Jedynie prawda jest ciekawa


Dyrektora Muzeum II Wojny poznamy w grudniu

07.09.2016

Decyzję o tym, kto pokieruje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, po jego połączeniu z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, podejmie minister kultury Piotr Gliński.

- Decyzja o tym, kto pokieruje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - po jego połączeniu z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - należy do wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego. Można się jej spodziewać 1 grudnia 2016 r. - powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Obecnie dyrektorem Muzeum jest Paweł Machcewicz.

We wtorek wieczorem resort kultury poinformował, że "1 grudnia 2016 r. zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939".

Jak zauważył w środowej rozmowie z dziennikarzami wiceminister kultury Jarosław Sellin, minister kultury jest "organem nadzorczym i prowadzącym oraz właściwie właścicielem dwóch muzeów gdańskich: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939".

"Uznaliśmy, że nie ma sensu prowadzić dwóch placówek w stu procentach należących do ministra, w jednym mieście, opowiadających o tej samej epoce historycznej. W związku z tym postanowiliśmy te dwa muzea połączyć" - wyjaśnił.

Pytany o to, czy połączenie instytucji będzie skutkowało odwołaniem dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pawła Machcewicza z dotychczas obejmowanego stanowiska, Sellin odpowiedział, że "bardzo ceni dorobek naukowy profesora Machcewicza, ale nie jest tak, że Muzeum II Wojny Światowej równa się Paweł Machcewicz".

"Oczywiście decyzja o tym, kto będzie tym połączonym muzeum kierował, jest w rękach premiera Glińskiego, ale ona nastąpi 1 grudnia 2016 roku" - skomentował.

Funkcję pełnomocnika ministra kultury i dziedzictwa narodowego w związku z planem połączenia dwóch gdańskich muzeów powierzono prof. Zbigniewowi Wawrowi (jest on dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). MKiDN poinformowało też, że "z dniem połączenia osoby zatrudnione w łączonych instytucjach kultury staną się pracownikami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i zachowają uprawnienia wynikające ze stosunku pracy".

Decyzję ministerstwa skomentował w środę dyrektor Muzeum prof. Paweł Machcewicz. Poinformował, że "decyzja ministerstwa jest wprowadzana w życie bez pozytywnej opinii Rady do Spraw Muzeów, która zgodnie z ustawą o muzeach jest obowiązkowa przy łączeniu muzeów". Dodał, że - w opinii jego oraz prawników, z którymi się konsultował - brak pozytywnej opinii Rady sprawia, że decyzja o połączeniu placówek jest "wadliwa prawnie i podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego". Machcewicz podkreślił też, że o wtorkowej decyzji ministerstwa dowiedział się z internetu i ocenił taki sposób przekazywania informacji jako "zadziwiający" i "nie do przyjęcia".

Plan budowy w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. Placówka jest już niemal gotowa – dyrekcja zapowiada jej otwarcie na początek przyszłego roku. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało powołane przez resort kultury w grudniu ub.r. W połowie kwietnia br. ministerstwo zapowiedziało, że nosi się z zamiarem połączenia obu muzeów w jedną placówkę.

[Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej, Studio Architektoniczne "Kwadrat", fot. muzeum1939.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook