Jedynie prawda jest ciekawa


Dyzma wiecznie żywy

16.01.2013

W realizowanej w Olsztynie spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” znalazły się odniesienia do współczesności. Tytułowy bohater nagrywa z ukrycia swych rywali, by ich potem szantażować.

Teatralną adaptację popularnej powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza w reżyserii Michała Kotańskiego przygotowują aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę.

Autor adaptacji Radosław Paczocha powiedział, że tekst popularnej powieści, mimo iż był pisany z myślą o Polsce sanacyjnej, w której Dołęga -Mostowicz obśmiewa ówczesne elity, nepotyzm i cwaniactwo, jest uniwersalny i aktualny także we współczesnych czasach.  

- Mimo iż od wydania książki minęło 80 lat to we współczesnym świecie można znaleźć wśród +ludzi ze świecznika+ takich Dyzmów. Zawrotne kariery cwaniaków są bowiem niezależne od krajów, ustrojów i epok - dodał Paczocha.

Podkreślił, że adaptacja teatralna zawiera fragmenty czy motywy, których inspiracją były realne wydarzenia polityczne i społeczne w Polsce. W przedstawieniu pojawia się na przykład epizod nagrywania z ukrycia przez Dyzmę swych rywali, by ich potem szantażować. To nawiązanie do afer taśmowych w Polsce z ostatnich lat.

Reżyser sztuki Michał Kotański zaznaczył, że niełatwo zmierzyć się z teatralną adaptacją powieści, gdy w pamięci widzów wciąż jest obecny telewizyjny serial ze znakomitą rolą Romana Wilhelmiego.

Wiem, że mierzymy się z serialem i wspaniałymi rolami polskich aktorów. Zapraszamy jednak olsztyńską publiczność na naszą realizację - podkreślił reżyser.

Sztuka, w której rolę tytułową kreuje Grzegorz Gromek, będzie grana w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Olsztyńscy aktorzy występują tam gościnnie, gdyż stała siedziba Teatru im. Jaracza od ponad dwóch lat przechodzi generalny remont.

Powieść "Kariera Nikodema Dyzmy" opisuje zawrotny awans społeczny i polityczną karierę bezrobotnego urzędnika pocztowego w międzywojennej Warszawie. Dyzma, pełen tupetu cwaniak, wykorzystuje koneksje towarzyskie, by osiągać najwyższe urzędy państwowe.

Powieść została po raz pierwszy sfilmowana w 1956 roku a w rolę Dyzmy wcielił się wówczas Adolf Dymsza. W 1980 roku niezapomnianą kreację w serialu telewizyjnym stworzył Roman Wilhelmi. W 2002 roku powstał film "Kariera Nikosia Dyzmy" z Cezarym Pazurą - jest to uwspółcześniona wersja, luźno nawiązująca do powieści.

PAP/JKUB

[fot. teatr.olsztyn.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook