Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień patrona Polski

16.05.2016

Na 16 maja przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli - patrona naszej Ojczyzny.

W poniedziałek przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli - patrona Polski i Archidiecezji Warszawskiej. Główne uroczystości odbędą się sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie. Uroczystej mszy św. z udziałem biskupów warszawskich przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

W 2002 roku - zaraz po tym jak Stolica Apostolska wyraziła zgodę, by św. Andrzej Bobola został patronem Polski - biskupi napisali w liście do wiernych: "Święty Andrzej Bobola jest patronem ewangelizacji w trudnych czasach. Odzyskana dziś wolność polityczno-społeczna stanowi ciągłe wyzwanie i wymaga pogłębienia przez odnowę religijną i moralną. Potrzebujemy duchowego odrodzenia, zarówno w obliczu podziałów, ujawnionych po upadku komunizmu, jak i w perspektywie nowej ewangelizacji jednoczącej się Europy".

Jezuita o. Wacław Oszajca podkreślił w rozmowie z PAP, że epoka w której żył św. Andrzej Bobola był bardzo trudny dla Polski; dochodziło wtedy do krwawych    konfliktów na tle politycznym, społecznym oraz narodowościowym, a ofiarą tych konfliktów był św. Andrzej Bobola. Dlatego św. Andrzej Bobola jest również "patronem trudnych czasów".

"Św. Andrzej Bobola jest dla nas przede wszystkim przestrogą, żebyśmy się strzegli wszelkiej nienawiści - narodowej, rasowej, politycznej, żebyśmy starali się pamiętać, że nienawiść zawsze prowadzi do zbrodni" - podkreślił o. Oszajca.

Z drugiej strony - jak zaznaczył o. Oszajca - św. Andrzej Bobola dlatego, że "wytrwał w swoich przekonaniach aż do końca, mimo straszliwych tortur, podnosi nas na duchu, dodając odwagi i w ten sposób zachęca nas do wytrwania w trudnych sytuacjach".

Zapytany na czym polega wielkość św. Andrzeja Boboli, o. Oszajca odpowiedział: "Jego wielkość polega na tym, że on nikogo nie składał w ofierze, nie walczył mieczem, nie chciał nad nikim triumfować, pokonywać, ale ofiarował siebie, wolał zginąć niż kogokolwiek skrzywdzić". Dodał, że bohaterstwo świętego polegało na tym, że "zapłacił najwyższą cenę za to w co wierzył".

O. Oszajca podkreślił też, że obchodząc uroczystość św. Andrzeja Boboli, musimy pamiętać, że jest on "ofiarą nienawiści religijnej, społecznej, politycznej i przestrzega nas przed tym, byśmy nie wchodzili na złą drogę". Przypomina jednocześnie na o tym, że jeśli chcemy budować nasz kraj, to "każdy z nas musi być przygotowany na ofiary, na to, że będzie to wymagało wysiłku, trudu i poświęcenia".

Zdaniem o. Oszajcy, "nie da się zbudować naszego kraju inaczej jak tylko przez dialog, przez poszanowanie siebie nawzajem, własnych poglądów i poglądów cudzych oraz szukanie rozwiązań na tej płaszczyźnie".    "Jeśli kogokolwiek wykluczymy z naszego kraju, jeśli kogokolwiek w jakiś sposób będziemy poniżać czy ograniczać jego wolność, to nie zbudujemy kraju wolnego, rozwijającego się - takiego, w którym są zabezpieczone wszelkie ludzkie i obywatelskie prawa" - dodał.

Św. Andrzej Bobola jest czwartym patronem Polski. Już od wieków naszej ojczyźnie patronują męczennicy - święci biskupi: Wojciech i Stanisław oraz jezuicki zakonnik św. Stanisław Kostka.

Św. Wojciech jest patronem ładu hierarchicznego, św. Stanisław - ładu etycznego, zaś św. Stanisław Kostka - patronem młodzieży. Natomiast św. Andrzej Bobola jest uznawany za patrona ładu związanego z jednością zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie.

Wcześniej - decyzją Stolicy Apostolskiej z 1992 roku - św. Andrzej Bobola został ustanowiony głównym patronem metropolii warszawskiej.

Andrzej Bobola urodził się w 1591 r. w Strachocinie k. Sanoka w rodzinie szlacheckiej. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1611 r. w Wilnie, gdzie studiował teologię i filozofię. W 1623 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1642 r. wyjechał do Pińska, gdzie prowadził w okolicy działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z kościołem rzymskokatolickim. Jego działalność wzbudziła wielki sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. 16 maja 1657 r. jezuita został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków podczas rzezi  w Janowie Poleskim.

Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r. przez papieża Piusa IX, a kanonizacji dokonał papież Pius XI w 1938 roku. Tego samego roku jego relikwie zostały sprowadzone z Rzymu do Polski, gdzie zostały złożone pod ołtarzem w kościele księży jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.

Czwartym patronem Polski św. Andrzej Bobola został ogłoszony 16 maja 2002 r. W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady. Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakończeniu, 15 sierpnia polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie "Cudem nad Wisłą".

W czerwcu 2007 r. Episkopat Polski nadał kościołowi, w którym znajdują się integralne relikwie św. Andrzeja, tytuł sanktuarium narodowego. Posługę duszpasterską w parafii sprawują od dnia jej ustanowienia księża jezuici. Sanktuarium, w którym spoczywają relikwie męczennika, wybudowano w latach 1980-1989.

Święto patronalne św. Andrzeja Boboli przypada 16 maja.

mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook