Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień Dziecka w Warszawie

27.05.2016

Warszawskie instytucje kultury zaplanowały szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Warsztaty dubbingowe, premiery spektakli teatralnych, podwórkowe zabawy, koncerty i piknik rodzinny - to tylko część z nich. Wydarzenia będą się odbywały od 28 maja do 12 czerwca m.in. w Nowym Teatrze i Zachęcie.

Tydzień Dziecka to wspólna inicjatywa 13 warszawskich publicznych instytucji kultury powstała we wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy. W ciągu 9 dni w m.in. muzeach i teatrach będą odbywały się specjalne atrakcje dla najmłodszych przygotowane przez artystów, pedagogów i animatorów. Prócz tego wydarzenia zaplanowały także inne instytucje kultury, jak np. Narodowy Instytut Audiowizualny.

Obchody Dnia Dziecka rozpoczną się w najbliższy weekend w PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie. Dla dzieci w sobotę zagrają zespoły Smyki na Kępie i Orkiestra Warsaw Camerata, a w niedzielę - legendarne Fasolki. 

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia tydzień później wystąpi kompozytorka, piosenkarka oraz autorka tekstów piosenek Aida Kosojan-Przybysz. Na Grochowskiej odbędą się także m.in. warsztaty dla najmłodszych z beatboxu, pantomimy, grafiki warsztatowej i tworzenia figurek z masy cukrowej. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej 4 czerwca organizuje wycieczkę do domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie, podczas gdy w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w tym czasie będzie się odbywał piknik rodzinny.

Bohaterami Dnia Dziecka w Muzeum Polin będą król Maciuś i Alicja w Krainie Czarów, która to kraina - jak zapowiada instytucja - na jeden dzień powstanie w parku dookoła budynku instytucji.

Na terenie Krainy Czarów dzieci będą mogły wziąć udział m.in. w warsztatach z ręcznego robienia cukierków, hebrajskiego alfabetu i krykieta, a także w zajęciach tłumaczonych na Polski Język Migowy. Prócz tego muzeum oferuje darmowe zwiedzanie wystawy "Frank Stella i synagogi dawnej Polski" oraz interaktywny koncert dla dzieci organizowany przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. 

W Centrum Sztuki Współczesnej wydarzenia - warsztaty i spotkania kreatywne dla rodzin z dziećmi w wieku 0-12 lat - inspirowane są wystawą "Rzeczy robią rzeczy". Odbędą się np. koncerty interaktywne, warsztaty lalkowe i skarpetkowe oraz spotkanie z Justyną Bednarek i Danielem de Latourem - autorami książki "Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek", laureatami Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii Literatura Dziecięca za tekst i ilustracje. W Kinie.Lab zaprezentowane zostaną filmy animowane, m.in. "Aston i kamyki", "Jak to się dzieje" i "Niesforny bit".

W Zachęcie program skonstruowano wokół wystaw Teresy Murak i ekspozycji "Podróżnicy" i zróżnicowano według kategorii wiekowych. Przedszkolaki będą np. rysować mapę skarbów, uczniowie szkół podstawowych sprawdzać, czy ze słów da się stworzyć obraz albo przełożyć je na dźwięk, a gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozmawiać o sztuce współczesnej na przykładach dzieł z kolekcji Zachęty.

Muzeum Warszawy przygotowało program zarówno dla odkrywców prawobrzeżnej Warszawy, jak i dla zapalonych muzealników. Na Pradze będzie można m.in. zwiedzić siedzibę muzeum, stworzyć kolaż, spacerować po Bródnie szlakiem miejscowych rzeźb albo uczyć się drukarstwa i ilustracji. Centrum Interpretacji Zabytku proponuje za to np. zajęcia "Z czego składa się kamienica?", „Staromiejskie malowidła", "Podróże z UNESCO" i "Zawód: architekt". 

Także stołeczne sceny z okazji Dnia Dziecka zaplanowały specjalne pokazy spektakli. Teatr Studio zaprasza najmłodszych widzów na przedstawienie "Jak zostałam wiedźmą" (reż. Agnieszka Glińska), a Teatr Powszechny nastolatków na "Iwonę, księżniczkę z Burbona" (reż. Magda Fertacz). W Teatrze Syrena zaprezentowany zostanie "Kot w butach" (reż. Jacek Bończyk) i "Dzieci z Bullerbyn" (reż. Krzysztof Jaślar). W TR Warszawa odbędą się natomiast warsztaty teatralno-miejskie inspirowane tematyką premierowego "Roberta Robura" dla dzieci w wieku od 2 do 8 lat.

Premiery nowych spektakli dla dzieci odbędą się w Teatrze Polonia oraz Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr. W Polonii białostocki Teatr Papahema zaprezentuje 28 maja po raz pierwszy "Alicję po drugiej stronie lustra" w reż. Przemysława Jaszczaka, a w Nowym Teatrze w Dzień Dziecka po raz pierwszy pokazany zostanie "Piotruś Pan" w reż. Łukasza Kosa.

W Narodowym Instytucie Audiowizualnym szereg wydarzeń dla dzieci odbędzie się przy ul. Wałbrzyskiej, na dziedzińcu siedziby Instytutu. Stanie tam wielki słoń - rzeźba dźwiękowa "Alicja". Prócz tego odbędzie się pokaz filmu "Proszę słonia" w reż. Witolda Giersza na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna oraz adresowane dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia warsztaty dubbingowe prowadzone przez aktorkę i reżyserkę dubbingu Ewę Kanię oraz realizatorkę dźwięku Urszulę Ziarkiewicz. Zaplanowano również wernisaż wystawy multimedialnej ze studia miniatur filmowych (m.in. filmy "Pchła Szachrajka", "Małpa w kąpieli" i "Piesek w kratkę") oraz całodzienne parkowe zabawy - dostępne dla dzieci będą np. kometki i gumy do skakania.

Pierwszego czerwca rozpocznie się także 4. edycja Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży „Kino w trampkach". W kinach Luna, Wisła i w ursynowskim Multikinie będą wyświetlane filmy w 8 sekcjach, w tym 4 konkursowych. Tematy sekcji to m.in. "Dziecięce olśnienia i rozśpiewane filmy". Festiwal potrwa do 12 czerwca, pokazom filmów będą towarzyszyły wydarzenia dodatkowe, np. filmowe lekcje wychowawcze i spacery po filmowej Warszawie.

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

 

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook