Jedynie prawda jest ciekawa

"Exodus 2.0", czyli spektakl o migracji

04.06.2016

O uchodźstwie i migracji we współczesnym świecie opowie spektakl "Exodus 2.0" wystawiany przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

Spektakl wyreżyserowała dyrektorka teatru Agnieszka Korytkowska-Mazur.

"Exodus 2.0" w zamierzeniu miał być drugą częścią spektaklu teatru o historii bieżeństwa, czyli masowej ucieczki ludności w 1915 r. z zachodnich guberni ówczesnego Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji. Pierwsza część była o ich ucieczce, ta miała opowiadać o ich powrotach.

Jednak - jak powiedziała Korytkowska-Mazur na konferencji prasowej przed premierą - autor tekstu, Artur Pałyga, zaproponował by odejść od losów bieżeńców, a podejść do tematu szerzej i mówić o uchodźstwie. "To, co się wydarza na świecie, wyprzedziło nasze poszukiwania" - dodała.

Korytkowska-Mazur mówiła, że główną inspiracją spektaklu jest oczywiście historia bieżeństwa, ale przede wszystkim jest to historia o uchodźstwie w ogóle. Dodała, że bieżeństwo jako ucieczka i powrót jest potraktowane metaforycznie. Osią spektaklu - wskazała - są też "wydarzenia z teraz". "Zadaliśmy sobie pytanie, co to znaczy być uchodźcą. Próbujemy wejść w rodzaj gry, poczuć na własnej skórze i odpowiedzieć sobie na to pytanie, które z perspektywy wygodnego świata wydają się  mniej ważne, nie dotykające nas wprost" - powiedziała Korytkowska-Mazur.

Spektakl opowiada o dwójce bohaterów, którzy dobrowolnie zgadzają się na udział - jak to nazwali twórcy - w "grze o uchodźcach". "To wszystko, czego doświadczają, jest bardzo namacalne. To, co się dzieje na scenie, w wielu rozwiązaniach jest wejściem tak głęboko w świat, że ta gra komputerowa staje się dużo bardziej realna" - powiedziała Korytkowska-Mazur.

Scenografia do spektaklu nawiązuje do żywiołów. Dyrektorka powiedziała, że tym, co łączy ze światem, o którym opowiada spektakl, są żywioły. "Jest powietrze, jest ziemia, woda i ogień. Przez te żywioły, które są pełnoprawnymi bohaterami, opowiadamy tę historię" - dodała.

Spektakl w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur - jak sama mówi - jest pewnego rodzaju podsumowaniem (jej kontrakt kończy się w sierpniu - PAP). "To zamknięcie okresu poszukiwań i penetrowania historii Podlasia, dotykania niewygodnych tematów i zadawania trudnych pytań. To, co dzieje się w +Exodusie+ pokazuje, że podlaskie historie, z których przez te lata czerpaliśmy udało się wyprowadzić w dużo bardziej ogólne ramy" - dodała.


lap/PAP

[fot. Krzysztof Kundzicz/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook