Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień jazzu w Polskim Radiu

24.04.2013

W warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wspólny koncert Mikrokolektywu i Pianohooligana. Występ muzyków zatytułowano "Mikrojazz".

Mikrokolektyw to wrocławska formacja tworzona przez perkusistę Kubę Suchara oraz trębacza Artura Majewskiego. Podczas występu w Studiu Polskiego Radia duet zagra w towarzystwie Pianohooligana, pianisty Piotra Orzechowskiego. 

Suchar i Majewski założyli Mikrokolektyw w 2004 r. po rozpadzie grupy Robotobibok, której wcześniej obaj byli członkami. Nowy projekt przyjął zasadę swobodnej improwizacji, inspirowaną twórczością takich muzyków jak Don Cherry, Ed Blackwell i Max Roach. Muzykę akustyczną wzbogacają elementami elektroniki, korzystając z sampli i syntezatorów.

Duet szybko zdobył opinię jednego z najciekawszych projektów młodej sceny jazzowej w Polsce. W 2010 r., nakładem amerykańskiej wytwórni Delmark Records, ukazał się krążek Mikrokolektywu, "Revisit" i koncertowe DVD "Dew Point". Płyta polskiej grupy była pierwszym albumem europejskich twórców muzyki awangardowej, wydanym w Delmark Records w 57-letniej historii wytwórni. Mikrokolektyw współpracował z takimi artystami jak m.in. Joshua Abrams, Rob Mazurek's Exploding Star Orchestra czy Sao Paolo Underground.

Pianohooligan to w rzeczywistości Piotr Orzechowski - polski pianista, laureat I nagrody na Montreux Jazz Piano Competition w 2011 r., nagradzany na konkursach muzycznych, m.in. Jazz Hoeillaart, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Novum Jazz. Mimo młodego wieku (ur. w 1990 r.) Orzechowski współpracował już z takimi artystami jak m.in. Krzysztof Penderecki, Randy Brecker, Marcin Masecki i Adrian Utley z grupy Portishead. Jest także znany z występów w grupie High Definition. W listopadzie 2012 r. nakładem wydawnictwa Decca Classics/Universal Music Polska ukazał się solowy album Orzechowskiego, inspirowany twórczością Pendereckiego, zatytułowany "Experimental: Penderecki".

Międzynarodowy Dzień Jazzu został ustanowiony w 2012 r. przez UNESCO aby "wyrobić wrażliwość społeczności międzynarodowych na muzykę jazzową, zainteresować jej korzeniami, nurtami jak też znaczeniem tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej i dialogu między kulturami. Muzyka ta odegrała bowiem swoją rolę w walce o prawa człowieka oraz w eliminowaniu dyskryminacji społecznej".

PAP/az

[fot. sxc.hu]Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook