Jedynie prawda jest ciekawa


"Exodus 2.0", czyli spektakl o migracji

04.06.2016

O uchodźstwie i migracji we współczesnym świecie opowie spektakl "Exodus 2.0" wystawiany przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

Spektakl wyreżyserowała dyrektorka teatru Agnieszka Korytkowska-Mazur.

"Exodus 2.0" w zamierzeniu miał być drugą częścią spektaklu teatru o historii bieżeństwa, czyli masowej ucieczki ludności w 1915 r. z zachodnich guberni ówczesnego Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji. Pierwsza część była o ich ucieczce, ta miała opowiadać o ich powrotach.

Jednak - jak powiedziała Korytkowska-Mazur na konferencji prasowej przed premierą - autor tekstu, Artur Pałyga, zaproponował by odejść od losów bieżeńców, a podejść do tematu szerzej i mówić o uchodźstwie. "To, co się wydarza na świecie, wyprzedziło nasze poszukiwania" - dodała.

Korytkowska-Mazur mówiła, że główną inspiracją spektaklu jest oczywiście historia bieżeństwa, ale przede wszystkim jest to historia o uchodźstwie w ogóle. Dodała, że bieżeństwo jako ucieczka i powrót jest potraktowane metaforycznie. Osią spektaklu - wskazała - są też "wydarzenia z teraz". "Zadaliśmy sobie pytanie, co to znaczy być uchodźcą. Próbujemy wejść w rodzaj gry, poczuć na własnej skórze i odpowiedzieć sobie na to pytanie, które z perspektywy wygodnego świata wydają się  mniej ważne, nie dotykające nas wprost" - powiedziała Korytkowska-Mazur.

Spektakl opowiada o dwójce bohaterów, którzy dobrowolnie zgadzają się na udział - jak to nazwali twórcy - w "grze o uchodźcach". "To wszystko, czego doświadczają, jest bardzo namacalne. To, co się dzieje na scenie, w wielu rozwiązaniach jest wejściem tak głęboko w świat, że ta gra komputerowa staje się dużo bardziej realna" - powiedziała Korytkowska-Mazur.

Scenografia do spektaklu nawiązuje do żywiołów. Dyrektorka powiedziała, że tym, co łączy ze światem, o którym opowiada spektakl, są żywioły. "Jest powietrze, jest ziemia, woda i ogień. Przez te żywioły, które są pełnoprawnymi bohaterami, opowiadamy tę historię" - dodała.

Spektakl w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur - jak sama mówi - jest pewnego rodzaju podsumowaniem (jej kontrakt kończy się w sierpniu - PAP). "To zamknięcie okresu poszukiwań i penetrowania historii Podlasia, dotykania niewygodnych tematów i zadawania trudnych pytań. To, co dzieje się w +Exodusie+ pokazuje, że podlaskie historie, z których przez te lata czerpaliśmy udało się wyprowadzić w dużo bardziej ogólne ramy" - dodała.


lap/PAP

[fot. Krzysztof Kundzicz/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook