Jedynie prawda jest ciekawa


Dziedzictwo Jagiellonów podbija Europę

20.05.2012

Wielką wystawę malarstwa, rzeźby, manuskryptów i innych skarbów z epoki Jagiellonów można od niedzieli oglądać w Kutnej Horze, w centrum Czech. Inne ekspozycje w ramach projektu muzealnego "Europa Jagellonica" prezentowane będą też w Polsce i Niemczech.

Jak podkreśla Instytut Polski w Pradze, partner wystawy, to jeden z największych tegorocznych projektów wystawowych w Czechach. Dzieła sztuki Europy Środkowej - z okresu od panowania Władysława Jagiełły do śmierci Zygmunta II Augusta - ukazano w  dawnym kutnohorskim seminarium jezuickim. Eksponaty ilustrują m.in. ekspansję Jagiellonów w Europie, towarzyszące im zmiany kulturowe, prowadzoną przez nich  politykę dynastyczną.

W Kutnej Horze wystawiono około 200 dzieł pochodzących z ziem czeskich oraz innych regionów Europy Środkowej. Przedstawiają zarówno sztukę świecką, jak i kościelną, na co dzień przechowywaną w muzeach Starego Kontynentu i USA. Są wśród nich rzeźby i reliefy autorstwa Wita Stwosza, Mistrza Pawła z Lewoczy, bogato iluminowane rękopisy krakowskiego malarza Stanisława Samostrzelnika, iluminatorów praskich, obrazy Albrechta Duerera czy Łukasza Cranacha starszego, biżuteria i ozdoby złotników polskich, włoskich i niemieckich, monety, medale, szaty liturgiczne i świeckie,  tapiserie z Wawelu, a także przyrządy astronomiczne i astrologiczne.

"To najlepsza wystawa, jaką obejrzałem w życiu" - ocenił w rozmowie PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Piotr Drobniak, uczestniczący w sobotnim wernisażu. "Rozmiar wystawy jest ogromny, są tam eksponaty z różnych krajów, m.in. bardzo precyzyjne miniatury, stare księgi, graduały itd. Należałoby poświęcić więcej czasu, aby dokładnie obejrzeć te piękne rzeczy" - zauważył.

"Myślę, że ogrom tej wystawy ukazuje też znaczenie epoki jagiellońskiej i to, jak pięknie wtedy rozwijała się sztuka" - dodał Drobniak. Dyrektor instytutu zaznaczył, że dobrze widoczny jest na wystawie element polski, uwagę przykuwają rzeźby Wita Stwosza czy eksponaty poświęcone polskim miastom: Krakowowi, Gdańskowi, Toruniowi.

Drobniak wspomniał też, że już podczas wernisażu widać było duże zainteresowanie zwiedzających. "Wczoraj, żeby wejść, czekało się co najmniej pół godziny" - mówił.

O umieszczeniu wystawy w oddalonej o godzinę jazdy od Pragi Kutnej Horze zadecydowały względy historyczne. To właśnie w tym mieście w czasie sejmu w 1471 roku czeska szlachta wybrała na króla Czech Władysława II Jagiellończyka, a Kutna Hora za czasów jagiellońskich przeżywała swój największy rozkwit.

Czeska odsłona wystawy potrwa do września tego roku. W Warszawie "Europa Jagellonica" będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym i na Zamku Królewskim od października 2012 do stycznia 2013 roku. Następnie wystawa przeniesiona zostanie do Poczdamu, do Domu Historii Brandenburgii i Prus, i będzie tam otwarta od marca do czerwca 2013 roku.

Wystawę wspólnie zorganizowały: Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, czeska Galeria Kraju Środkowoczeskiego, niemiecki Dom Historii Brandenburgii i Prus oraz Humanistyczne Centrum Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z Lipska. Honorowy patronat nad wystawą sprawują ministerstwa spraw zagranicznych Polski, Czech i Niemiec.

Przy okazji wystawy "Europa Jagellonica" w Czechach Instytut Polski w Pradze sfinansował wydanie monografii "Jagellonske dedictvi" (Dziedzictwo Jagiellonów), pierwszą obszerną syntezę epoki jagiellońskiej w Czechach, a poznański historyk Marceli Kosmas przedstawił zarys epoki Jagiellonów.


PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook