan Sochoń – teolog, filozof, poeta i krytyk literacki;

Joanna Lichocka – dziennikarka, poseł na Sejm RP VIII kadencji;

Prof. Jan Malicki – dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach;

Ks. Henryk Zieliński - redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”;

Dr hab. Iwona Niewiadomska – prorektor ds. kształcenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego;

Krzysztof Ziemiec – dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor książek religijnych.

W tym roku kapituła zdecydowała o przyznaniu nagród w ramach 16 kategorii oraz kilka nagród specjalnych.

[fot. teologiapolityczna.pl]

ems/teologiapolityczna.pl

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook