Jedynie prawda jest ciekawa


Europa podzielona, Europa zjednoczona

23.09.2013

Instalacja artystyczna na temat podziału Europy po II wojnie światowej na dwie strefy wpływów, projekcje filmów dokumentalnych oraz spektakle teatralne znalazły się w programie pierwszej edycji festiwalu "Stacja Europa", który rozpoczyna się we Wrocławiu.

Festiwal to nowe przedsięwzięcie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". W organizację imprezy włączyły się Polskie Koleje Państwowe. To właśnie wnętrza i okolice Dworca Głównego PKP we Wrocławiu są sceną festiwalowych wydarzeń.

Tegoroczna edycja festiwalu, który ma mieć formułę cykliczną, odbywa się pod hasłem "Europa podzielona". "W tym roku wydarzenia festiwalowe będą poświęcone rozpadowi Europy po II wojnie światowej. W kolejnych edycjach skupimy się na wydarzeniach, które przyczyniły się do zjednoczenia kontynentu, aż do czasów współczesnych" - mówił podczas konferencji poprzedzającej otwarcie festiwalu rzecznik wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Juliusz Woźny.

W przyszłym roku festiwal ma być organizowany pod hasłem "Europa solidarna". Wówczas w głównej mierze będzie poświęcony historii "Solidarności" i innych ruchów społeczno-politycznych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, które przyczyniły się do obalenia systemu komunistycznego. W kolejnych latach hasłami imprezy będą "Europa dialogu" i wreszcie "Europa zjednoczona".

Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest instalacja artystyczna autorstwa artysty plastyka Marka Stanielewicza. Przez dwa tygodnie wrocławianie mogą oglądać zbiór fotografii wykonanych w rożnych etapach zimnej wojny, ukazujących odmienność tzw. bloku wschodniego i Zachodu Europy z perspektywy zwykłego przechodnia. Fotografie pokazywane są w specjalnie zaaranżowanym tunelu, ustawionym na placu przed wejściem do Dworca Głównego PKP. "Na naszej instalacji tunel-labirynt jest osią czasu. Jego dwie ściany biegną równolegle, ale zbudowane są z innych materiałów. Jedna ściana jest żelazną kurtyną, druga przyciąga kolorami" - mówił Stanielewicz.

Prezentacji fotografii towarzyszy zapis dźwiękowego przemówienia Winstona Churchilla z 1946 r, które otwierają słowa: "Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu". Emitowane jest również przemówienie Vaclava Havla wygłoszone w 1989 r., który podkreśla wartość pokojowego charakteru przemian w Europie Środkowej mówiąc, że "Prawda i miłość muszą zwyciężyć nad kłamstwem i nienawiścią".

W programie festiwalu znalazł się również przegląd filmów dokumentalnych. Wyświetlony zostanie m.in. dokument Mirosława Jasińskiego "Europa Środkowa idzie na wolność". To opowieść o współpracy opozycjonistów z Polski, Czechosłowacji i Węgier, której efektem było wyjście wojsk radzieckich z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy festiwalu obejrzą również "Punkt oparcia", obraz Agaty Ferens pokazujący walkę z reżimem komunistycznym z perspektywy Wschodniej i Zachodniej Europy. Film przedstawia w szczególności zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka w państwach bloku sowieckiego. W programie imprezy  znalazł się również dokument poświęcony kardynałowi Bolesławowi Kominkowi, który był inicjatorem listu do biskupów niemieckich w 1965 r.

W ramach imprezy zostaną również pokazane dwa spektakle teatralne - "Operacja Orędzie" poświęcona historii powstania listu do biskupów niemieckich oraz "Soul", przedstawienie inspirowane wizytą zafascynowanego komunizmem amerykańskiego muzyka Paula Robesona we Wrocławiu w 1949 r. Oba spektakle wyreżyserował Krzysztof Kopka. Kopka mówiąc o fabule spektaklu "Operacja Orędzie" podkreślił, że opowiada on o problemie niejednoznaczności historii, dokonywaniu skomplikowanych jednostkowych wyborów oraz o problemie konieczności dokonywania ocen wydarzeń historycznych.

Festiwal zakończy się 8 października. Patronat medialny nad imprezą objął portal Polskiej Agencji Prasowej - dzieje.pl.

Europejska Sieci Pamięć i Solidarność powstała w 2005 r. z inicjatywy ministrów kultury Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier. Jej zadaniem jest badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat historii XX w. i sposobów jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" to samorządowa instytucja kultury, która powstała w 2007 r. Jej celem jest upowszechnianie powojennej historii i dziedzictwa kulturowego stworzonego przez przez Polaków po II wojnie światowej we Wrocławiu i na ziemiach zachodnich.

TK,PAP
[Fot. Stacjaeuropa.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

Informacje kulturalne

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook