Jedynie prawda jest ciekawa


Dyzma wiecznie żywy

16.01.2013

W realizowanej w Olsztynie spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” znalazły się odniesienia do współczesności. Tytułowy bohater nagrywa z ukrycia swych rywali, by ich potem szantażować.

Teatralną adaptację popularnej powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza w reżyserii Michała Kotańskiego przygotowują aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę.

Autor adaptacji Radosław Paczocha powiedział, że tekst popularnej powieści, mimo iż był pisany z myślą o Polsce sanacyjnej, w której Dołęga -Mostowicz obśmiewa ówczesne elity, nepotyzm i cwaniactwo, jest uniwersalny i aktualny także we współczesnych czasach.  

- Mimo iż od wydania książki minęło 80 lat to we współczesnym świecie można znaleźć wśród +ludzi ze świecznika+ takich Dyzmów. Zawrotne kariery cwaniaków są bowiem niezależne od krajów, ustrojów i epok - dodał Paczocha.

Podkreślił, że adaptacja teatralna zawiera fragmenty czy motywy, których inspiracją były realne wydarzenia polityczne i społeczne w Polsce. W przedstawieniu pojawia się na przykład epizod nagrywania z ukrycia przez Dyzmę swych rywali, by ich potem szantażować. To nawiązanie do afer taśmowych w Polsce z ostatnich lat.

Reżyser sztuki Michał Kotański zaznaczył, że niełatwo zmierzyć się z teatralną adaptacją powieści, gdy w pamięci widzów wciąż jest obecny telewizyjny serial ze znakomitą rolą Romana Wilhelmiego.

Wiem, że mierzymy się z serialem i wspaniałymi rolami polskich aktorów. Zapraszamy jednak olsztyńską publiczność na naszą realizację - podkreślił reżyser.

Sztuka, w której rolę tytułową kreuje Grzegorz Gromek, będzie grana w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Olsztyńscy aktorzy występują tam gościnnie, gdyż stała siedziba Teatru im. Jaracza od ponad dwóch lat przechodzi generalny remont.

Powieść "Kariera Nikodema Dyzmy" opisuje zawrotny awans społeczny i polityczną karierę bezrobotnego urzędnika pocztowego w międzywojennej Warszawie. Dyzma, pełen tupetu cwaniak, wykorzystuje koneksje towarzyskie, by osiągać najwyższe urzędy państwowe.

Powieść została po raz pierwszy sfilmowana w 1956 roku a w rolę Dyzmy wcielił się wówczas Adolf Dymsza. W 1980 roku niezapomnianą kreację w serialu telewizyjnym stworzył Roman Wilhelmi. W 2002 roku powstał film "Kariera Nikosia Dyzmy" z Cezarym Pazurą - jest to uwspółcześniona wersja, luźno nawiązująca do powieści.

PAP/JKUB

[fot. teatr.olsztyn.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook