Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieła piśmiennictwa dostępne w internecie

11.07.2013

Ok. 27 tys. cennych inkunabułów, rękopisów, starodruków, grafik, fotografii liczy Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych, która została zaprezentowana w czwartek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Prace nad jej stworzeniem trwały cztery lata.

Podczas zorganizowanej konferencji prasowej książnica poinformowała, że w ramach realizowanego przez cztery lata projektu powstała nowoczesna pod względem technologicznym pracownia, w której wykonano ponad 500 tys. skanów cennych dzieł.

Głównym celem projektu - jak powiedział zastępca ds. technicznych Biblioteki Śląskiej Remigiusz Lis - było wytworzenie "kopii doskonałej" i poszerzenie dostępu do cennych dzieł piśmiennictwa "publiczności globalnej".

"Pracownia dysponuje wysokiej klasy skanerem wyposażonym w kilka rozwiązań, które ułatwiają skanowanie zabytkowych zbiorów, jednym z nich jest jak światło synchroniczne. Jest ono w stanie doświetlić oryginał tak, by zarejestrować różnego rodzaju wypukłości na jego powierzchni. To ma znacznie zwłaszcza w przypadku druków wykonanych na papierze czerpanym, pergaminie, a także pieczęci, czy opraw tłoczonych. Dzięki tym rozwiązaniom skaner potrafi oddać fakturę powierzchni. Skan ożywa" - powiedział Lis.

Realizację projektu rozpoczęto w 2009 roku, z czego dwa lata poświęcono na digitalizację.

Wśród zdigitalizowanych prawie 27 tys. obiektów, znalazło się m.in. 55 inkunabułów, 500 starych druków, w tym Polonica XVI wieku, druki związane ze Śląskiem, 30 rękopisów, a wśród nich korespondencja Józefa Ignacego Kraszewskiego, 350 obiektów Biblioteki Teatru Lwowskiego – np. szkice scenograficzne, 634 grafiki, ponad 600 map i atlasów (XVI-XIX wiek) oraz mapy z okresu powstań śląskich, prawie 1300 fotografii, tysiąc pocztówek wydanych do 1945 roku.

Kolekcja zawiera również druki ulotne z okresu powstań śląskich oraz 17 tytułów gazet, m.in.: "Katolik", "Polonia", "Kurier Śląski", "Kuźnica", "Fantana".

Kolekcja zabytkowych zbiorów cyfrowych jest dostępna w Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (www.sbc.org.pl/) - funkcjonującego od 2006 roku serwisu internetowego współtworzonego przez prawie 60 instytucji, w tym Bibliotekę Śląską, która jest jej koordynatorem. "Inkunabuły i starodruki można tu oglądać nie wychodząc z domu" - dodał Lis.

Projekt "Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych" był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczonych na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 7,2 mln zł, z czego ok. 1 mln zł pochodzi z budżetu województwa śląskiego.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook